• Okula yeni başlayanlar için uzmandan önemli uyarılar…

  Okula yeni başlayanlar için uzmandan önemli uyarılar…
  Okula yeni başlayanlar için uzmandan önemli uyarılar…
  11.09.2018 Salı

  Fatih SURUÇ – ÖZEL HABER

   

  DİYARBAKIR – 2018-2019 Eğitim – Öğretim yılı için okullar kapılarını 17 Eylül 2018 tarihinde açacak. Okulların başlamasıyla okula yeni başlayacak olan öğrencilerde de uyum sorunu büyük sorunlardan biri olarak ortaya çıkıyor. Okula yeni başlayan öğrenciler ve velilere tavsiyelerde bulunan Psikolog Mehmet Fatih Yiğit, Velilere; daha çok uyum ve adaptasyon konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirtirken, öğrencilere ise okulun eğlenceli tarafıyla kendilerini bilimsel olarak geliştirmelerini tavsiye etti.

   

   

  “ADAPTASYON VE UYUM SÜRECİ”

  Özellikle okula yeni başlayan öğrencilerin velilerine uyarılarda bulunan Psk. M. Fatih Yiğit; “Çocukların okulla ilgili adaptasyon ve uyum sürecinde akademik olarak öğrenecekleri harfler, rakamlar akademik beceriler bir şekilde çocukların öğrenecekleri şeylerdir. Velilerin çok daha dikkat etmesi gereken çocukların sosyal uyumuyla ilgili okuldaki arkadaşlarıyla kaynaşmasıdır. Okul ve sınıf arkadaşları ve bina ortamına uyum sağlamasıdır. Öğretmenleriyle doğru iletişim kurabilmesidir. Bunlarla ilgili ailelerin gerekli desteği verebilmesi çok önemlidir” dedi.

   

  “AİLELER ÇOCUKLARI ZORLAMAMALIDIR”

  Ebeveynlerin çocuklarına asla baskı yapmaması gerektiğinin altını çizen Yiğit, “Çocukların üzerlerine gidip yapmak zorundasın, yapacaksın gibi baskılar yapmamalıdır. Özellikle ucu kapalı seçeneklerle çocukları baskı altına alınmamalıdır. Çocukları daha çok teşvik edici ve onlardan beklentinin yüksek olmadığını anlatan daha ılımlı, güzel ifadelerle okulun güzel geçmesini sağlayan yaklaşımlar bulunmaları gerekir.

   

  “ÇOCUKLARIMIZ YARIŞ ATI DEĞİLDİR”

  Okula gider gitmez acaba bugün ne öğrendi, ödev ne verildi. Harfleri öğrendi mi, Rakamları öğrendi mi, Sayı saymayı öğrendi mi? Gibi akademik baskılar yerine; Çocuğum okulda ne kadar mutlu, uyum sağlayabildi mi, Sınıf arkadaşlarıyla iyi anlaşabildi mi, okula zevkle istekle gidebiliyor mu? Öncellikle sağlanması gereken bunlardır.  Aileler verilen desteği verdiği sürece çocuklar zaten kendi kapasitelerine göre başarılı olacaklarıdır” diye konuştu.

   

  “KARŞILAŞMALARDAN UZAK DURMALARIDIR”

  “Ailelerin bir diğer dikkat etmesi gereken husus ise karşılaşmalardan uzak durmalarıdır” diyen Psk. M. Fatih Yiğit; “Kendi kardeşiyle, bir akranı ve akrabasıyla karşılaştırmak çocuğunuzun daha çok içene kapanık olmasını sağlayacaktır. Çocuğunuzun bu tür sorunlar da olumsuz duygular ve ön yargılar sergilemektedir. Bu yüzden çocuğunuzun okula severek gitmesi ve bir yarış atı olmadığını, zevkle eğitimini alması gerekmektedir. Çocuk oraya bir yarışa değil, hayata katılmaya bir eğitim almaya gittiği bilincinde olmalıdır. Öncelikle doğru davranmayı, arkadaşlarıyla paylaşmayı ve güzel vakit geçirmeyi öğrenmelidir” dedi.  

   

  “OKUL ASLA AMA ASLA KORKULACAK VE SIKILACAK BİR YER DEĞİL”

  Öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Yiğit; “Okula yeni başlayacak çocuklarımıza şunu söylemek istiyorum; Okul bugünden sonra mahallede sokak da akrabalarla oynadığınız oyunlar dışında yeni arkadaşlar edineceğiniz, çok daha güzel vakit geçirerek yeni şeyle öğreneceğiniz çok güzel bir etkileşim ortamı ve oyun alanıdır. Oyun oynarken güzel vakit geçirirken yeni bilgiler öğrenip sorumluluklar edineceksiniz. O sorumluluklarınızı zamanın da yerine getirmeniz, ödevleriniz konusunda sorumluluklarınız bilincinde olup daha güzel eğlenerek, yaşayarak kendinizi geliştirerek güzel bir ortam da büyüdükçe büyük bilgilerle devam edeceksiniz. Okul asla ama asla korkulacak ve sıkılacak bir yer değil, tam aksine güzel vakit geçireceğiniz yeni bir ikinci evinizdir. Okulda ki arkadaşlarınız, öğretmenlerinizle eğitimde yeni bilimsel etkinlikler yapacağınız bir alan olacaktır. Okula gitmekte asla geri kalmayın, devamsızlık yapmayın” diyerek tavsiyelerde bulundu.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen