• Öğrenciler; Trabzon ve Diyarbakır’ın mimari geleceğinin senaryolarını üretecek

  Öğrenciler; Trabzon ve Diyarbakır’ın mimari geleceğinin senaryolarını üretecek
  Öğrenciler; Trabzon ve Diyarbakır’ın mimari geleceğinin senaryolarını üretecek
  20.11.2019 Çarşamba

   

  Hasan DERSAN

  DİYARBAKIR – Dicle Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakülteleri Mimarlık Bölümü öğrencileri, Trabzon ve Diyarbakır kentlerinin 100 yıl sonraki durumlarını tahayyül edip, söz konusu kentlerin 100 yıl sonra sahip olabilecekleri fiziksel, sosyal, kültürel ve benzeri biçimlenmelerine dair bir/birkaç senaryo üretecek.

  Dicle Üniversitesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakülteleri Mimarlık Bölümlerinde eğitimlerine devam eden 5. Dönem öğrencileri ve öğretim elemanları ile birlikte “Gelecek ve Kent” konulu mimari stüdyo çalışmasının yapılması planlandı. Bu kapsamda yürütülecek stüdyo sürecinde çalışma alanı olarak Diyarbakır ve Trabzon olmak üzere iki farklı bölge seçildi ve bu seçimle birlikte tasarlama aşamasında farklı kültür ve çalışma alanlarından öğrencilerin ortak çalışmalarla beslenmesini sağlamak amaçlanıyor.

  Çalışmanın birinci aşamasında öğrenciler kent-yer-gelecek-mekan kavramlarına ilişkin bir problem tanımladı. İkinci aşamada, yaşamlarını sürdürdükleri Trabzon ve Diyarbakır kentlerinin 100 yıl sonraki durumlarını tahayyül edip, söz konusu kentlerin 100 yıl sonra sahip olabilecekleri fiziksel, sosyal, kültürel ve benzeri biçimlenmelerine dair bir/birkaç senaryo üretecek. Çalışmanın üçüncü aşamasında üretilen bu senaryolar mekan bağlamında değerlendirilip 100 yıl sonrasında bu kentlerin geçireceği değişimler sonucunda yaşam alanlarının nasıl şekillenebileceği sorusu üzerine tasarımlar ortaya koyacak. Çalıştayın ilk aşaması Trabzon’da gerçekleştirildi. İkinci aşama ise Diyarbakır’da yapılacak.

  Çalışmanın sonucunda öğrencilerden dönem boyunca kendi oluşturacakları hikaye ve kavramlar doğrultusunda, gelecek için (futuristik) yaşam alanları tasarlamaları ve belirledikleri hikayeleri tasarıma aktarmaları bağlamında somut ürün/ürünler ortaya çıkarmaları hedefleniyor.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen