• Hayrat’tan ihtiyaç sahiplerine yardımeli

  Hayrat’tan ihtiyaç sahiplerine yardımeli
  Hayrat’tan ihtiyaç sahiplerine yardımeli
  22.05.2020 Cuma

   

  Hasan DERSAN

  DİYARBAKIR - Hayrat Yardım Diyarbakır Temsilciliği, Ramazan ayında ihtiyaç sahibi aileleri yalnız bırakmayarak yetim ve yoksul aileler başta olmak üzere nakdi ve aynı yardımlar ulaştırmaya devam ediyor. Hayrat, Ramazan ayı münasebetiyle yardımlarını arttırarak toplamda bin aileye gıda kolileri ve nakdi yardımlarda bulundu.

  HAYRAT ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENDİ

  Diyarbakır’da Hayrat İnsani Yardım Derneği, ihtiyaç sahibi insanları tespit ederek içerisinde şeker, pirinç, un, kuru bakliyat, çay ve yağ gibi günlük yiyecek ihtiyaçlarının bulunduğu yardım kolilerini dağıttı, nakdi yardımda bulundu. Derneğin Diyarbakır Temsilcisi Osman Açıkalın,  Hayrat İnsani Yardım’ın kurulduğu günden bugüne kadar toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlar beslenme yardımı ulaştırmak için önemli görevler üstlendiğini söyledi.

  MAHZUN GÖNÜLLER SEVİNDİRİLDİ

  Diyarbakır’da yapılan çalışmalarına ilişkin bilgi veren Açıkalın, “Ramazan ayı dolayısıyla önceden yapılan bir çalışma sonucu tespit edilen yoksul ailelere yardım kolileri hazırladık. Diyarbakır Hayrat olarak, tespit edilen ihtiyaç sahiplerine teker teker evlerinde ziyaret edilerek, mahzun gönülleri sevindirmenin mutluluğunu yaşadık. Ailelere gıda kolisi, zekat, fitre, sadaka, özellikle çocuklara bayramlık yardımlarında bulunduk” dedi.

  “RAMAZAN’IN BEREKETİNİ ZİYADESİYLE MÜŞAHEDE ETTİK”

  Ramazan için yardım faaliyetlerinin geçen yıla oranla ciddi bir artış gösterdiğini kaydeden Hayrat Yardım Diyarbakır Temsilcisi Osman Açıkalın, “Ramazan’ın bereketini ziyadesiyle müşahede ettik. Bu yıl sadece Ramazan’da bin aileye gıda kolisi dağıtıldı. Bununla beraber fitre-zekat ve sadakalarda nakdi olarak dağıtıldı. Ailelere bizzat gidilerek teslim edildi. Aynı zamanda İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Vefa Destek Grupları’yla beraber Sur ilçesinde gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtım sürecinde Ramazan sonrası yardım edilecek ailelerde tespiti yapıldı” dedi.

  CORONA EKSTRA SIKINTI YAŞATTI

  Destekte bulunan bağışçılarımıza ve gönüllü ekip arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkür eden Açıkalın, zor zamanlar geçiren ihtiyaç sahibi ailelerin corona süreciyle gıdaya ulaşmakta ekstra sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek, “Değerli bağışçılarımız biliniz ki sizlerin vesilesiyle hakikaten özellikle bu zor zamanda gıdaya ulaşmakta ciddi sıkıntı yaşayan ailelerimize dua olduk, can simidi olduk. Yardımlar dağıtılırken ailelerin gözlerindeki sevinci, dillerindeki duaları dünyalara bedeldi. Tekrardan yapılan yardımlarıve yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmada gönlünü ortaya koyanlardan Allah kabul etsin ve razı olsun inşallah. Cenabı hak daimi eylesin. Mallarınızı zekat vererek koruyunuz, Hastalarınızı sadaka vererek tedavi ediniz, Belaları dua ile önleyiniz. Hadisi Şerifin gereğini yerine getirmenin gururunu yaşadık” dedi.

  “YÜCE ALLAH İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN KORUNUP KOLLANMASINI EMRETMİŞTİR”

  Hayrat Yardım’ın faaliyetlerinin artarak devam edeceğini, Ramazan Bayramı sonrasında da tespit ettikleri ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacaklarını belirten Açıkalan, “Yüce Allah Kuran-ı Kerim'de ihtiyaç sahiplerinin korunup kollanmasını emretmiştir.  Yüce Allah Nisa süresi 36. ayeti kerimede “Ana-babaya, akrabaya, yetim ve öksüzlere, çaresizlere, yakın ve uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolda kalmışa, size bağımlı olanlara iyi ve güzel davranın. Allah, kasılıp böbürlenen şımarıkları sevmez” emrini veriyor. Yüce Allah ihtiyaç sahiplerine güzel davranılmasını, yardım edilmesini emrediyor” diye konuştu.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen