• Kaya: Güç birlikleri oluşturarak, ortak yatırımlar oluşturacağız…

  Kaya: Güç birlikleri oluşturarak, ortak yatırımlar oluşturacağız…
  Kaya: Güç birlikleri oluşturarak, ortak yatırımlar oluşturacağız…
  12.07.2018 Perşembe

   

  Şehmus KIZILASLAN

  DİYARBAKIR – Almanya’dan gelip Diyarbakır’da Güneş panelleri üretimi yapan STERNLICHT ENERGIE A.Ş.’nin Organize Sanayi Bölgesindeki tesisini ziyaret ederek incelemelerde bulunan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, bölgede son 30 yılda yaşanan beyin ve sermaye göçünden kaynaklı sermaye ve ortak akıl ile güç birliği yapmanın, yatırımların sürekliliği ve verimliliği açısından önemine değinerek, “Yaşanan göçteki insanlara ulaşmak ve onların akılarını, sermayelerini birleştirerek bölgeye getirmek, tek başına teşviklerden çok daha önemli ve değerlidir. Ülke içi ve dışındaki iş insanlarımızla güç birlikleri oluşturarak, ortak yatırımlar oluşturacağız. DTSO ve diğer sivil toplum kuruluşları olarak Önümüze koyduğumuz en önemli hedeflerden biri budur” dedi.

  Diyarbakır Sanayi ve İş İnsanları Derneği  (DİSİAD) tarafından düzenlenen “Kentimizi ve Markalarımızı Tanıyalım” programı kapsamında, firmaların yatırımlarını ve faaliyetlerini incelemek amacıyla Organize Sanayi Bölgesi fabrikalarına bir ziyaret gerçekleştirildi.

  Programa, STERNLICHT ENERGIE A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Salih Açığ, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal, DTB Başkanı Engin Yeşil, DESOB Yönetim Kurulu Başkanı Alican Ebedinoğlu, DİSİAD Yönetim Kurulu üyesi Pervin Dinçer Altunhan, Gıda Tarım İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, çeşitli kamu kurum  temsilcileri ve iş insanları katıldı.  

  “DİYARBAKIR VE BÖLGEYE BÜYÜK BİR SİNERJİ BÜYÜK BİR KATKI SUNACAK”

  Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde 20.000 m2 alanda kurulu güneş panelleri üreten fabrikayı ziyaret eden STK temsilcileri ve iş insanları fabrikada incelmelerde bulundu. Gezi sonrası STERNLICHT ENERGIE A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Salih Açığ, güneş panelleri üretimi yapılan fabrika hakkında ziyaretçilere bilgilendirmede bulundu. Organizasyona katkılarından dolayı DİSİAD'a teşekkür eden Açığ,  “Böyle bir tesisi Diyarbakır’a kazandırdığımız için de çok mutluyuz. Biz Diasporaya giden jenerasyonlardan, yereldeki insanlardan ikinci jenerasyon sayılıyoruz. Bizim üçüncü jenerasyon ve dördüncü jenerasyon da artık Avrupa'da yurt dışında yaşamaya başladı ve hayatını orada geçiriyor sistem oluşturmaya çalışıyor ekonomik gelişmeler oluyor, insanlarımız okuyorlar yatırım yapıyorlar  bizim de  bu coğrafyaya çok önemsediğimiz yurt dışına çıkıp tecrübe eden bu bilgi birikim tecrübeyi coğrafyaya ve sizlerle buluşturmak, o amaçlı bir ekip oluştu. Bu ekip tabii Ankara’ da Sayın Zeybekçi’yle ve onların bize gönderdiği uzman elemanlarla yaptığımız görüşmeler neticesinde bölgeye yatırım kararını aldık ve 3 yıllık bir çalışmanın neticesinde bu gördüğünüz tesisi burada inşa ettik. Böyle bir tesisin Diyarbakır’a ve bölgeye büyük bir sinerji büyük bir katkı sunacağının bilincindeyiz o açıdan da ileri teknoloji üst boyutlu bir kalite ve anlayış çalışma sistemini oluşturmaya çalışacağız. Sizlerinde bizi destekleyeceğinizi umuyoruz, inanıyoruz. Tanıştıkça birbirimize yaklaştıkça birbirimizden öğreneceğimiz çok şey vardır. Bu tesisin başarılı olması, gelişmesi Avrupa’daki  insanlarımızın da vizyonunu geliştirecek. İşte gidip ‘biz yapabiliriz, biz başarabiliriz bizim gibi on binlerce insan orada var’ o açıdan da bu örnek tesise, bu başarılı çalışmaya sizlerinde destek vermesinden dolayı çok teşekkür ederim” diye konuştu. Güneş panelleri tesisine ilişkin bilgilendirmede bulunan Açığ, ürettikleri ürünlerinin yüksek sıcaklıklarda bile uzun yıllar yüksek verimle çalışan 25 yıl garantili ürünler olduğunu kaydetti. Hedeflerinin öncelikle bölge ardından Türkiye, AB ve Ortadoğu pazarı olduğunu dile getiren Açığ, “Güneş enerji santralleri, çatı uygulamaları ve tarımsal sulama alanlarıdır. Hedefimiz öncelikle kendi bölgemizde pazar oluşturmak, ardından Türkiye, AB pazarı ve Ortadoğu pazarında söz sahibi olmaktır” dedi.

  “SADECE TEŞVİKLE KALKINMA OLMAZ, GÜÇ BİRLİĞİ ŞART!”

  Güneş Panelleri tesisini Diyarbakır'a kazandıran ve Almanya'da yaşayan iş insanlarına teşekkürlerini ifade eden Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, DİSİAD ve DESOB'un da katkılarından duyduğu memnuniyeti belirti. Kaya, söz konusu yatırımların Diyarbakır açısından taşıdığı öneme vurgu yaparak, “Bölgenin yalnızca merkezi hükümet tarafından çıkarılan teşviklerle kalkınmadığını hepimiz zaman içerisinde öğrendik. Bugüne kadar yapılan 21 teşvikin hemen hemen hiçbiri bölgeler arası kalkınmışlık farkını giderme şöyle dursun daha da fazla açılmasına neden olmuştur. Bunun da altında yatan temel neden bölge dinamiğini hesaplamadan, ölçmeden yapılan işlemler veya doğru desteklerin oluşmamasındandır. Bu tür yapıların en önemli avantajı onun bir güç birliği anonim şirketi olmasıdır. Yani, insanların sermayelerini ve akıllarını birleştirerek oluşturdukları bir yapıdır. Bugüne kadar yapılan başarısız güç birliği girişimlerinin altında yatan nedenlere baktığımız zaman ya sermaye noksanlığından ya da aklı doğru kullanmamaktan kaynaklandığını görmekteyiz. Burada hem teknolojiyi öne çıkaran hem de sermayeyi güçlü bir şekilde buluşturan bir yatırımın bu bölge için ne kadar önemli olduğunu bu yatırımla birlikte gördük" diye konuştu.

  “GÜÇ BİRLİKLERİ OLUŞTURARAK, ORTAK YATIRIMLAR OLUŞTURACAĞIZ”

  Bölgede son 30 yılda yaşanan beyin ve sermaye göçünden kaynaklı sermaye ortaklığı ve ortak akıl ile güç birliği yapmanın, yatırımların sürekliliği ve verimliliği açısından önemine değinen Kaya, Bölgeden dışarıya giden beyin ve sermaye göçünü yeniden bölgeye getirilmesinin altını çizdi. Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşanan göçteki insanlara ulaşmak ve onların akılarını, sermayelerini birleştirerek bölgeye getirmek, tek başına teşviklerden çok daha önemli ve değerlidir. Onun için de biz de gerek DTSO ve diğer sivil toplum kuruluşları olarak güç birliklerini oluşturmayı önümüze koyduk. Bunda da sadece ülke içindeki insanları değil hem Irak Kürdistan Bölgesinde hem de Avrupa'daki iş insanlarımızla güç birlikleri oluşturarak, ortak yatırımlar oluşturacağız. Önümüze koyduğumuz en önemli hedeflerden biri budur” dedi.

  “BU KENTTE BU AKLIN DEĞİŞMESİ LAZIM”

  Kente yapılan yatırımlara kent dinamiklerinin sahip çıkması gerektiğine işaret eden Kaya, “Çünkü eğer bir kente yatırım yapıyorsanız o kentin dinamiklerinin sizinle birlikte olması ve katkı koyması olmazsa olmazdır. Dönüp baktığınızda Diyarbakır'da bir Dicle Üniversitesi var ve aslında bu fabrikadan elektrik mühendislerinin, öğrencilerin eksik olmaması gerekirken, temsilcisini göremiyoruz. Şimdi bir kente Almanya'dan yatırımcı gelecek, emeğini, sermayesini getirecek buraya ama buranın üniversitesi o fabrikayı ziyaret etmeyecek. Bu kentte bu aklın değişmesi lazım. Bu kentin gelişiminin önündeki en büyük engellerden biri de gerçekten üniversitelerin, kamu kurumlarının gelen yatırımcıyı doğru okuması ve onun hizmetinde olduğunu belirtmesi ve içinde olması gerekir. Biz bunu sağlamadığımız sürece sadece teşvik yasalarıyla ne yaparsak yapalım, hayır bu bölge gelişmez, daha da geri kalır. Evet, bu yatırım çok önemlidir ama bu yatırımdan hem bizler, yani buradaki iş insanları dersler çıkaracağız hem de kamu otoritesi, bu yatırımların gelmesi için neler yapabiliriz, ürünlerini hangi aşamalarda kullanabiliriz, bunu düşünmesi lazım. Aynı şekilde finans sektörü ve bankalar ise bölgedeki insanları bu tür yatırımlara nasıl teşvik edebiliriz diye düşünmeliler. Yine, buranın payını alarak gelişen üniversitelerin de biz bu tür yatırımlarda nasıl katkı koyarız diye kafa yormalıdır. Ama biz söz konusu bu yatımlara gerekli desteği sağlayamadığımız zaman da tek tük kahramanlar yaratırız ve bir süre sonra da o kahramanlarımız yürüyemez ve suçu da onların üzerine yıkarız. Eğer bu tesis başarılı olmazsa - ki öyle bir inancım yok-  bunun sorumlusu bu tesisi açanlar, yönetenler değil bizleriz. Biz hatayı kendimizde arayacağız. İnşallah bu akılsızlığı bundan sonra yapmayız. Bu tür yatırımlara hem biz sivil toplum olarak hem kamu hem de üniversitenin her türlü desteği vereceğini bir kez daha ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

  BÜROKRASİNİN DESTEK VERMESİ LAZIM

  DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç Baysal da, OSB'deki üretimin çeşitlendiğine değinerek, “Bizler sanayi ile çok hızlıca buluşan bir bölgede olmadığımız için başlangıcımızdaki tek düzeylikten bugün OSB interlandı içerisinde baktığımızda çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren kurumlarımız oluştu.  Bugün de gerçekten katma değeri yüksek bir kurumun içerisindeyiz. Özellikle de dışarıdan yatırımcı gelmesi konusunda örnek olan bir kuruluştayız. Ben yurtdışından, Diaspora’dan  bölgeyi çekim merkezi olarak gördükleri Diyarbakır’ı önemsedikleri  ve yatırım kararını burada aldıkları için  STERNLICHT ENERGIE kuruluşunun tüm ortaklarına teşekkür ediyorum. Malumunuz kentimizin coğrafi koşulları itibariyle bu yatırım gerçekten katma değer yaratabilecek bir sektörde, o açıdan mevcut yatırımı önce yereldeki bürokrasinin, yerel yönetimlerin, merkezi hükümete bağlı buradaki yerel dinamiklerinin tamamının sahipleniyor olması gerektiği düşüncesindeyim. Tabi ki bizler kentin iş dünyası olarak bu anlamda böylesi bir yatırımı sahiplenme ve bunun tanıtımı adına üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz ama yereldeki bürokrasinin böylesi yatırımlara, yatırımcıya destek vermesinin altını çizmek isterim. DİSAD olarak yatırımcının her dönem yanındayız bu anlamda uzunca bir dönemdir kentin kalkınması adına gerek organize sanayi bölgesinin gerekse de turizmin şekillenmesi adına planlı çalışmalarımızla bir şekilde devam ettiğimizi söylemek isterim. Uzunca bir aradır şehrin turizmi konusunda bir şeyler söylemek istediğimiz ortamlar oluştu ama hepinizin de malumu yaşana çatışmalı ortam ve içinde bulunduğumuz koşullar turizmi yüksek tonda konuşabileceğimiz bir zaman dilimi içerisine getirmedi. Takip edenler bilirler geçen haftalarda DİSİAD ve Ticaret Odası birlikteliği ile ilk seferi başlayan Almanya-Diyarbakır seferlerine katılım sağladık ve bu anlamda turizmin harekete geçmesi adına komu oyuna bir duyarlılık yaratması mesajlarını verdik. Bugün bu uçuş parkurunun oluşması ve kentte tekrardan turizmin harekete geçmesi adına yönetim kurulumuz olarak bir takım çalışmalar içerisindeyiz ve bu çalışmalarımızı kentin bütün dinamiklerinin önüne sunup onlarla ortaklaşa ve onların önderliğinde, yapmaya hazır olduğumuzu ve kentin makro bir turizm politikasının oluşturulması konusunda çalışmalarımızı hızlandıracağımızı söylemek isterim. Ben basın mensubu arkadaşlarıma bu yatırıma göstermiş oldukları ilgiden dolayı tekrar teşekkür ediyorum”

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen