• İttihadul Ulema: Filistin’e gitmek isteyen Müslümanlar için tüm kapıları açın

  İttihadul Ulema: Filistin’e gitmek isteyen Müslümanlar için tüm kapıları açın
  İttihadul Ulema: Filistin’e gitmek isteyen Müslümanlar için tüm kapıları açın
  17.05.2018 Perşembe

   

  DİYARBAKIR - Alimler ve Medreseler Birliği, siyonist işgalcilerin katliamlarına tepki göstererek, İslam ülkelerinin yöneticilerine ve Müslümanlara önemli çağrıda bulundu. Siyonist büyükelçiliklerinin kapatılmasını isteyen Alimler Birliği ümmet olarak 9 maddelik tepki çağrısı yaptı. Çağrılardan birinde; “İsrail’e askeri bir müdahalenin yapılabilmesinin alt yapısını oluşturmak için bir an önce bir araya gelmeli, şimdiden gerekirse Filistin’e gitmek isteyen Müslümanlar için tüm kapılarını açmalıdırlar” denildi.

  Alimler ve Medreseler Birliği (İttihadul Ulema) işgalci siyonistlerin Filistin'de yaptığı katliamlara tepki göstererek, İslam ülkelerinin yöneticilerine çağrıda bulunarak, siyonist büyükelçiliklerinin kapatılmasını istedi.

  İttihadul Ulema'dan yapılan açıklamada, “Başta İslam ülkeleri olmak üzere yeryüzünde fitne ve fesadın baş aktörü olan Amerika’nın geçtiğimiz aylarda büyükelçiliğini Telaviv’den Kudüs’e taşıma kararı alması ve bunu bil-fiil gerçekleştirmesinden, daha bir cesaret alan Siyonist işgal rejimi, Filistinli kardeşlerimizi katletmeye devam ediyor. Son olarak 'Büyük Nekbe' gününün yıldönümünde 100’e yakın Filistinli kardeşimiz gerçek mermilerle şehit edilirken binlercesi de yaralandı. Müslümanlar olarak 'kırmızı çizgimizdir' diyerek günlerce meydanlarda sözlü müdafaasını yaptığımız Kudüs’ün bağrında 14 Mayıs 2018 günü itibariyle Amerika’nın Büyükelçiliği yerleştirilmiş durumdadır” denildi.

  “FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN ŞEHADETLERİNİ TEBRİK EDİYORUZ”

  Siyonist işgalcilerin yaptığı katliamların kabul edilemez olduğu vurgulanan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

  “Bir taraftan binlerce Filistinli kardeşimiz siyonist işgal rejiminin kurşunlarının hedefi olurken, diğer taraftan kutsal topraklarımızda Amerika’nın işgal bürosu açılmaktadır. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Özelde 14.05.2018’de genelde son bir buçuk ayda 'Büyük Nekbe' yürüyüşü yapan Filistinli kardeşlerimize yönelik siyonistlerin gerçekleştirdiği saldırılarını lanetliyor, katledilen Filistinli kardeşlerimizin şehadetlerini tebrik ediyoruz”

   

  Açıklamada İslam aleminin vahdeti için bir ümmet olarak tepki vermeye davet edilen açıklamada şu maddeler sıralandı:

  1-Özelde Amerika ve Avrupa’daki, genelde bütün dünya Müslümanlarının tepkilerini göstermek için kesintisiz gösteriler yapmaları gerekir.

  2-İslam ülkeleri, ülkelerindeki Amerika ve israil büyükelçiliklerini kapatmalı, Amerika ve İsrail’deki büyükelçiliklerini de kapatarak büyükelçilerini süresiz geri çağırmalıdır.

  3-Bütün Müslümanların Ramazan ayını fırsat bilerek, Ramazan boyunca özelde Filistinli ve Gazzeli kardeşlerimiz, genelde bütün Müslümanlar için bolca dua etmeleri; Amerika ve İsrail’in Filistinli kardeşlerimize yönelik yaptıkları katlimamları lanetlemek için, namazlarında kunut okuyarak Amerika ve israili telin etmeleri gerekir.

  4-Kurum, vakıf, dernek… ayırımı yapmaksızın bütün İslami oluşumların ve alimlerin bir araya gelmeleri ve bu vesileyle İslam alemini, içinde bulunduğu zulüm ve katliam dolu çıkmazdan nasıl çıkarılabileceği üzerinde fikir üretmeleri gerekir. Bunu periyodik ve düzenli olarak yapmaları ve üretilen fikirleri fiiliyata geçirmeleri gerekir.

  5-İslam alimleri ve İslam ülkeleri yöneticileri biraraya gelerek Filistin ve Kudüs’ün kurtuluşu için kısa, orta ve uzun vadede nelerin yapılabileceği üzerinde çalışmaları gerekir.

  6-İslam ülkeleri aralarındaki ihtilafları bir kenara atarak, İsrail’e askeri bir müdahalenin yapılabilmesinin alt yapısını oluşturmak için bir an önce bir araya gelmeli, şimdiden gerekirse Filistin’e gitmek isteyen Müslümanlar için tüm kapılarını açmalıdırlar.

  7-Başta Amerika olmak üzere emperyalistlerin Filistinli kardeşlerimize uyguladıkları ambargoları kırmak için, tüm İslam ülkelerinin birlik olması ve şartları zorlayarak kardeşlerimize başta ilaç ve gıda olmak üzere yardımda bulunmaları gerekir.

  8-Bütün savaşları ekonomik olan emperyalistlerin Filistinli kardeşlerimize uyguladıkları ambargolarına karşı Müslümanların da ambargo ile karşılık vermesi gerekir. Özelde Amerika ve İsrail, genelde İsrail’e yardım eden tüm İslam düşmanlarının malları protesto edilmeli, alış verişi yapılmamalıdır.

  9-Tüm İslam aleminin birlik olarak Amerika ve İsrail ile başta diplomatik ilişkilerin kesilmesi olmak üzere tüm yaptırım seçenekleri bir an önce değerlendirilmelidir.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen