• EŞREF ATAY (NAM-I DİĞER RADYOCU EŞREF)

  EŞREF ATAY (NAM-I DİĞER RADYOCU EŞREF)
  EŞREF ATAY (NAM-I DİĞER RADYOCU EŞREF)
  05.08.2018 Pazar

  UNUTULMAYAN DEĞERLERİMİZDEN

   Diyarbakır musikisi ile yetişen sanatçılarımızın günümüze kadar geliş öyküleri, yaşanmışlıkları, uzun havaların, türkülerin hikayeleri bu güzel kente katmış oldukları eserler hepimizin dilinde ve belleğinde hep var olmaya devam edecektir.

   

  Eşref Atay Nam-ı diğer Radyocu Eşref amcayı çocukluk yıllarımda Gazi caddesinde şimdiki ismi Televizyoncular Çarşısı sokağındaki küçük radyo tamir dükkanına Rahmetli babamla ziyaretine gittiğimde tanıma fırsatı bulmuştum.

  Çok mütevazı, alçak gönüllü bir insandı. Babamla dostlukları onun ölümüne kadar sürmüş olup yıllar sonra oturduğu semt olan Toplu Konut mevkiindeki belediye otobüsünde karşılaşmıştım.

  Gözlerinin bozukluğu nedeniyle, benimde ilerleyen yaşımla tanımasının zor olacağını düşünerek ben yanına yanaşarak kendimi tanıtıp elini öpmüştüm.

  O günkü heyecanı ve mutluluğu inanın şu an bile gözümün önünde. Yol bitim süresince tatlı sohbetimiz devam etmiş olup, bu onu son görüşüm olmuştu.

   

  Bu alçak gönüllü ve bir o kadar yetenekli insan Kadim kentimde 1929 yılında dünyaya bir radyocu babanın oğlu olarak dünyaya gelir. Babasının mesleğini kendine meslek edinir.

  Bir gün babasının dükkânına Merhum Celal Güzelses gelir. Onu görünce çok heyecanlanır. Celal beyin "meclisinde mail oldum ben bir kaşı karaya” plağını gramofona koyar. Plak çalarken Celal Güzelses Eşref amcanın kulağını çeker ve “oğlum plağa yazıktır. Gramofonun düğmesini değiştirmeden plağı çalma bozulur” diyerek onu uyarır. Celal Güzelses’e olan hayranlığı ile onun kendisini dinlemesi üzerine” sen bu sesinin güzelliğini Diyarbakır türkülerinde niye kullanmıyorsun” demesi üzerine hep yöre türkülerine yönelen Atay birçok sahne, konser ve radyo programlarında Diyarbakır türküleri icra etmiştir. Diyarbakır Belediyesi THM korosunda uzun yıllar ses sanatçısı olarak görev yapar ve emekliye ayrılır. Emekliliğin ardından Dicle Üniversitesi THM korosunda Hayri Yoldaş’ın şefliğinde ücretli misafir ses sanatçısı olarak birçok konser ve anma gecelerinde sanatını icra etmiştir.

   

  Dicle bülbülü Eşref Atay’ın derleme ve bestelerinden bazıları şunlardır,

  Kırklar dağı Kaderime ağlarım, Acem Güzeli, Diyarbakır Berber Türküsü, Estir Güzelim Estir, Bağladın Hamamları, Damat giydirme oyun havası, Neylerim Köşkü Sarayı.

   

  24 Mayıs 2008 tarihinde geçirmiş olduğu kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrılan Eşref Atay’a Allahtan Rahmet dilerken başka bir yazıda buluşana dek sevgiyle kalın...

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen