• RTÜK'ten orman yangınları uyarısı: Yayın ilkelerini hiçe sayanlara en ağır müeyyideler kaçınılmazdır

  RTÜK'ten orman yangınları uyarısı: Yayın ilkelerini hiçe sayanlara en ağır müeyyideler kaçınılmazdır
  RTÜK'ten orman yangınları uyarısı: Yayın ilkelerini hiçe sayanlara en ağır müeyyideler kaçınılmazdır
  03.08.2021 Salı

  Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), medya organlarına orman yangınları hakkında gönderdiği yazıda yangın haberleri için duyarlılık istedi, aksi takdirde yayın ilkelerini hiçe sayanlara en ağır müeyyidelerin uygulanacağını belirtti.
  RTÜK, yayın organlarına orman yangınlarının haberleştirilmesi hakkında bir yazı gönderdi.
  Türkiye'de yaşanan her türlü olağanüstü durumda ve afetlerde devlet, millet ve medya iş birliğinin, olası krizlerin etkin ve verimli yönetilmesi açısından çok değerli olduğu ifade edilen yazıda, "Hem ormanlarımızın hem de yüreklerimizin yandığı bugünlerde bu iş birliğinin kaçınılmaz olduğu son derece açıktır. Yangınların insanlarımız üzerindeki algısal tesirini vahim hale getirmek hiçbir şeyin çözümü değildir. Yaşanan elim hadiselerin toplumsal bir kriz haline gelmemesi devlet yönetiminin de medyamızın da arzusudur. Medyamızın sorumluluk bilinci içinde duyarlılıkla hareket etmesi, vatandaşlarımızın ve yangın söndürme ekiplerinin moral ve motivasyonu açısından çok önemlidir." denildi.
  "BİRÇOK YAYINCI KURULUŞ GEREKEN
  HASSASİYETİ GÖSTERMİYOR"
  Verilen haberlerde halkı yanlış yönlendirebilecek üsluptan sakınılması, gerçeği yansıtmayan yanıltıcı görüntülere yer verilmemesi gerektiğinin daha önce Üst Kurul tarafından yayın organlarına hatırlatıldığı bildirilen yazıda, "Ancak Üst Kurulumuz tarafından yapılan yayın denetimlerinde, maalesef ki, birçok yayıncı kuruluşun bu konuda gereken hassasiyeti göstermediği, kamuoyunda korku ve endişe uyandıracak şekilde haberlerin aktarıldığı, sahadan yapılan devamlı canlı yayınların halkın ve yangın söndürme ekiplerinin motivasyonunu kıracak şekilde olduğu görülmektedir." ifadelerine yer verildi.
  Yazıda, "130 farklı noktada çıkan yangınlar acil müdahale ekipleri tarafından başarıyla söndürülmüşken buraları hiç görmeksizin sadece yanan alanların ısrarla ekranlara taşınması, kaos havası beklentisinde olan çevrelerin istediği yönde bir yayıncılıktır." değerlendirmesinde bulunuldu.
  "RAPORLAMA ÇALIŞMASINA BAŞLANILDI"
  Yazının sonunda şu uyarılarda bulunuldu:
  "Bugün itibari ile RTÜK Uzmanları tarafından cezai yaptırıma esas oluşturulması amacıyla raporlama çalışmasına başlanılmıştır. Bu minvalde orman yangınlarıyla ilgili yapılan yayınların 6112 sayılı Kanun'da yer alan yayın ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirilmesi, tereddütler halinde İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı ile temasta olunması son derece önemlidir. Aksi takdirde söz konusu yayın ilkelerini hiçe sayan medya hizmet sağlayıcılara en ağır müeyyidelerin uygulanması kaçınılmaz hale gelecektir." (İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen