• Kutlamalarda havaya ateş açılmasına afişli önlem

  Kutlamalarda havaya ateş açılmasına afişli önlem
  Kutlamalarda havaya ateş açılmasına afişli önlem
  13.11.2018 Salı

   

  Abdulsamet KARAŞ

  DİYARBAKIR - Diyarbakır Valiliği, havaya ateş açılmasının ardından meydana gelebilecek ölüm ve yaralama olaylarının önüne geçmek açıklama yayımladı. Buna göre, organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlilerinin ihbar, tutanak altına almak ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde haklarında soruşturma açılacağı belirtildi.

  Diyarbakır Valiliği, bazı organizasyonlarda meydana gelen havaya ateş açılması durumunu engellemek adına bir açıklama yayımladı. Açıklamada göre, vatandaşların huzur ve güven ortamı içinde yaşamalarının devletin asli görev ve sorumluluğunda olduğu belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  “Ülkemiz genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi organizasyonlar sırasında meskun mahallerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması nedeniyle, yaralama ve ölüm olaylarının meydana geldiği görülmektedir. Bazı organizasyonlarda kamu görevlileri tarafından da ateşli silah ile havaya ateş açıldığı, havaya açılan ateş sonucu vatandaşlarımızdan yaralananların olduğuna dair sosyal medyada paylaşımların yer aldığı, basın yayın organlarında buna benzer haberlerin yayınlandığı görülmektedir. Arıca, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında ateşli silahların kullanımına ilişkin müeyyidelere uymayanlar hakkında cezai kovuşturma yapılması ve adli cezaların verilmesi de mümkündür. Bu itibarla, kamu düzeninin korunması, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için il sınırları içerisinde yapılan düğün, nişan, spor müsabakası ve benzeri etkinliklerde ateşli silahlarla havaya ateş açılması durumunda, organizasyon sahiplerine izin verilirken organizasyonda silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin taahhütname alınacaktır. Bu tip organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri ihbar, tutanak altına almak ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde haklarında soruşturma açılacaktır. Muhtarlar bölgelerinde bu durumun olduğunu öğrendiklerinde kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getireceklerdir. Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda farkındalık oluşturmak amacıyla 50x70 santimetre ebadında havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik hazırlanan ekteki afiş örnekleri temin edilerek tüm katılımcıların görebileceği şeklide organizasyon alanlarına asılacaktır. Kamu personelinin, katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığının tespit edildiği durumlarda ilgili kamu personeli hakkında derhal disiplin işlemlerine başlanılacak, bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığı hususuna soruşturma esnasında özellikle dikkat edilecektir. Aksine davranan kişiler hakkında durumlarına uyan adli veya idari işlemler derhal tesis edilecektir. Bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girecektir.”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen