• Saraykapılı Güreli’nin uyuşturucuyla büyük mücadelesi takdir topluyor…

  Saraykapılı Güreli’nin uyuşturucuyla büyük mücadelesi takdir topluyor…
  Saraykapılı Güreli’nin uyuşturucuyla büyük mücadelesi takdir topluyor…
  10.02.2019 Pazar

   

   

  Süleyman AYDIN – ÖZEL RÖPORTAJ

  DİYARBAKIR - Özgür Haber’in bu haftaki konuğu, daha önceleri; içki şişelerinden, esrar sigarası izmaritlerinden ve ayyaşların kışın yaktığı ateşten geriye kalan kömürlerinden ve kokudan geçilmeyen Hz. Süleyman Camii ve Şehit Sahabelerin bulunduğu türbe çevresindeki parkta belediye ve emniyetin izni ile düzenleme yaparak insanların dinlenip çay içebileceği soluklanacağı nezih bir ortam haline getiren ve uyuşturucu satıcı ve kullanıcılarının o bölgeden uzaklaşmasını sağlayan Nurettin Güreli oldu. Bir devlet yetkilisi gibi uyuşturucuyla mücadele veren Güreli, “Uyuşturucu kullanmak ve müptelalara satmaya gelenlere engel olmak da başlıca vazifem oldu. O günden bu güne Allah' a hamd olsun burada herhangi bir olay yaşanmadı” dedi.

  “SEVİNCİ İLE GÜLMÜŞ, YASINDA AĞLAMIŞIM”

  Nurettin Güreli kimdir?

  Nurettin Güreli: Saraykapı'da oturuyorum. Yıllardan beri buradayım. 1969 yılında, Cevatpaşa'da doğdum ve yaşamımı sürdürmekteyim. Bingöl'ün Genç ilçesindendir aslımız. Yaklaşık 70 yıldır Diyarbakır'dayız. Ben, doğma, büyüme buralıyım. Yani aslen Bingöl eşrafındanız ama ruhen ve bedenen bu asil memleket Diyarbakırlıyım. Diyarbakır'ın acısı ile acı çekmiş, sevinci ile gülmüş, yasında ağlamışım. Diyarbakır'ın komşuluk ilişkilerinin en iyi olduğu dönemde kültürünün mayasını alarak bu güne geldim.

  Özgür Haber: Sorumluluğunuza verilmiş olan bir proje kapsamında buradasınız. Yani, uyuşturucu ile mücadele ve önleme konusunda size verilen bu alanda hem ekmeğinizi kazanıyor, hem de uyuşturucu kullananların önüne geçiyorsunuz. Bu konuyu açar mısınız?

  Nurettin Güreli: Efendim, Büyükşehir Belediye Başkanımız Değerli İnsan Cumali Atilla Ağabey ile eski Suriçi Emniyet Müdürümüz saygıdeğer Asuman Karacık Hanımefendi ile birlikte şu an bulunduğunuz ve mücadele amaçlı işlettiğim buraya geldiler. Burada işlenen suçlar ve istismar edilen uyuşturucu kullanımı konusunda önleme düşüncesi ile konuştuk, fikir alışverişinde bulunduk. Yıllardan beri bu mahallede sevilen ve sözü geçen konumunda olduğumuz için, burada yararlı olacağıma kanaat getirdiklerinden buranın sorumluluğunu bana verdiler. Bu mahalleye çok önem veren, halkımızın kötü yola düşmesine çok üzülen biri olarak verilen bu onurlu sorumluluğu yerine getirirken devletimden asla bir bedel alamazdım tabii ki.  Bura yani, bu parkın çok kötü durumda olduğundan şüpheleri yoktu, dolayısı ile bir çözüm bulmanın çok önemli olduğunu herkes biliyordu. Bana verilen görev şöyle oldu: Bu bölgenin komple temizliğini yapmam, yeşil alanı ve içinde bulunan ağaçları sulamam istendi ve bununla birlikte uyuşturucu kullanmak ve müptelalara satmaya gelenlere engel olmak da başlıca vazifem oldu. O günden bu güne Allah' a hamd olsun burada herhangi bir olay yaşanmadı.

  “HELAL EKMEK GÖTÜREBİLMEK İÇİN ÇAY SATMAYA BAŞLADIM”

  Özgür Haber: Devletimizden para almam söz konusu değil dediniz ve geçindirmek zorunda olduğunuz bir aileniz var. Geçiminizi nasıl yaptığınızı merak edenler için soruyorum. Zira ben biliyorum ama okuyucularınızın da öğrenme istekleri olacaktır eminim. Geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz?

  Nurettin Güreli: Evet, haklısınız. Sorumluluğunu almış olduğum bu alan Surlarımızın hemen altındaki bir parktır. Daha önce hatırlarsanız, içki şişelerinden, esrar sigarası izmaritlerinden ve ayyaşların kışın yaktığı ateşten geriye kalan kömürlerinden ve kokudan geçilmezdi. Önce günlerce ve devamı aylarca süren bir temizlik ve düzenleme işini ifa ettik. Her yer tertemiz olduktan sonra çocuklarıma helal ekmek götürebilmek için burada gördüğünüz gibi çay ve meşrubat satmaya başladım. Hazreti Süleyman Camisi, gelen yerli ve yabancı turistlerin dinlenebilmesi ve soluklanması için koyduğumuz iskemlelerde oturup hem buranın temiz olduğunu, daha önce güvende değilken değiştiğini görüp oturdular ve surlarımızın ihtişamına baka baka çaylarını içtiler.

  “ŞU AN HER YÖNÜ İLE TERTEMİZ BİR SURDİBİ VARDIR”

  Özgür Haber: Mahalleli buranın halini daha önce görmüştü ve şimdi de gelip oturuyorlar. Onların fikri nedir?

  Nurettin Güreli: Evden çıkmaya korkan kız kardeşlerimiz, çocukları da bu kötü ve tehlikeli ortama girip aynı yola düşebilir endişesi taşıyan anne ve babalar en çok buranın bu hale gelmesine sevindiler. Düşünün özellikle Şehit Sahabeleri ziyaret etmek için gelenlerin sakin ortamda çay, su, ayran içme istekleri ve dinlenmeleri de aynı zamanda yarar getirdi. Burada oturan karşı bakkaldan bisküvi, yandaki fırından simit de alıyor. İş imkanının kıt olduğu mahalleye de çok düşük miktarda olsa da katkı oldu. Siz de şahit oluyorsunuz şimdi. Mahalle sakinlerimizin burada gösterdiğimiz fedakârlık ve faydanın yansımasına ne kadar müteşekkirdirler, vakıfsınız. Bir de biz burayı çok zor bu hale getirdik. Mekânları bozulan esrarkeş ve ayyaşların saldırılarına maruz kalmak, kalleşliklerinden kurtulmak ve tehdit altında olmamızı da size ileteyim. Allah'a şükür şu an her yönü ile tertemiz bir Surdibi vardır. Balli tüplerinin boş hallerinin kokusu ve çöpü çok uzun zaman kuytularda bulunuyordu. Size şunu samimiyetle belirteyim ki, burada en az 150 kişi ile mücadele ettik. Baygın halde burada olanları gördüm, affedersiniz köpeklerle birlikte battaniyeye sarılana kadar.

  “TURİSTLERİ GETİRMEYE KORKAN REHBERLER ŞİMDİ GÖZÜ KAPALI GETİRİYOR”

  Özgür Haber: Takdir edilecek fedakarlığınız ve dinledikçe daha etkileniyoruz. Eminim anlatacaklarınız bu kadar değildir. Ne dersiniz?

  Nurettin Güreli: Uyuşturucu içirmemeye gayret ettim ve başardık. Çukur olan yerleri düzelttik, traktörlerce çöp, moloz attık. Ayrıca daha önce sur taşlarını alıp yaptıkları evlerde kullananların önüne geçtik. Hâlihazırda tertemiz ve güvenli bir alanda çay içenlerin teveccühüne ve dualarına mazhar olmuşuz. Mahalle sakinleri, muhtarların ebeveynlerin tam da istediği bir alan oldu. Kanımca ilimizin kültürüne de çok büyük katkımız olmuştur. Buraya turistleri getirmeye korkan rehberler şimdi gözü kapalı getiriyor. İl Kültür ve Turizminin de yüzünü ak çıkarma fedakarlığını yapmaktan da mutluyuz.

  “IŞIKLANDIRMA BÜYÜK BİR EKSİKLİKTİR VE YOKTUR”

  Özgür Haber: Kültürümüzü ve geçmişimizi yansıtan göreceli bir dekorasyon ve materyaller vardır. Bunlar kimin?

  Nurettin Güreli: Dekorasyonda kullandıklarımız aslında Diyarbakır'ı yansıtan eski eşyalar ve mazimizi hatırlatan fotoğraflardır. Açıkçası özümüzü yansıtıyoruz. Bu onurlu projede hem devletimize hem de dezavantajlı insanlara yardımcı olmak üzere yaptığımız çalışma ve emek için kimseden bir beklentimiz olmayacaktır.  Her şey yeterli ve yerinde mi diyecekseniz, hayır derim. Burada ışıklandırma büyük bir eksikliktir ve yoktur. Bizim bazalt taşlarından yapılan parke taşlarının altı boşaldığından, özellikle yağmurlu havalarda üstüne basanların paçalarına sıçrayan çamurlu su kirletiyor. Surlarımızın güzelliğini görmeye akşam gelenler vazgeçiyor zira dediğim gibi, yeterince aydınlık yoktur. Bir de ben seyyar bir hat kendi evimden çekmek suretiyle ve faturasını da ödeyerek burayı aydınlatıyorum.

  “BAĞIMLI OLANLARIN YÜZDE 70'İ BIRAKTI”

  Özgür Haber: Peki burada uyuşturucu kullananları engellediğinizi söylediniz. Bıraktılar mı ya da başka yerlerde içmeye devam ediyorlar?

  Nurettin Güreli: Burada bağımlı olanların yüzde 70'i bıraktı. Biz bir yandan engellerken, diğer yandan mahallelerinde bir büyükleri, bir ağabeyleri olarak nasihat ettik. Zararlarını anlattık. Ailelerini ne kadar üzdüklerinden, kendi bedenlerine verdikleri zarar ve hayatlarının sonlarının felaket olacağından söz edince ve çalışabilecekleri alana yönlendirince vazgeçtiler. Maalesef yüzde 30'u şu an başka yerlerde müptelalığa devam ediyor. Ben burada Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cumali Atilla Ağabey'ime, Sayın Valimize, Kültür ve Turizm Müdürümüze seslenmek istiyorum: Bu gençler için hazırlayacağınız proje onları hayata döndürecektir. Özellikle bu guruba dahil olan gençlere yönelik istihdam tamamen bu illetin önüne geçecektir. Düşünün Sur dibinde uyuşturucu kullanırken birden bire değişip, buralara gelen yerli ve yabancı turistlere rehberlik edecektir; hepimizi gururlandıracaktır değil mi?

  “HERKES DEVLETİNİN ŞEFKAT ELİNİ GÖRDÜ”

  Özgür Haber: Hendekler kazılırken burada idiniz. Neler oldu?

  Nurettin Güreli: Hendekler kaybolmayacak tarihimizi yok etti. Tarihle birlikte bizi de yok etti aslında. Komşuluk ilişkilerimizi ve dünyada artan değerimizi yok etti. Onunla birlikte vatandaşla devletimizin yekvücut olmasına vesile oldu. Burada yaşayan herkes devletinin şefkat elini gördü. Evsiz kalanlara ev, aç kalanlara aş verdi devletimiz. Gazi Caddesi'nin görkemli onarımı aynı zamanda gönülleri de onardı. Kumanyasını evinden çıkamayan ve damları çökmüş Sur halkı ile paylaşan memurlarımızın yaptıklarını bu millet unutmayacaktır. Burada köklü bir kazanım oldu. Sur esrar içenlerden kurtuldu, esrar içenler esrardan kurtuldu. Bu projenin sürdürülmesi gerekmektedir.

  “ATİLLA VE KARACIK’IN DUYARLILIĞI DEVAM ETTİRİLMELİDİR”

  Özgür Haber: Sürdürülmesi için neler yapılmalıdır?

  Nurettin Güreli: Sayın Cumali Atilla Ağabeyimiz ve Asuman Karacık Hanımefendi ablamızın duyarlılığı devam ettirilmelidir. Sokakları karıştıranlar kimlerin olmasını ister: Ayyaş, aklı başında olmayan sarhoşlar ve kafası dumanlı uyuşturucu müptelaları... Ve eğer bu projemiz resmileşmez ise ve yarın başka bir yönetimin gelmesiyle alakalı buraları kendi emellerine hizmet edecek kişilere tekrar bırakılırsa verilen emek çaba yazık olacak.

  “İSTER İSTEMEZ RAHATSIZLIK DUYACAKLAR”

  Özgür Haber: Böyle bir ihtimal var mı?

  Nurettin Güreli: Tabii ki var.

  Özgür Haber: Nasıl yani?

  Nurettin Güreli: Bekçilik, bahçıvanlık, işletmeci olarak sorumluluğumda olan burasının resmi bir bağlayıcılığı yoktur. Burada bu fedakarlık ve ağabeylik yapmamı istemeyenler de vardır. Çünkü onların kirli anlayışlarına hizmet etmiyorum. Çünkü devletim ile vatandaşını pekiştiriyorum. İster istemez rahatsızlık duyacaklar”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen