• Ortaokul öğrencisi ayrık otundan doğal deterjan üretti

  Ortaokul öğrencisi ayrık otundan doğal deterjan üretti
  Ortaokul öğrencisi ayrık otundan doğal deterjan üretti
  16.05.2019 Perşembe

   

  SİİRT - Okul bahçesinde topladığı ayrık otunu laboratuvar ortamında çeşitli karışımlar sağlayarak sıvı bir madde özü ortaya çıkaran Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi Elif Efe, doğal deterjan üretti.

  Sancaklar Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi Elif Efe, danışman öğretmeni Güney Özgün'ün desteğiyle okul bahçesinde topladığı ayrık otunu laboratuvarda çeşitli karışımlar sağlayarak sıvı bir madde özü ortaya çıkardı. Okul bahçesinde topladığı ayrık otunu laboratuvarda çeşitli karışımlar sağlayarak sıvı bir madde özü ortaya çıkaran Efe, 8 Mayıs'ta Şanlıurfa’da bölge illeri arasında düzenlenen Güneydoğu Anadolu GAP Projesi yeşil inovasyon projesi finalinde "Sürdürülebilir Bir Çevre İçin Yeni Bir Alternatif Perspektif" ismiyle ikinci oldu.

  “AYRIK OTU ÖZLERİNİN EVSEL KULLANIMLARDA KİRECİ TAMAMEN ÇÖZEBİLDİĞİNİ GÖZLEMLEDİK”

  Projenin, sürdürülebilir bir çevre için alternatif perspektif doğal temizliğin izi kalmış ayrık otu olduğunu belirten Elif Efe, “Yaptığım literatür araştırma sonucunda asitin kireci çözdüğünü ve ayrık otu tohumların içinde bulunan asitin de kireci kolay bir şekilde çözdüğünü tespit ettik.  Benim projemin amacı asiti çözen kimyasalları doğa dostu bir alternatif sunabilmek. Ayrık otu özlerinin evsel kullanımlarda kireci tamamen çözebildiğini gözlemledik. Bunlara örnek verecek olursak, banyoda ki duşluk ve muslukları örnek verebiliriz.”

  “AMACIMIZ KİMYASAL SÖKÜCÜLER YERİNE DOĞA DOSTU BİR ALTERNATİF ÜRETMEKTİ”

  Fen Bilimleri Öğretmeni Güney Özgün, laboratuvar ortamında elde ettikleri sıvıyla temizlenen evsel araç gereçlerin üzerindeki kireçleri anında çözüldüğünü belirtti.

  GAP Yeşil İnivasyonu yarışması duyuruya çıkmasının ardından başvurmaya karar verdiklerini belirten Özgür, “Okulumuzun çevre ile ilgili öğrencilerinden Elif Efe ile hazırladığımız projeyle yarışmaya katıldık. Projemizde biz asıl olan sürdürülebilir bir çevreye katkı sağlamayı amaçladık. Bu katkı dâhilinde yaptığımız işlem, evsel temizlikte kullanılan ağır kimyasal kireç sökücüleri, doğa dostu bir alternatif üretmekti. Kullandığımız ot yabani arpa, bu arpa çeşidi ayrık otu olarak da biliniyor. İlkbahardan itibaren ülkenin bütün bölgelerinde bulanabilen bir ot çeşididir” dedi.

  “GELECEĞİMİZİN ÇEVRE DOSTU BİREYLERİNİ YETİŞTİRDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”

  Ayrık otunun laboratuvar ortamında özünü çıkardıklarını ifade eden Özgür, “Daha sonra ev ortamında kullanılan duş başlığı çaydanlık, lavabo ve fayanslarda denedik. Demelerimiz sonucunda kireci çözdüğünü yapılan gözlemler de ortaya çıktı. Daha sonra projemizi raporlaştırıp ilgili birimlere gönderdik. Yaklaşık bir ay öncede bin 232 kişi arasında finale kaldığımız söylendi. Son 30 proje arsında da 2’nci olarak Siirt’e bir derece getirmiş ve projemizin patent başvurusunda bulunduk. Bu sayede geleceğimizin çevre dostu bireylerini yetiştirdiğimizi düşünüyorum. Amacımız öğrencilerimize yol göstermek, destek olmak, rehber ve danışmanlık yapmak.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen