• Kentin çöp boşaltma sorunu için katı atık tesisi kuruluyor

  Kentin çöp boşaltma sorunu için katı atık tesisi kuruluyor
  Kentin çöp boşaltma sorunu için katı atık tesisi kuruluyor
  06.07.2020 Pazartesi

   

  DYARBAKIR- Şehrin 25 yıllık çöp boşaltma alanındaki sorunun giderilmesi ve AB standartlarına uygun bir katı atık tesisinin kurulması için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı çalışmalara başladı.

  KATI ATIK TESİSİ İNŞA EDİLECEK

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 1996 yılından beri evsel atıkların vahşi depolama yöntemiyle dökülme sorununu çözmek için çalışmalara başladı. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Karacadağ'da bulunan vahşi çöp depolama alanı ıslah edilip Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun bir katı atık tesisi inşa edilecek.

  ÇEVRESEL SORUNLARI ORTADAN KALDIRACAK

  Büyükşehir Belediyesi, atıklardan kaynaklı meydana gelen çevresel sorunların ortadan kaldırılması amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında; çöplerin gelişen teknolojiye ve mevzuatlara uygun olarak bertaraf edilmesi ve ekonomiye kazandırılması için uygun tekniklerle geri dönüşümü sağlayacak ve çevresel sorunları ortadan kaldıracak.

  SIZINTI SUYU ARITMA SİSTEMİ VE BİYOGAZ TESİSİ KURULACAK

  “Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisleri ve Düzenli Depolama Sahası” adıyla hazırlanan proje çerçevesinde mevcut vahşi çöp depolama sahası rehabilite edilerek meydana getirilmiş olan çevresel sorun giderilecek. Vahşi depolamanın yerine; gelen atıkların özeliklerine göre ayrıştırılmasını, büyük bir orandaki kısmının geri kazanımını sağlayacak tesisler kurulacak. Miktarı ve hacmi azaltılmış evsel atıklar kurulacak olan düzenli depolama sahasında uygun teknoloji ile bertaraf edilmesi sağlanacak. Sızıntı suyu arıtma sistemi kurularak su kaynaklarına olası kirlilik önlenecek.

  YAP İŞLET DEVRET YÖNTEMİYLE

  Büyükşehir Belediyesi hazırladığı projede, çöp gazından elektrik enerjisi üreten Biyogaz Tesisi kuracak. Büyükşehir Belediyesi, yap işlet devret yöntemiyle yapacağı tesisle üretilecek elektrikten gelir sağlayacak. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen