• Mithras Tapınağı adına vakıf kuruldu

  Mithras Tapınağı adına vakıf kuruldu
  Mithras Tapınağı adına vakıf kuruldu
  19.11.2019 Salı

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Çınar İlçesine bağlı 13 kilometre uzaklıktaki Demirölçek Mahallesi yakınlarında bulunan, geçmişi milattan sonra 3. yüzyıla kadar uzanan, Roma İmparatorluğu döneminde "askeri yerleşim" olarak kullanılan Zerzevan kalesinin kuzeyinde bulunan Mithras tapınağı adına vakıf kuruldu.

  Kurulan vakfa “Zerzevan Kalesi Mithras Tapınağı Vakfı” adı verilirken başkanlığa Safir Tuz Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Akpınar getirildi. Yönetim kurulu içerisinde, “Zerzevan Kalesi Bilimsel Danışmanı” Ayraç Coşkun’un da olduğu belirtildi.

  MİTHRAS TAPINAĞI

  Yaklaşık 60 dönümlük alan üzerinde bin 200 metre uzunluğunda sur kalıntısı, gözetleme ve savunma kulesi, ibadethane, idare binası, evler, depolar, yer altı ibadethanesi, sığınaklar, mezarları, su kanalları ile su sarnıçları bulunan tarihi Zerzevan Kalesi, yerleşim konumu itibariyle bütün vadiye hakim, antik ticaret yolu üzerinde, geniş bir alanı kontrol altında tutan, stratejik bir Roma sınır garnizonu olan Zerzevan Kalesinin yanında bulunan MİTHRAS TAPINAĞI, yeraltına ana kayaya oyularak inşa edilen yapı 7 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğinde, 2,5 metre yüksekliğinde olan bir yapıdır.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen