• Peygamberler makamında vatandaşlara iftar yemeği

  Peygamberler makamında vatandaşlara iftar yemeği
  Peygamberler makamında vatandaşlara iftar yemeği
  15.05.2019 Çarşamba

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR – Diyarbakır Valiliği tarafından, Kuran-ı Kerim’de adı geçen Peygamberler Hz. Zülkifl ve Hz. Elyesa’nın aralarında bulunduğu 6 Nebiyi ağırlaması nedeniyle ‘Peygamberler Şehri’ olarak da bilinen Eğil ilçesinde vatandaşlara iftar yemeği verildi. İftarda konuşan Vali Güzeloğlu, “Rabbim Ramazanımızı mübarek eylesin. Tuttuğumuz oruçları kabul eylesin. Bu birlik ve beraberliğimizi ilelebet sonsuza kadar payidar eylesin. Huzurlarında bulunduğumuz İlyas, Nebi ve Zülküf Aleyhisselam’ın şefaatine ve sevgili peygamberimizin şefaatine bizleri nail eylesin” dedi.

  İftar programında Vali Güzeloğlu ve eşi Ayşe Güzeloğlu’nun yanı sıra; Mülkiye Müfettişleri,

  Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Eğil Kaymakamı Kürşad Atak, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Fatih Kılınç, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır ve vatandaşlar yer aldı.

  Eğil Kaymakamı Kürşad Atak’ın açılış konuşması ile başlayan program Vali Hasan Basri

  Güzeloğlu’nun konuşmaları ile devam etti. Vali Güzeloğlu, “Rabbim Ramazanımızı mübarek eylesin. Tuttuğumuz oruçları kabul eylesin. Bu birlik ve beraberliğimizi ilelebet sonsuza kadar payidar eylesin. Huzurlarında bulunduğumuz İlyas, Nebi ve Zülküf Aleyhisselam’ın şefaatine ve sevgili peygamberimizin şefaatine bizleri nail eylesin” diyerek sözlerine başladı.

  “RAMAZAN YARDIMLAŞMANIN ZİRVEYE ÇIKTIĞI BİR ZAMAN DİLİMİ”

  Biz bir büyük millet, bir büyük devletiz. En büyük zenginliğimiz birlik ve beraberliğimiz. Bu inançla, bu düsturla bu ülkenin her bir köşesinde olduğu gibi bugün Diyarbakır’da ve Eğil’de huzur ikliminde Ramazan’ı idrak ediyoruz diyen Vali Güzeloğlu, Ramazan’ı şerifin inananlar için çok özel ve güzel bir zaman dilimi olduğunu, insanların kendisini muhasebe ettiğini, yanlışlarını düşünerek bunlardan kaçındığını ve özellikle yardıma muhtaç ve yoksul olanları düşünerek sadakadan tasadduka kadar onları hatırlayıp Ramazan ayının yardımlaşmanın zirveye çıktığı bir zaman dilimi olduğunu belirtti.

  Bugün ülkenin her köşesinde olduğu gibi Diyarbakır’da da huzur ve güven içerisinde Ramazan ayının idrak edildiğini ifade eden Vali Güzeloğlu, “Bu huzur ve güveni bizlere canlarıyla kanları ile emanet eden bütün şehitlerimizden de Rabbim razı olsun. Makamları cennet olsun. Onların kahramanlığı ile şehadetleri ile bizlere emanet edilen bu vatanda bizler de onların emanetini devletimizi milletimizin birlik ve beraberliğini sonsuza kadar gelişerek ve güçlenerek İnşallah geleceğe taşıyacağız. Bu kararlılığı sergiliyoruz” şeklinde konuştu.

  Konuşmasının sonunda, “Eğil’deki bu birlik ve beraberlik ortamından bu manevi ortamdan ve makamlarında bulunmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyduğumuz Cenab-ı Allah’ın iki Resulünün huzurunda burada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum” diyen Vali Güzeloğlu, “Siz değerli Eğilli kardeşlerimin burada bulunan ve bulunmayan bütün Eğili ve Diyarbakırlı kardeşlerimizin tekrar Ramazan’ı tebrik ediyorum. Rabbim gelecek her sene her Ramazan’da birlik ve beraberliği artarak güçlü bir şekilde böylesi güzel ortamlarda buluşmayı hepimize nasip eylesin” diyerek sözlerini noktaladı.

  Konuşmaların ardından Elyesa Cami Müezzin Kayyumu Süleyman Çetin’in okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından Akşam ezanının okunması ile iftar yemeği yendi. Program, İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır’ın dua etmesinin ardından son buldu.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen