• HDP önünde eylem yapan ailelerin sayısı 40’a yükseldi

  HDP önünde eylem yapan ailelerin sayısı 40’a yükseldi
  HDP önünde eylem yapan ailelerin sayısı 40’a yükseldi
  18.09.2019 Çarşamba

   

   

  DİYARBAKIR - HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi sürerken, ailelerin sayısı 40’a yükseldi.

  Çocuklarının terör örgütünün elinden kurtarılması için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan ailelerin sayısı 16’ıncı gününü de geride bırakırken, Etik, Han ve Görtük ailelerinin katılımıyla 40’a yükseldi.

  DEVLETİN ŞEFKATLİ ELLERİNE TESLİM OLUP KENDİ EVİNE GELSİN

  4 yıl önce üniversite öğrencisi olduğu Kars'ta terör örgütü PKK mensuplarınca dağa kaçırıldığı iddia edilen Osman Etik'in (24) kayınbiraderi Üzeyir Nergiz, kaynının Kars'ta üniversiteye gittiği sırada PKK'lılar tarafından kaçırıldığını savunarak eyleme katıldı. Nergiz, "Ben buradan sizin aracılığınızla kendisine seslenmek istiyorum. Gelsin Türkiye Cumhuriyeti devletine teslim olsun. Devletin şefkatli ellerine teslim olup kendi evine gelsin. Ben bir eniştesi olarak, ailesi ve eşim de onun ablası oluyor. Hepimiz onu özledik. Gelsin teslim olsun ve ben şu an ölümü göze alıp gelmişim” dedi.

   “BİZLER FAKİR KİMSESİZ AİLELERİZ”

  Evlatlarının terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını iddia eden ailelerin sesi gün geçtikçe çığ gibi büyürken, Gürtük ailesinin katılımıyla sayı 39’a yükseldi.

  Muş’ta lise öğrencisi Musa Görtük 2014 yılında terör örgütü PKK tarafından kaçırdı. Kaçırılan Görtük’ün ailesi kurumlara yaptıkları başvuruda bugüne kadar bir sonuç alamazken aradan 1 yıl geçtikten sonra çocuklarının PKK’ya katıldığı haberini aldı. Yaklaşık 5 yıldır evladını arayan aile, HDP il binası önünde evlatları için oturma eylemi yapan ailelerin yanına gelerek çocuklarının PKK tarafından serbest bırakılması için oturma eylemine başladı. Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşacağını belirten ve oğlunun terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını söyleyen anne 46 yaşındaki İkram Görtük, “Benim oğlum lise öğrencisiydi. Beş yıl önce terör örgütü PKK tarafından kaçırıldı. Aradan bir yıl geçtikten sonra oğlumun PKK tarafından kaçırıldığı haberi geldi bize ve o günden bu yana huzurumuz bozuldu. Bizler fakir kimsesiz aileleriz. Çocuğu kaçıran PKK’ya buradan seslenmek istiyorum. Oğlumu bana verin. Artık huzur istiyoruz ve bununla birlikte oğlumu da PKK’dan istiyorum” diye konuştu.

  Anne Görtük, daha sonra HDP önünde evlatları için nöbet tutan ailelerle birlikte oturma eylemine geçti.

  "NEREDE OLURSAN OL GEL, TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNE TESLİM OL"

  Han ailesinin katılımıyla oturma eylemine katılan aile sayısı 40’a yükseldi. 2015 yılında oğlu Onur Han'ın 24 yaşındayken terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını iddia edilen anne Selma Han, HDP Diyarbakır il binası önüne gelerek oturma eylemine katıldı. Selma Han, "Diyarbakır'a Muş’un Varto ilçesinden geldim ve oğlumun Türkiye’ye gelmesini istiyorum. Oğlum geçtiğimiz yıl aradığında Suriye’de olduğunu söyledi bana. Her nerede olur ise olsun gelsin teslim olsun” dedi. Anne Han, daha sonra HDP önünde evlatları için nöbet tutan ailelerle birlikte oturma eylemine katıldı. Ailelerin HDP il binası önündeki eylemleri sürüyor. (İHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen