• Gaziler Günü kutlandı

  Gaziler Günü kutlandı
  Gaziler Günü kutlandı
  19.09.2018 Çarşamba

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR –Diyarbakır’da 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle etkin çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

  Gaziler Haftası etkinlikleri kapsamında Anıt Park’ta çelenk sunma ve kutlama programı gerçekleştirildi. Törene Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Sinan Yayla, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, askeri ve mülki erkan ile öğrenciler katıldı. Tören Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Aydın Arslan Fen Lisesi Öğrencilerinden Zehra Maviş ve Ela Cengiz tarafından günün anlam ve önemine uygun şiirler okundu.

  Daha sonra Muharip Gaziler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Siraç Ezer törende yaptığı konuşmada, “Türk milletinin azmi, iradesi ve kudreti hainlere her zaman diz çöktürmüştür. Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine, ne biz ne de bizden sonraki nesiller müsaade etmeyecektir. Bu topraklar en kutsal emanet olarak korunacaktır” dedi.

  Yapılan konuşmanın ardından Anıt Parkta düzenlenen çelenk sunma töreni sona erdi. Törenin ardından Muharip Gaziler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Siraç Ezer ve gazilerden oluşan heyet Valiliği ziyaret etti. Gaziler Vali Güzeloğlu ile Valilik Makamında bir süre görüştükten sonra etkinlik programlarına devam etmek üzere Valilikten ayrıldı.

  VALİ GÜZELOĞLU’NDAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI

  Bu arada Vali Güzeloğlu, Gaziler Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajda şu ifadeler yer aldı; “Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın aziz milletimiz için bir vatan haline dönüşmesi, şehit ve gazilerimizin canları pahasına verdikleri ulvi mücadele ile gerçekleşmiştir. Aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünü korumak için canları pahasına cepheden cepheye koşan, bu uğurda şehit olmayı göze alan gazilerimiz, ülkemizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir. Şehitler vatan uğruna nurlanan, gaziler de bu uğurda onurlanan kahramanlar ve şehitlerimizin emaneti olan değerlerin yaşatıcılarıdır Ebediyete kadar anılacak bir şey varsa, milli değerlerimizi yaşatan şehitlerimiz ve gazilerimizdir. Bu nedenle millet olarak aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi her zaman sevgi ve saygıyla anmaktayız. Vatanseverlikleriyle övündüğümüz, unutulmaz hizmetleriyle örnek aldığımız gazilerimize, şehitlik mertebesine ve gazilik unvanına ulaşmış olan tüm vatan evlatlarına karşı yapılacak en anlamlı teşekkürün, onların bizlere emanet ettiği ülkemize, milletimize, bayrağımıza, demokrasimize sahip çıkarak ve üzerimize düşen görevlerimizi en iyi şekilde yaparak hizmet etmek olduğuna inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazi ve malullerimizi de sevgi ve saygıyla selamlıyorum”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen