• Le Monde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yazdı: Emperyalizme karşı savaşıyor

  Le Monde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yazdı: Emperyalizme karşı savaşıyor
  Le Monde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yazdı: Emperyalizme karşı savaşıyor
  07.07.2020 Salı

   

  Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki yürüttüğü faaliyetleri, Fransızlar dahi imrenerek seyrediyor. Sahadaki Türk varlığından rahatsız olmasına arşılık atılan adımların sağlamlığının farkında olan Fransız Le Monde gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kaleme aldı. Fransız gazetesi, “Erdoğan, Mustafa Kemal'in 1918'de verdiği mücadeleyi devam ettiriyor” diye yazdı

  Türkiye Doğu Akdeniz'de Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde haklarını savunmak ve ulusal çıkarlarını tüm çıkarların üzerinde tutmak işçin faaliyet gösteriyor. Özellikle bu noktada Libya'da atılan sistematik adımlar Türkiye'nin sahadaki varlığını garanti altına alıyor. 

  Türkiye’nin Akdeniz’deki adımlarından rahatsız olan Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve destekçileri, Doğu Akdeniz ve Libya’da gerilimi artırmanın peşinde koşarken, sahadaki faaliyetlerden rahatsızlık duymasına rağmen Türkiye'nin adımlarını imrenerek izleyen Fransız medyası, Ankara’nın bölgedeki rolüne ilişkin övgüler dizdi.

  "EMPERYALİZME KARŞI"

  Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Libya’da oynanan oyunları alt üst eden rolünü analiz eden Fransa merkezli Le Monde, çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Gazete, geçmişte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği mücadeleyi şimdi Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın sürdürdüğünü söyledi. Le Monde gazetesi, Başkan Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye’nin bölgedeki oyun değiştirici rolüne işaret etti. Gazetenin yazısında Gazi Mustafa Kemal ile Başkan Erdoğan karşılaştırıldı. Gazete, “Erdoğan, Libya politikasını ve gaz iddialarını savunmak için Mustafa Kemal’in 1918’den sonra Türkiye’yi bölmeye çalışan Batılı güçlere karşı mücadelesini sürdürüyor” ifadelerine yer verdi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen