• Ruhani: Adalet Divanının kararı İran milleti için büyük zaferdir

  Ruhani: Adalet Divanının kararı İran milleti için büyük zaferdir
  Ruhani: Adalet Divanının kararı İran milleti için büyük zaferdir
  05.10.2018 Cuma

   

  TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Lahey Adalet Divanının Amerika aleyhine ve İran lehine verdiği kararın hukuki ve siyasi açıdan büyük başarı olduğunu belirtti.

  Uluslararası Adalet Divanı, Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a uyguladığı yaptırımlarla ilgili ara karar verdi. Birleşmiş Milletlerin en yüksek mahkemesi, yaptırımların insani yardım ve sivil havacılık güvenliğini etkilememesi gerektiğine hükmetmesini İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran milleti için büyük bir zafer olarak niteledi.

  Bazı reformist politikacılarla görüşen Ruhani, ilk Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ülkeyi çıkmazdan çıkarmak için girdiğini zira o dönemde türlü bahanelerle İran’ın Amerika, Avrupa, birçok ülke ve BM Güvenlik Konseyi ile münakaşaya sokulduğunu belirterek, Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) çıkması durumunda tedbirli davranılmadığı takdirde bugün Amerika’nın karşısında duran ülkelerin o durumda İran karşıtında yer alabileceklerini söyledi.

  "ABD yönetimi muhtemelen bu kararı uygulamayacaktır fakat uluslararası bir kurumda Amerika’yı mahkum etmek İran milleti için büyük bir başarıdır." diyen Ruhani, fakat ülkenin önünde uluslararası, ekonomik ve siyasi alanlarda büyük meseleler olduğunu ve bunların üstesinden de sadece yardım ve fikir birliği ile gelinebileceğini söyledi.

   Ruhani, Amerika'nın İran'a yönelik kinci siyasetlerinin doruğa ulaştığını ve Amerikalı yöneticilerin İran'ı dize çöktüreceklerini zannettiklerini ve bunun için bütün gücünü kullandığını söyledi.

  Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı da  Lahey mahkemesi tarafından verilen kararı olumlu karşılayarak, "Karar, İslam Cumhuriyetinin haklı olduğunu bir kez daha göstermiştir. ABD'nin ülkemizin halkına ve vatandaşlarına yönelik uyguladığı yaptırımlar yasa dışı ve acımasızdır." ifadelerini kullandı

  LAHEY ADALET DİVANININ KARARI

  Lahey hakimleri böylelikle mayıs ayından beri yürürlükte olan yaptırımların limitini çizmiş oldu. Uluslararası Adalet Divanı ayrıca, tarafların aralarındaki anlaşmazlığı daha da ağırlaştırmamalarını emretti.

  İran lehine sonuçlanan davada Tahran yönetimi Washington'u 1955 yılında iki ülke arasında imzalanan dostluk anlaşmasına aykırı hareket etmekle ve anlaşmayı tek taraflı olarak bozmakla suçluyordu.

  Kararın özetini okuyan Mahkeme Başkanı Hakim Abdulkavi Yusuf, "Divan, ABD'nin 8 Mayıs 2018 tarihli yaptırımları arasında 1955 anlaşmasını ihlal eden tüm önlemleri kaldırması gerektiğine hükmetmiştir." dedi.

  1955 anlaşması kapsamında yaptırımların, "ilaç, tıbbi malzemeler, gıda ve tarım ihtiyaçlarının ihracatını" ve "sivil havacılık güvenliğini etkileyecek hizmetleri" engellememesi gerekiyor.

  Ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların çözülebildiği en yüksek merci olan Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarının ülkeler için bağlayıcı özelliği bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın 8 Mayıs'ta İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından başlattığı ekonomik yaptırımlar denizcilik, petrol, gaz ve ulaşım gibi sektörler üzerinde odaklanmıştı.

  Buna karşılık İran, yaptırımların kaldırılması için Uluslararası Adalet Divanı'na başvurarak dava süresince yaptırımların askıya alınmasını talep etti. (İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen