• Erdoğan: Savunma sanayisinde ihracatı artıran bir Türkiye var

  Erdoğan: Savunma sanayisinde ihracatı artıran bir Türkiye var
  Erdoğan: Savunma sanayisinde ihracatı artıran bir Türkiye var
  11.07.2018 Çarşamba

   

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk ziyaretini gerçekleştirdiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı Aliyev ile ardından gittiği KKTC’de Cumhurbaşkanı Akıncı ile ortak basın açıklaması düzenledi. Azerbaycan’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Savunma sanayisinde Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkiler önem arz ediyor. Savunma sanayisinde ihracatı artıran bir Türkiye var, bunu kardeş ülkelerle paylaşalım istiyoruz” dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile düzenlediği ortak basın toplantısında ise Erdoğan, “Türkiye, Kıbrıs Türk Halkı'nın çözümsüzlüğün mağduru hâline gelmesine asla göz yummayacaktır. Türkiye, Kıbrıslı Türklerin bir Kıbrıs Rum devletinde azınlık hâline getirilmesine asla izin vermeyecektir” dedi.

  İLK ZİYARET AZERBAYCAN’A

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyaret vesilesiyle bulunduğu Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında, yemin ettikten sonra ilk resmî yurt dışı ziyaretini Azerbaycan’a yaptığını vurgulayarak, baş başa ve heyetler arası görüşmelerde bugüne dek yapılanları ve bundan sonra yapılması gerekenleri değerlendirip gözden geçirme imkânı bulduklarını ifade etti.

  “TANAP, İKİ ÜLKE KARDEŞLİĞİNİN BİR TEZAHÜRÜ”

  Azerbaycan ile enerji ve savunma sanayii konusundaki ilişkilerin ve atılan adımların büyük önem arz ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP’ın hem Türkiye hem de Azerbaycan açısından ve Azerbaycan-Avrupa bağlantısını sağlaması açısından önemine dikkat çekti.

  Bu projenin gerek iki ülkenin kardeşliğinin bir tezahürü olarak gerekse stratejik bir yatırım olması bakımından önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “TANAP’la ilgili olarak Eskişehir’de attığımız adım gerçekten hayati bir adımdı. Bütün bunların ötesinde yine Azerbaycan’ın yatırım noktasında Türkiye’deki Aliağa yatırımı gerçekten her türlü takdirin üzerindedir. Bu yatırım ilk atıldığı gün değil, her geçen gün daha da gelişerek devam eden, büyüyen bir yatırım olarak kendini gösteriyor” dedi.

  Mevcut yatırımları geliştireceklerini, devam eden bazılarının da açılışını sonbaharda yapacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim Türkiye-Azerbaycan ilişkilerimiz, bildiğiniz gibi ‘tek millet, iki devlet’ anlayışında pekişiyor. Oraya bağlı olarak bugüne kadar bu işi sürdürdük, getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

  “SAVUNMA SANAYİSİNDE İŞ BİRLİĞİNE ÖNEM VERİYORUZ”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin ve üst düzey ziyaretlerin her geçen gün arttığına dikkat çekerek bunların iki ülke arasındaki kardeşlik duygularının nedenli ileri olduğunu göstermesi bakımından önemine işaret etti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ile savunma sanayisindeki iş birliğine önem verdiklerini ifade ederek, Türkiye’nin 15 yıl öncesine kadar dışarıya bağımlı bir ülke iken şu anda kendi ihtiyacının yüzde 65’ini kendisi karşılayan bir ülke hâline geldiğinin altını çizdi. Türkiye’nin savunma sanayisinde ihracatını arttırdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu kardeş ülkelerle paylaşmak istediklerini söyledi

  FETÖ İLE MÜCADELE

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasının devamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e FETÖ ile mücadelede verdikleri destekten dolayı teşekkürlerini ifade etti.

  FETÖ’nün Azerbaycan topraklarında da yerleşmeye çalıştığını ve bunun için her türlü yolu denediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek İlham kardeşimizin buradaki hassasiyeti, gerek bizde bulunup da Azerbaycan aleyhine faaliyette bulunanlara yönelik karşılıklı koordinasyonumuz, birçok şeyin hâllini arka arkaya getirdi. Maarif Vakfımızla inşallah Azerbaycan Millî Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yapacağı çalışmayla buradaki sıkıntıyı, açığı da süratle giderme fırsatını bulacağız” şeklinde konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında, Dağlık Karabağ-Nahçıvan konusundaki sorunları halletmede gerekli her şeyi yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Türkiye olarak elimizden ne geliyorsa bugüne kadar hiç geride bırakmadık, üzerine üzerine gittik. Bundan sonra da yine üzerine gitmekte kararlıyız. Zaten Nahçıvan’la ülkemiz arasındaki malum karayollarındaki sıkıntılar aşılmış vaziyette. Şimdi tabii yeni bir adım olarak bu konuda daha önce de İlham kardeşimle bunları konuşmuştuk, gerekirse bir demiryolu meselesini de halletme noktasında aradaki bu ilişkileri ulaşımda çok daha farklı bir noktaya taşımak her iki ülke için ayrı bir güç katacaktır.”

  NAHÇIVANLILARA SAĞLIK HİZMETİ

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerde Nahçıvan’da yaşayan vatandaşların Türkiye’nin sınır bölgelerinde bulunan eğitim-araştırma ve devlet hastanelerinden yararlanması hususunun da ele alındığını bildirerek, “Bu konuda her türlü kolaylığı kendi halkımıza tanıdığımız gibi tanıma hususundaki tespitimi ve bu konudaki desteklerimizi vereceğimizi kendilerine de ifade ettim. Bu konuda da ayrı bir birlikteliğimizin, dayanışmamızın olmasının gereğine de inandığımı özellikle söyledim” dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının sonunda, yarınki NATO Zirvesi vesilesiyle Brüksel’e gideceğini, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile baş başa ve dışişleri bakanlığı düzeyinde görüşmelerin orada da devam edeceğini söyledi. “Temennim odur ki; NATO Zirvesiyle ilgili yaptığımız görüşmelerde bazı müşterek sorunları gündeme getirerek, onları çözüme kavuşturmaktır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  ziyaret boyunca gösterdikleri ilgi için Cumhurbaşkanı Aliyev’in şahsında tüm Azerbaycan halkına teşekkürlerini ifade etti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın açıklamasının ardından, beraberindeki heyet ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne resmî ziyaretini gerçekleştirmek üzere Azerbaycan’dan ayrıldı.

  “KIBRIS MİLLÎ DAVAMIZ, KIBRIS’TA ADİL VE KALICI BİR ÇÖZÜM BULUNMASI DA GAYEMİZDİR”

  Resmî ziyaret için KKTC’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile baş başa görüşme ve çalışma yemeğinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayında ortak basın toplantısı düzenledi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında yeniden seçilmesinin ardından ülkeler arasındaki sarsılmaz bağı göstermek amacıyla Azerbaycan ve KKTC’yi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Her zaman Kıbrıs Türk’ünün yanında durduk ve durmaya da devam edeceğiz” dedi.

  “KKTC’Yİ BİR ÇEKİM MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRMEK VE MİLLÎ GELİRİ İKİ KATINA ÇIKARMAK ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, adayı en büyük ihtiyacı olan suyla buluşturduklarını vurgulayarak, böylelikle hem KKTC’yi stratejik olarak üstün kılmaya hem de KKTC ekonomisine büyük katkı sağlamaya yönelik çok önemli bir adım attıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Doğu Akdeniz’de bir çekim merkezine dönüştürerek, kişi başına düşen millî geliri iki katına çıkartmayı öncelikli hedef olarak belirlediklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Akıncı ile gerçekleştirdikleri görüşmelerde gündemlerindeki önemli konuları ele aldıklarını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs meselesinin çözüm sürecinde gelinen aşama hakkında bir durum değerlendirmesinde bulunduklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca çalışma yemeği vesilesiyle Başbakan Erhürman ve hükûmetiyle bir araya gelme fırsatını bulduklarını da sözlerine ekledi.

  “TÜRKİYE, KIBRIS TÜRK HALKI’NIN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN MAĞDURU OLMASINA ASLA GÖZ YUMMAYACAKTIR”

  Konuşmasında “Kıbrıs, millî davamız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasının gayeleri olduğunu belirterek şunları kaydetti:  “Biz Türk tarafı olarak bu konuda son 50 senedir her türlü çabayı gösterdik. Ancak gayretlerimize rağmen adada kapsamlı çözümü hedefleyen süreçlerin sonuncusu tam bir yıl önce Kıbrıs Konferansı’nın sonuçsuz kalmasıyla ne yazık ki sona erdi. Bunun sebebi ise, Kıbrıs Rum tarafının kendisini adanın tek sahibi olarak görmeye devam etmesi, Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde ortaklık kurmaya ve siyasi gücü paylaşmaya yanaşmamasıydı. Aradan geçen bir yılda Rumların bu zihniyeti ne yazık ki hiçbir şekilde değişmedi. Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle ortak bir gelecek tasavvur edemedikleri konusunda artık kimsenin şüphesi olmamalıdır. Türkiye, Kıbrıs Türk Halkı’nın çözümsüzlüğün mağduru haline gelmesine asla göz yummayacaktır. Kıbrıslı Türklerin bir Kıbrıs Rum devletinde azınlık hâline getirilmesine de asla izin vermeyecektir.”

  “HER KOŞULDA KIBRIS TÜRKÜNÜN YANINDA OLACAĞIZ”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin Doğu Akdeniz’de istikrarın güçlenmesine katkı sağlayacak bir çözüme yönelik çabaları kararlılık ve iyi niyetle sürdürdüklerini ve bundan sonra da sürdüreceklerini ifade ederek, “Bu sürecin seyrinden bağımsız olarak geçmişte olduğu gibi gelecekte de her koşulda Kıbrıs Türkünün yanında olacağız. Özellikle Kıbrıs’ın tümüyle etrafındaki ekonomik endüstriyel alanlar noktasında dünyanın bakışı değil uluslararası hukukun gereği neyse, bu hukukun gereğini de tüm katılımcıların yerinde, adil olarak görmesi beklentimizdir. Aksi takdirde garantör bir ülke olarak bunun da gereğini uluslararası hukuk çerçevesinde nasıl bugüne kadar aradıysak aramaya yine devam ederiz” dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarına yönelik olarak onların birliği ve beraberliğinin ülkenin geleceği açısından çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Bu birliğinizle, beraberliğinizle Kuzey Kıbrıs halkına vereceğiniz moral, onların geleceğe bakışını da çok daha farklı bir şekilde güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde meydana gelen tren kazasında ölenlere rahmet, ailelerine baş sağlığı, yaralı 120 vatandaşa da acil şifalar temennisinde bulunarak, konuşmasını misafirperverlikleri için Kıbrıslı Türklere teşekkür ederek tamamladı.

  KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI: “DÜNYADAN İZOLE EDİLEN KIBRISLI TÜRKLERİN TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNE İHTİYACI OLDUĞU AÇIKTIR”

  KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ise yaptığı konuşmada, yeni dönemin ve yeni başlangıcın Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulunarak, “Ülkemizin her alanda gelişebilmesi için dünyadan haksız biçimde izole edilen Kıbrıslı Türklerin Türkiye’nin desteğine ihtiyacı olduğu açıktır. Sayın Erdoğan’ın başkanlığındaki yeni dönemde de ülkelerimiz arasındaki iş birliği ortamının daha da gelişeceğine inanıyorum. Bu noktada hükûmetlerimiz arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her alanda ayakları üzerinde durabileceği bir yapının oluşturulmasına yönelik ciddi ve planlı çalışmalar yapılmasının önemini vurgulamakta yarar görüyorum” dedi.

  KKTC’deki resmî temaslarını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, ortak basın toplantısının ardından NATO zirvesi için Bürüksel’e hareket etmek üzere Lefkoşa’dan ayrıldı.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen