• IMF’den Erbil parantezi

  IMF’den Erbil parantezi
  IMF’den Erbil parantezi
  04.06.2016 Cumartesi


   

  ERBİL - Uluslararası Para Fonu (IMF) Irak Programı Sorumlusu Christian Josz, Irak’a 5 milyar dolarlık borcun 14 aşamada verileceğini ve her aşama için farklı şartlar olduğunu söyledi.

   

  Christian Josz, Bağdat - Erbil arasında imzalanan anlaşmanın yerine getirilmesini istediklerini belirterek,  “Bu konudaki toplantılarımıza Kürdistan Bölgesi Planlama Bakanı da katıldı.  Bağdat-Erbil bazı maddelerde anlaştı” dedi.

   

   

  Josz, Washington’da Rûdaw’ın sorularını yanıtladı.

   

  IMF’nin Irak’a 5 milyar dolar verdiğine, vereceğine dair açıklamalar var. Bu kararın alınmasındaki sebep neydi?

   

   

  Petrol fiyatındaki düşüşle beraber Irak zor duruma düştü. IMF uluslararası bir kuruluştur. Ülkeler bir krizle karşılaştığı zamanlarda yardım eder. Geçen yılın sonbaharında Irak Hükümeti’yle görüşmeye başladık. Görüşme sonunda IMF’nin borç vermesi kararlaştırıldı.

   

  Sizce Bağdat’a verilecek olan 5 milyar dolarla, içinde bulunulan kriz aşılır mı?

   

   

  Evet. Bana göre verilen parayla krizden çıkılacaktır. Buradaki asıl sorun, genel harcamaların tümünün, petrol geliriyle karşılanmasıydı. O dönem petrolün varil başına fiyatı 100 dolardı. Şu an ise petrolün aynı seviyeye çıkıp çıkmayacağı belli değil. Irak birçok hatalı girişimde bulundu. 2014’e oranla 2015 yılı harcaması %30 düşmüş durumda.

   

  Bağdat Hükümeti’yle yaptığımız anlaşma da harcamaları durdurma amacını taşıyor. Doğru, petrol fiyatı tekrar 100 dolara ulaşmayabilir ancak bugünkü rakamdan daha yüksek olacaktır. Petrol fiyatları yükselişe geçecektir. Bu borç mali açıdan hükümete yardımcı olacaktır. Akabinde başka yardımlar da olacaktır.

   

   

  Irak Hükümeti harcamalarının çoğunu kamu kurum ve kuruluşlarına yapıyor. Özel sektör Irak’ta çok zayıf. Harcamaların kısılması için nasıl bir program izleniyor?

   

   

  Toplumun temel harcamalarından olan gıda gibi bazı özel programlar var. Bu, hükümetin program çerçevesinde harcama yapması anlamına gelmiyor, petrol dışındaki bazı harcamaları kapsıyor. Aynı zamanda maaşlarda düzenleme… Örneğin; 2015 harcamalarına oranla maaş, ulaşım gibi harcamalarda yükselme sözkonusu.

  IMF’nin Bağdat’a şartlarından biri de yolsuzlukla mücadele. Irak yolsuzluğa karşı ne yapabilir?

   

   

  Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu ile yapılan görüşmelerden sonra bu şart koşuldu. Komisyonu üyelerine daha çok yetki verildi.

   

  Maaşlar açıklanabilir mi?

   

   

  Sadece maaşlar değil, doğal kaynaklar, mal varlıkları, kazançlar… Aslında şu anki sistemde malvarlığı ve kaynaklar halka açıklanıyor. Ancak bunu yerine getirmeyenler cezalandırılmayacak. Amacımız Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu ile mali sistemi düzenleyerek güçlenmelerini sağlamak.

   

  Yolsuzluk komisyonu yaptırım uygulayacak mı?

   

   

  Bizler de bunu program dahiline aldık. Uygulanması Iraklılar’ın sorumluluğundadır.

   

   

  Erbil - Bağdat arasında başta bütçe ve petrol konusunda sorunlar yaşanıyor. Washington ziyaretlerinde ise Kürt yöneticiler uluslararası kuruluşların Irak’a verilen borçtan Erbil’e pay ayrılması talebinde bulundu. Acaba IMF Bağdat’a, Erbil’e belli bir meblağ verilmesine dair bir şart koştu mu?

   

   

  Amacımız ise Bağdat - Erbil arasında imzalanan anlaşmanın yerine getirilmesidir. Bu konudaki toplantılarımıza Kürdistan Bölgesi Planlama Bakanı da katıldı.  Bağdat-Erbil bazı maddelerde anlaştı.

   

   

  Peki IMF toplantılarda Kürt temsilci bulunmasını talep etti mi?

   

   

  Bunu Bağdat Hükümeti’nin kendisi yapmıştı. Bizler toplantıda Kürt temsilerinin de katılmasına sıcak baktık. Erbil Hükümeti’nin temsilcisinin de bulunmasına sevindik.

   

  Irak’ın şartları yerine getirmemesi halinde IMF nasıl bir karar verecek?

   

   

  Bunu söylemek için çok erken. Şimdiye kadar 5.4 milyar dolar gibi büyük bir meblağ üzerinde anlaştık.  14 taksit verilmesi kararı alındı. Her bölüm için konulan şartlar değerlendiriliyor. O zamana kadar şartların yerine getirilip getirilmediğine bakılacak.

   

  Borcun faizi ne kadar?

   

  % 1 ile % 3 arasında değişiyor.

   

  Yabancı petrol firmalarının alacakları ödenecek mi?

   

  Evet. Programa göre hükümet borçlarını vermekle yükümlüdür. 90 gün içinde yabancı ve yerli petrol firmaların borçlarını ödemek zorunda.

   

  Petrol firmalarına sadece Bağdat’ın değil, Erbil’in de borcu var. Erbil Bağdat’ın bütçeyi vermemesinden dolayı borçlarını ödeyemediğini belirtiyor. Anlaşmada Erbil de var mı?

   

  Program Bağdat Hükümeti’ni kapsıyor. IMF’ye göre Irak’ta para aklama büyük bir sorun mu?

  Hiç şüphesiz evet. Para aklama ve teröre mali desteğin önüne geçmek gerekiyor.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen