• HDP önündeki ailelerin evlat nöbeti 93'üncü gününde devam ediyor

  HDP önündeki ailelerin evlat nöbeti 93'üncü gününde devam ediyor
  HDP önündeki ailelerin evlat nöbeti 93'üncü gününde devam ediyor
  04.12.2019 Çarşamba

   

  DİYARBAKIR (İHA) - Çocuklarının terör örgütü PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan ailelerin evlat nöbeti 93 gününde de devam ediyor.

  Çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığı iddiasıyla 3 Eylül'den bu yana farklı kentlerden Diyarbakır'a gelerek HDP il binası önünde oturma eylemi yapan ailelerin umutlu bekleyişi 93’üncü gününe girdi. Aileler çocuklarını alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getirdi. Vatani görevi için usta birliğine giderken yol kesen PKK'lılar tarafından kaçırılan yeğeni Bingöllü Emrah Avunan için Elazığ'dan Diyarbakır'a gelerek 13 Eylül'de oturma eylemine başlayan Muhittin Avunan, yeğeni için eyleme katıldığını söyledi.

  “BUNLAR KÜRTLERİN KANINI EMİYORLAR”

  93 gündür HDP il binası önünde olduklarını söyleyen Avunan, “93 gündür iz buradayız. Biz zaten 40 yıldır biliyoruz, bu PKK, HDP bir terör örgütüdür. Biz biliyoruz bunlar Kürtlerin kanını emiyorlar. Bir insan, bir insanın kapısına gittiği zaman, dışarı sorar hayırdır, neye geldin diye? Bunlar kaçıp gittiler. Bunlar bizim evlatlarımızı getirmezler, biz biliyoruz. Yeğenimi PKK kaçırmıştı. Biz de Kürt'üz, bu çocuk da Kürt'tür, siz de diyorsunuz ki biz Kürtüz. Evlatlarımızı bırakın" dedi.

  Yeğeni gelinceye kadar eylemden vazgeçmeyeceğini belirten Avunan, “Buradaki eylemimiz devam edecektir. Yeğenim gelinceye kadar buradan ayrılmayacağım. Devletimizden şunu istiyoruz. Yeter artık PKK ve HDP'yi bitirsinler. Yeter artık” diye konuştu.

   

  AİLELERİN SAYISI 93’ÜNCÜ GÜNDE 58 OLDU

  Evlat nöbeti 93 gününde de devam ederken, ailelerin sayısı 58 oldu. Hakkari’nin Şemdinli ilçesinden Diyarbakır'a gelerek HDP önünde evlat nöbetine başlayan anne Vahide Çiftçi, kızının 12 yaşındayken köye gelen teröristler tarafından kaçırıldığını belirterek, kızının serbest bırakılıncaya kadar burada eyleme devam edeceğini söyledi.

  . Hakkari’nin Şemdinli ilçesi Güvenli köyü Çatlaca mezrasında 2017 yılında köye gelen terör örgütü PKK mensupları, burada oturan Vahide Çiftçi’nin 12 yaşındaki kızı Özlem Çiftçi’yi yanlarına alarak kaçırdı. 2 yıldır kızından haber alamadığını belirten acılı anne Vahide Çiftçi, Diyarbakır’a gelerek HDP il binası önünde evlat nöbeti tutan ailelere katıldı.

  “ACIMA ACI KATTILAR”

  Konuşmada zorluk çeken ve kızı kaçırılmadan önce 9 yaşındaki oğlunun araç çarpması sonucu hayatını kaybettiğini, hemen ardından 12 yaşındaki kızının kaçırıldığını belirten acılı anne Çiftçi, “Oğlum araç çarpması sonucu vefat etti. Acım üzerinden kısa bir süre geçmeden kızım evden dışarı çıktı. Bu sırada köye gelen örgütçüler kızımı kaçırdı. Acıma acı katıldı. Babasıyla birlikte her yeri aradık ama kızımı bulamadım. Örgüt kızını biz kaçırdık dedi bizlere. Ben kızımı istiyorum. Bu yüzden gelip buradaki ailelere katıldım. Kızım gelinceye kadar buradan kalkmayacağım” diye konuştu. Anne Vahide Çiftçi, konuşmasının ardından evlat nöbeti tutan ailelerle birlikte elinde kızının fotoğrafı ile eyleme katıldı.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen