• Kerkük’te 1 ayda 63 gözaltı

  Kerkük’te 1 ayda 63 gözaltı
  Kerkük’te 1 ayda 63 gözaltı
  04.06.2016 Cumartesi


   

  Kerkük– Kerkük’te 1 ay içinde 63 zanlının gözaltına alındığı bildirildi. Kerkük Asayiş Müdürlüğü’nden bugün yapılan açıklamada, 1 Mayıs ile 1 Haziran tarihleri arasında Peşmerge Güçleri ile polisin desteğiyle yapılan operasyonlarda 63 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

   

  Operasyonların ihbar üzerine yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Gözaltına alınanların 40’ı terörist, 18’i suçlu ve 4’ü de zanlıdır” denildi. Daha önce Kerkük’te Asayiş güçleri tarafından gözaltına alınan IŞİD’lilerin mahkeme tarafından salıverildiği iddia edilmişti.

   

  Kerkük Asayıiş Müdürlüğü Sözcüsü Ferhad Heme Ali, Mart ve Nisan aylarında gözaltına alınan 171 zanlıdan 127’sinin IŞİD veya radikal Nakşibendi Ordusu’na bağlı olduğunu belirtmişti.

   

  Kerkük Mahkemesi’ni eleştiren Asayiş Sözcüsü, “Defalarca gözaltına aldığımız ve terörist olduğuna dair hakkında belgeler olan çok sayıda kişi tutuklanmadı” demişti.

   

  Kerkük Asayiş güçleri, ilde IŞİD’in hücrelerine sık sık baskınlar yapıyor. Nakşibendi Ordusu’nun lideri izzet El Duri, geçtiğimiz yıl bir çatışmada öldürülmüştü. El Duri, Saddam Hüseyin’in en yakınındaki isimlerdeb biriydi. Nakşibendi Ordusu ile IŞİD bir dönem birlikte hareket etmişlerdi.  (Rûdaw)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen