• Sağlıklı böbrek, sağlıklı gelecek!

  Sağlıklı böbrek, sağlıklı gelecek!
  Sağlıklı böbrek, sağlıklı gelecek!
  14.03.2019 Perşembe

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR - Sağlıklı ve uzun yaşamın temel taşlarından biri de kuşkusuz böbrek sağlığı. Türk Nefroloji Derneği 2018 yılı verilerine göre ülkemizde 8 milyon yetişkin böbrek hastası bulunuyor. Hastalığın belirti vermeden seyretmesi nedeniyle farkındalık oranı ise maalesef yüzde 1.6 düzeyinde.

  Diyarbakır Özel Bower Hospital doktorlarından İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ramazan Daniş, böbrek sağlığının bir bütün olarak vücut sağlığı demek olduğunu belirterek, erken teşhisin ve düzenli doktor kontrolünün önemine dikkat çekti. Yaşam tarzımızda yapacağımız kimi değişikliklerle böbrek sağlığımızı koruyabileceğimizi vurgulayan Daniş, böbreklerimizin vücudumuzdaki işlevini de anlattı.

  BÖBREKLERİMİZ NE İŞE YARAR?

  “Böbreklerimiz ne işe yarar?” sorusuna Doç. Dr. Ramazan Daniş, “Böbrekler, karın bölgesinin arka kısmında yer alırlar. Normal ve sağlıklı bir insanda 2 adet böbrek bulunur. Sağlıklı tek bir böbrekle de normal bir yaşam devam ettirilebilir. Yetişkin bir insanda böbreklerin boyu 10-12 cm kadardır. Böbreklerin temel görevi, vücudun günlük işleyişinde artık zararlı maddeleri idrarla dışarı atmaktır. Bu arıtma işlevi ile tüm organlar rahatlıkla görevlerini yerine getirirler. Aynı zamanda vücutta biriken farklı yapılardaki fazla tuzu da idrarla dışarı atan böbrekler bu sayede kan basıncını dengeler. Tansiyonun dengede olması, böbreklerin tuz ve suyu dengeleyen işlevi sayesindedir. Böbrekler aynı zamanda, böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonlar ile kemik iliklerini uyararak kan hücresi üretimini kontrol altında tutarlar. Yine kalsiyum ve fosfor dengesini düzenleyen de D vitamininin sentez edilmesine katkı sağlayan böbreklerdir. Kemiklerimizin dirençli olması böyle sağlanır. Tüm bunlara ek olarak böbreklerimiz kimi hormonların kandaki seviyesini düzenler” dedi.

  BÖBREK HASTALIĞI BELİRTİ VERMEDEN SEYREDEBİLİR

  Böbrek hastalığının belirti vermeden seyredebileceğini anlatan Doç. Dr. Ramazan Daniş, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

  “Kronik böbrek hastalığının birçok fiziksel belirtisi vardır. Ancak bunları yaşayan kişiler genellikle başka nedenlere yorma eğilimindedir. Ne yazık ki çoğu zaman böbrek hastalığı ancak hastalığın son evrelerine doğru, böbrek işlevleri azalmaya başladığında ya da idrarda yüksek miktarda protein görüldüğünde fark edilir. Böbrek hastalarının sadece yüzde 10’u böbrek hastası olduğunun farkındadır. Düzenli hekim kontrolü bu nedenle hayati önemdedir.

  EĞER BUNLAR VARSA…

  Özellikle yüksek tansiyon ve şeker hastalığınız varsa, 60 yaşın üzerindeyseniz ve aile geçmişinizde böbrek yetmezliği varsa bunlar dışında aşağıdaki belirtileri hissediyorsanız, ciddi bir böbrek hastalığından korunmak için mutlaka bir nefroloji uzmanına görünmelisiniz.

  • Odaklanma sorunu yaşıyor ve sürekli yorgun hissediyorsanız,

  • Uyku sorunu yaşıyorsanız,

  • Cildiniz kuruyor ve sürekli batma şeklinde kaşıntı varsa,

  • Her zaman olduğundan daha fazla idrara çıkıyorsanız,

  • İdrarınızda kan görüyorsanız,

  • İdrarınız köpüklüyse,

  • Gözlerinizin etrafında gün içinde de devam eden şişkinlik varsa,

  • Ayak bilekleriniz ve ayaklarınızda şişlikler oluşuyorsa,

  • İştahınız azalmışsa,

  • Sık sık kramp sorunu yaşıyorsanız.

  Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalıklarında da tedavinin başarısında temel etkendir.

  BÖBREK SAĞLIĞIMIZI KORUMAK İÇİN

  Böbrek sağlığını korumak için ise Doç. Dr. Daniş, “Yaşam tarzımızda yapacağımız kimi değişikliklerle böbrek sağlığımızı korumak mümkün. Düzenli egzersiz yapalım. Çünkü dinç bir vücuda sahip olmak zincirleme olarak birçok alanda sağlık olarak bize geri döner. Kan şekerimizi düzenli olarak ölçelim. Çünkü böbrek yetmezliğinin en önemli nedeni diyabettir.

  Tuzu dengeli tüketip, kan basıncımızı kontrol altında tutalım. Sağlıklı beslenmeye özen gösterelim. Farklı bir sağlık sorunumuz olmadığı müddetçe günlük 1,5-2 litre kadar su tüketelim. Sigara içmeyelim, çünkü sigara böbrek kan akımında azalmaya neden olur. Tüm bu tedbirlerin yanında elbette en az yılda bir kere olmak koşuluyla Nefroloji uzmanına böbreklerimizi kontrol ettirelim. Unutmayalım, böbrek sağlığı vücut sağlığı anlamına gelir. Dünya Böbrek Günü’nde böbreğinize söz verin, sağlıklı yaşayın”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen