• Evde kal: Felaketi önle!

  Evde kal: Felaketi önle!
  Evde kal: Felaketi önle!
  30.03.2020 Pazartesi

   

  Dünya benzeri görülmemiş bir salgınla mücadele ediyor. Koronavirüsün yayılmasını engelleyerek ölümlerin önüne geçilmesini sağlamak için “Evde Kal” çağrısına uymak hayati önem taşıyor. Özellikle Avrupayı etkisi altına alan salgına karşı uzmanlar, bu çağrıyı dikkate almayanları toplum sağlığına ciddi tehdit görüyor. Salgının kısa sürede etkisini yitirmesi için sosyal izolasyon hayati önem taşıyor.

  HAYATİ ÖNEMDE

  Türkiye koronavirüs salgınında dünyada örnek uygulamaları hayata geçirdi. Salgın geç gelmesini sağlayan bu tedbirlerle birlikte ilk vaka görüldüğü günden buyana alınan tedbirlerle koronavirüsün kontrol altına alınması amaçlanıyor. Dünyadaki ağır kayıplar ve ülkemizde giderek yükselen ölüm sayıları “Evde Kal” çağrısının ne kadar hayati önemde olduğunu göstermesi açısından dikkat çekiyor.

  NEDEN ‘EVDE KAL’MALIYIZ?

  Hastalık virüs taşıyan bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaştığı için “Evde Kal” çağrısı hayati öneme sahip. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabildiği için sosyal izalosyon, vaka sayısı ve ölüm sayılarını kontrol altına almanın en etkili yolu.

  YENİ KORONAVİRÜS HASTALIĞI (COVID-19) NEDİR?

  Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlandı. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edildi. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayıldı. Hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesi olan koronavirüsler, İnsanlarda daha şiddetli hastalıklar ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

  YENİ KORONAVİRÜS HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

  KORONAVİRÜS HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

  Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

  KİMLER DAHA FAZLA RİSK ALTINDA?

  COVİD-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgiler, bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu göstermiştir.

  Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir. Vakaların yüzde 20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir. Hastalık, genellikle 60 yaş ve üzerindeki kişileri daha fazla etkilemektedir.

  Hastalıktan En Çok Etkilenen Kişiler:

  60 yaş üstü olanlar

  Ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan insanlar:

  Kalp hastalığı

  Hipertansiyon

  Diyabet

  Kronik Solunum yolu hastalığı

  Kanser gibi

  Sağlık Çalışanları

  ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA MI?

  Çocuklarda hastalık nadir ve hafif görünmektedir. Çocuklarda şimdiye kadar ölüm görülmemiştir.

  HAMİLELER RİSK ALTINDA MI?

  COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda sınırlı bilimsel kanıt vardır. Bununla birlikte mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sonrası hamile kadınlar arasındaki hastalık şiddetinin, hamile olmayan yetişkin COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

  KORONAVİRÜS HASTALIĞINA TANI NASIL KONUR?

  Yeni Koronavirüs tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenmiş Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılmaktadır.

  KORONAVİRÜS HASTALIĞINA YAKALANMAMAK İÇİN ÖNERİLER

  Mümkün olduğu kadar yurtdışına yolculuk yapılmaması önerilmektedir. Yurtdışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir:

  Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir. Bunlar;

  El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

  Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

  Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

  Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir

  Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.

  Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.

  Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.

  Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.

  Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen