• Silvan Jandarma Komando Camii dualarla açıldı

  Silvan Jandarma Komando Camii dualarla açıldı
  Silvan Jandarma Komando Camii dualarla açıldı
  13.06.2019 Perşembe

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR –Silvan ilçesinde MÜSİAD üyeleri tarafından yaptırılan ve 7 Mart 2019 tarihinde Regaip Kandili günü temeli atılarak Kadir Gecesi olan 31 Mayıs 2019 tarihinde yapımı tamamlanan Silvan Jandarma Komando Alay Komutanlığı Komando Camii dualarla açılışı yapıldı.

  Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde MÜSİAD üyeleri tarafından yaptırılan ve 7 Mart 2019 tarihinde Regaip Kandili günü temeli atılarak Kadir Gecesi olan 31 Mayıs 2019 tarihinde yapımı tamamlanan Silvan Jandarma Komando Alay Komutanlığı Komando Camii’nin açılışı, Vali Güzeloğlu ve ilimiz protokol üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

   Düzenlenen açılış törenine Vali Güzeloğlu, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Silvan Kaymakamı Adem Çelik, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, il ve ilçe protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

  “İNANCIMIZIN VE İMANIMIZIN ABİDESİ”

  Törende bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu konuşmasında “Bugün çok hayırlı bir eseri, inancımızın ve imanımızın abidesi bir camimizi, inşallah ibadete açıyoruz. Komando alayı içerisinde olması şüphesiz bu camimizin manevi anlamını çok daha derin kılıyor. Her bir karışı sahabe ve şüheda toprağı olan Diyarbakır'da, içinde bulunduğumuz komando alayı da kuruluşundan bugüne, devlet ve millet için, ezanımız, bayrağımız ve bütün değerlerimiz için fedai can eyleyen ve şehitler tepesinde her birisinin ölmez bir şekilde adları yazılan şehitler ortağıdır, kahramanlar yurdudur. Komando alayı bu değerleri korumak uğruna dünden bugüne ve inşallah sonsuza kadar, kahramanca çarpışan, mücadele eden, yardan ve serden geçen ama bu değerlerden vazgeçmeyen kahramanların yurdudur. Bugün aramızda bulunan nurlanan şehitlerin yanında aynı safta mücadele edip onurlanan kahraman gazilerin yurdudur. Rabbim bütün güvenlik kuvvetlerimizi, devlet ve milletin bekası için bu duruşu sergileyen herkesi korusun, ayaklarına taş değdirmesin, her türlü bela ve fitne karşısında onları muzaffer eylesin” dedi.

  “İNŞALLAH EBEDİYETE KADAR HER CAMİMİZ DE OLDUĞU GİBİ BU CAMİMİZİN DE MİNARESİNDEN EZAN EKSİK OLMAYACAK”

  “Şüphesiz ibadet burada kalan, çalışan, gerek eşleri ve ailesi ile gerekse ziyaret eden aile yakınları için bir ihtiyaç olarak camiyi gerektiriyordu ama tabii bugün ortaya konulan eser, medeniyetimizin, bu büyük medeniyetin geçmiş hem izlerinin hem de bugüne gelen büyük zenginliğinin bir küçük yansıması oldu” diyen Vali Güzeloğlu, “İnşallah ebediyete kadar her camimiz de olduğu gibi bu camimizin de minaresinden ezan eksik olmayacak. Semalarda nazlı dalgalanan bayrağımızda, imanımız ve inancımızın bağımsızlık ve özgürlüğümüzün sembolü olarak ilelebet dalgalanacak. Rabbim yapan herkesten katkı veren herkesten razı olsun katılan hepinizden maddi ve manevi destek olan herkesten de razı olsun diyorum” şeklinde konuştu.

  SELÇUKLU MİMARİSİ ESAS ALINARAK YAPILDI

  Selçuklu sekizgen yapı mimarisi esas alınarak yapılan ve taş yapı özelliklerinin günümüz teknolojilerine uyarlanması ile inşa edilen Silvan Jandarma Komando Camii, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır’ın yaptığı açılış duasının ardından Vali Güzeloğlu ve protokol üyeleri tarafından kesilen kurdele ile açıldı. Kurdele kesiminin ardından Komando Camiinde ikindi namazının eda edilmesiyle tören sona erdi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen