• Perakende satış mayıs ayında azaldı

  Perakende satış mayıs ayında azaldı
  Perakende satış mayıs ayında azaldı
  18.07.2019 Perşembe

   

  DİYARBAKIR- Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 azaldı.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılının mayıs ayına ait perakende satış verilerini açıkladı. Buna göre, perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 azaldı

  Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 7,8 azaldı.

  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 arttı. Aynı ayda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,1 azaldı.

  Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 20,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 16,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 5,8 arttı.

  Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,5 arttı. (HABER MERKEZİ)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen