• Papa’dan itiraf: Çocuk istismarı kiliseyi yıprattı

  Papa’dan itiraf: Çocuk istismarı kiliseyi yıprattı
  Papa’dan itiraf: Çocuk istismarı kiliseyi yıprattı
  03.10.2018 Çarşamba

   

   

  Dünyanın pek çok ülkesinde Katolik kiliselerinde binlerce çocuğa yönelik cinsel istismar olayının ortaya çıkması sonrasında papazlarla buluşan Papa Franciscus, sapıklık hadiselerinin kiliseyi yıprattığı itirafında bulundu.

  Vatikan’da yaklaşık 100 Fransız papaza hitap eden Papa, çocuklara yönelik cinsel istismar skandallarına atıfla, kilisenin şiddetli rüzgarlardan yıprandığını söyledi.

  Papa, “Bugün Kilise, şiddetli ve kendine ters düşen rüzgarlardan dolayı yıpranmış durumda, özellikle de bazı üyelerin işlediği vahim günahlardan dolayı.” ifadesini kullandı.

  Piskoposluk bölgelerinin yeniden organize edilmesi noktasında “Kilise’nin yaralarına” özen gösterilmesi gerektiği çağrısında bulunan Papa, bu yaralara bakmaya çekinmemek ve şikayet etmemek gerektiğini belirtti.

  KATOLİK KİLİSELERİNDEKİ ÇOCUKLARA YÖNELİK CİNSEL İSTİSMAR SKANDALLARI

  Katolik Kilisesi’nin, dünyanın birçok ülkesinde yüz binlerce din adamı bulunuyor. Birçok ülkede de özellikle çocuklara yönelik istismarı içeren çok sayıda vaka basına yansıyor.

  Birleşmiş Milletler (BM), Katolik Kilisesi’ndeki yaygın çocuk istismarı hakkında 2014’te bir rapor yayımlamıştı. Raporda, Vatikan, kendisine bağlı kiliselerin bulunduğu çok sayıda ülkede papazlar hakkındaki cinsel taciz iddialarının üstünü örterek on binlerce çocuğun istismara uğramasına göz yummakla suçlanmıştı.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen