• İnternetten kartlı ödeme gerçekleşen işyeri adedi 60 bini geçti

  İnternetten kartlı ödeme gerçekleşen işyeri adedi 60 bini geçti
  İnternetten kartlı ödeme gerçekleşen işyeri adedi 60 bini geçti
  22.10.2020 Perşembe

   

  DİYARBAKIR- Bankalararası Kart Merkezi bu yılın eylül ayı verilerini açıkladı. BKM’nin verilerine göre, eylül ayında kartlı ödeme tutarında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 25 oranında artış görüldü. İnternetten kartlı ödeme tutarı geçen yılın 1,5 katına ulaşırken internetten kartlı ödeme gerçekleşen işyeri adedi ise 60 bini geçti. İnternetten kartlarla yapılan ödemelerde en fazla artış market-gıda ve elektronik eşya sektörlerinde gerçekleşti.

  Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2020 yılının eylül ayına ilişkin verilerini açıkladı. BKM’nin verilerine göre, eylül ayı sonunda Türkiye’de 73,9 milyon adet kredi kartı, 181,1 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2019 yılının eylül ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 8’lik, banka kartı sayısında ise yüzde 13’lük artış görülüyor. Toplam kart sayısı ise 255 milyon adede ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artış gösterdi.

  KARTLI ÖDEMELERDE YÜZDE 25 ARTIŞ GÖRÜLDÜ

  BKM verilerine göre, banka kartları ve kredi kartları ile eylül ayında toplam 106,4 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 88,2 milyar TL’si kredi kartları ile ödenirken, 18,2 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı. Büyüme oranları özelinde incelendiğinde banka kartıyla yapılan ödemelerde bir önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 51 olurken, kredi kartıyla yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 21 olarak gerçekleşti. Toplam kartlı ödemeler büyümesi ise yüzde 25 oldu.

  İNTERNETTEN KARTLI ÖDEME TUTARI EYLÜL AYINDA 25 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

  İnternetten kartlı ödemeler her geçen gün yaygınlaşmaya devam ederken, hayatın her alanında tercih edilen en önemli ödeme araçlarından biri haline geldi. Eylül ayında, internetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artarak 25 milyar TL’yi geçti. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 18 olan internetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemelerdeki payı da yüzde 23’e ulaştı, yani her 4 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten gerçekleşti.

  İNTERNETTEN KARTLI ÖDEME GERÇEKLEŞEN İŞYERİ ADEDİ 60 BİNİ GEÇTİ

  İnternetten ödemelerin tüm sektörlerde hızla yaygınlaşmasıyla beraber internetten ödeme yapılabilen işyeri sayısı da artışını sürdürdü. Birçok yeni işyerinin internet üzerinden hizmet vermeye başladığı görülürken, eylül ayında internetten kartlı ödeme gerçekleşen işyeri adedi geçen yıla göre yüzde 40 artarak 60 bini geçti.

  İNTERNETTEN KARTLARLA YAPILAN ÖDEMELERDE EN FAZLA ARTIŞ MARKET-GIDA VE ELEKTRONİK EŞYA SEKTÖRLERİNDE GÖRÜLDÜ

  Eylül ayında internetten yapılan kartlı ödemelerin sektör detayında dağılımı incelendiğinde geçen yılın aynı dönemine göre en fazla artışın yüzde 196 ile market-gıda sektöründe olduğu görülüyor.  Market-gıda sektörünü yüzde 146 artışla elektronik eşya, yüzde 110 artışla mobilya ve dekorasyon, yüzde 81 artışla yapı malzemeleri ve yüzde 69 artışla yemek sektörleri takip etti. (Haber Merkezi)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen