• Hemşireler Günü görkemli kutlandı

  Hemşireler Günü görkemli kutlandı
  Hemşireler Günü görkemli kutlandı
  17.05.2018 Perşembe

   

  Süleyman AYDIN

  DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri’nde Dünya Hemşireler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı. Üniversite yerleşkesinde bulunan Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan etkinliklerle birlikte bu yıl ilk defa bir de panel düzenlendi.

  Katılımın yoğun olduğu etkinliğe, Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, İl Sağlık Müdürü M. Sait Avar ve öğretim üyeleri ile hemşireler ve hemşire öğrenciler katıldı.

  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Sosyal Komitesi ile Atatürk Sağlık Yüksek Okulunun ortaklaşa düzenledikleri etkinliğin açış konuşmasını Başhemşire Rahime Atlı yaptı. Atlı konuşmasında hemşireliğin dünü ve bugünü ile ilgili bilgiler verdi. Hemşirelerin sağlığın her alanında önemli hizmetler üstlendiklerini, yapılan istatistiklere göre hemşirelerin yüzde 41’nn yaptığı işten memnun olduklarını, diğerlerinin ise memnun olmadıklarını gösterdiğini ifade etti.

  ANNE VE BEBEK ÖLÜMLERİNDE AZALMA VAR

  Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kelle de konuşmasında hemşireliğin tıp mesleğinin gelişmesi ile vazgeçilmez bir meslek halini aldığını belirterek, son yüzyılda anne ve bebek ölümlerinin azalmasında hemşirelerin de önemli rolü ve hizmetinin olduğunu ifade ederek, hemşirelerin ağır çalışma koşulları nedeniyle zaman zaman mesleklerinden uzaklaşmak zorunda kaldıklarını söyledi.

  SELİMİYE KIŞLASINDA HİZMET VERDİ

  İl Sağlık Müdürü Dr. M. Sait Avar’da konuşmasında; “ Lambalı kadın Kırım Savaşında Selimiye Kışlasına gelerek yaralı ve hastaların bakımını yapmış ve iyileşmelerinde önemli bir hizmet vermiş, yardımcı olmuştur” dedi ve sağlık alanında çıkan yeni yönetmenliklerden söz etti.

  İlk 4 yıllık hemşirelik okulunun da Ege Üniversitesinde kurulduğunu hatırlatan Avar; “Kamu hastanelerinde hemşirelik alanında yüzde 93 doluluk oranını yakalamış bulunmaktayız. Tabi ki daha iyi olmasını istiyoruz. Bundaki amaç daha iyi hizmet etmek ve iş yükünü azaltmaktır

  Hemşireler, çocuklarının hizmetten imtina ettiği, bakmadığı anne ve babalara sizler bakıyor ve hizmet ediyorsunuz. İnsanlar hep sizler gibi olmak isterler, sizlerde bu duygularla bu mesleği seçtiniz” dedi.

  HEMŞİRELER CANLARA CAN KATIYOR

  Ali Kemal Kadiroğlu, Hemşireliğin tedavi hizmetlerinin önemli bir parçasını oluşturduğunu ifade ederek, hemşireliğin fedakarlık ve meşakkat isteyen bir meslek olduğunu, 25 yıllık meslek hayatında bunlara şahit olduğunu ve şahit olmaya devam ettiğini söyleyerek; “ Hemşireler sevgi ve merhamet duyguları ile hastalara yaklaşıyor, canlarına can katıyor. Hemşireler doktorların sağ koludur. Bu duygularla sempozyumun hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

  Konuşmalardan sonra Moderatörlüğünü Doç. Dr. Veysi Bahadır’ın yaptığı “Hemşirelik Eğitiminde Uygulama Alanlarında Yaşanılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” sempozyumuna geçildi. Sempozyum sonunda Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu İl Sağlık Müdürü M. Sait Avar’a katkılarından dolayı plaket takdim etti.

  Sempozyuma ve etkinliğe katkılarından dolayı Atatürk Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof.

  Dr. Mustafa Kelle, Öğr. Gör. Gülhan Yiğitalp ve Birgül Aydın’a da teşekkür plaket verildi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen