• Kaya: Sektörler şehirlerin ruhuna uygun olarak seçilmeli

  Kaya: Sektörler şehirlerin ruhuna uygun olarak seçilmeli
  Kaya: Sektörler şehirlerin ruhuna uygun olarak seçilmeli
  12.10.2018 Cuma

  İFEXPO Hazır Giyim Fuarı’nın ilk tanıtım toplantısı Diyarbakır’da gerçekleşti

  Fatih SURUÇ

  DİYARBAKIR- Sektöre önemli katkı sağlaması beklenen İFEXPO Hazır Giyim Fuarı’nın ilk tanıtım toplantısında konuşan DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, kentlerin gelişimi için sanayinin önemli olduğunu ama bu sektörlerin de şehirlerin ruhuna uygun olarak seçilmesi gerektiğini ifade ederek, aksi takdirde seçilen yanlış sektörün daha sonra sıkıntılar doğurabileceğini belirtti. Kaya, her şehrin farklı bir sektör önceliği olduğunu, Diyarbakır’ın birçok sektöre açık olduğunu vurguladı.

  Dünyanın 7. Büyük hazır giyim üreticisi Türkiye’nin tüm branşları içeren karma hazır giyim fuarı eksikliğini gidermek ve Anadolu’dan yeni ihracatçı firmaları kazandırarak, sektörün ihracatını artırmak amacıyla 10-13 Temmuz 2019 tarihleri arasında TÜYAP ile işbirliğinde İFEXPO Fuarı düzenleniyor.

  Sektöre önemli katkı sağlaması beklenen İFEXPO Hazır Giyim Fuarı’nın ilk tanıtım toplantısı Diyarbakır’da gerçekleşti.

  Novotel Diyarbakır’da gerçekleşen toplantıya Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Doğu Güneydoğu Sanayici İş İnsanları Derneği (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Özkılıç, OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, GÜNTİAD Başkanı İhsan Uğurlu, TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk ile sektör temsilcileri ve iş insanları katıldı.

  KAYA: KENTLERİN GELİŞİMİ İÇİN SANAYİ ÖNEMLİ

  Toplantıda konuşan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, kentlerin gelişimi için sanayinin önemli olduğunu ama bu sektörlerin de şehirlerin ruhuna uygun olarak seçilmesi gerektiğini ifade ederek, aksi takdirde seçilen yanlış sektörün daha sonra sıkıntılar doğurabileceğini belirtti. Kaya, her şehrin farklı bir sektör önceliği olduğunu, Diyarbakır’ın birçok sektöre açık olduğunu vurguladı.

  DTSO HER TÜRLÜ KATKIYI YAPMAYA HAZIR

  Kaya, Diyarbakır’da kamu kuruluşları ve STK’larla ortak bir akılın oluştuğu, birlikte işlerin yapıldığını söyleyerek tekstil alanında da DTSO’nun her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğunu belirtti. Kaya, oluşturulan Tekstil OSB’nin doluluk oranın istedikleri seviyeye geldiğini, bunda paydaşlarının emeklerinin olduğunu ifade etti. Kaya, son olarak Diyarbakır’ı fuar üstü yapmak istediklerinin altını çizdi.

  UĞURLU: YERELDE GÜÇLÜYÜZ

  Toplantıda konuşan Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş Adamları Derneği (GÜNTİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Uğurlu, Diyarbakır’da da hazır giyim fuarı yapmak istediklerini söyleyerek; hem Ortadoğu’ya yakın olduklarını, hem de yerelde de güçlü olduklarını belirtti.

  ODABAŞI: DİYARBAKIR’IN PAMUK KENTİ

  Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, OSB hakkında bilgi verdikten sonra Diyarbakır’ın pamuk kenti olduğunu ama buna rağmen henüz tekstil kenti olamadığını ifade ederek, bu sektörün artı değere dönüştürülerek Diyarbakır’a verilmesi gerektiğini belirtti.

  ÖZTÜRK: FUARLAR BÜYÜK VİTRİN

  Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, fuarların vitrin olduğunu, bu yolla pazarın tanınabileceğini ifade etti. Türkiye’nin hazır giyimde 7. büyük güç olduğunu, bunu artırmak için de üreticileri ihracata yönlendirmek gerektiğini söyledi.

  ÜNAL: ŞEHİRLER GELİP GİDENLERİYLE DEĞER

  TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, düzenledikleri fuarlar hakkında bilgi verdikten sonra şehirlerin gelip gidenleriyle değer oluşturduğunu, fuarların da bunda başat rol oynadığını ifade etti. Ünal, düzenleyecekleri hazır giyim fuarıyla amaçlarının; hazır giyim için Türkiye’yi merkez yapmak ve hazır giyim kurumları oluşturup, bunları sürdürülebilir kılmak olduğunun vurguladı.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen