• Erdoğan: Meydanı korkaklara bırakmadık, milletimizle tüm saldırıları göğüsledik…

  Erdoğan: Meydanı korkaklara bırakmadık, milletimizle tüm saldırıları göğüsledik…
  Erdoğan: Meydanı korkaklara bırakmadık, milletimizle tüm saldırıları göğüsledik…
  12.06.2018 Salı

   

  Bursa’da düzenlenen iftar programında vatandaşlarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada, “Biz, Türkiye’yi büyüttükçe, güçlendirdikçe, karşımıza çıkartılan engellerin de arttığını gördük. Öyle ki işi darbe girişimine kadar götürdüler. Sandılar ki biz korkup kenara çekileceğiz, meydanı bu ürkeklere bu korkaklara bırakacağız. Hamdolsun, milletimizle birlikte tüm bu saldırıları göğüsledik” dedi.

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’da düzenlenen iftar programında vatandaşlarla bir araya geldi. Atıcılar Atletizm Sahasında, Bursa’daki sivil toplum örgütleri ile işçi sendikaları tarafından organize edilen ve 10 bini aşkın kişinin iştirakiyle gerçekleşen iftar programında Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.

  Davetlilerin Ramazan ayını tebrik ederek, Allah’tan bu milleti bayrama sağlıkla, huzurla çıkarması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftar sofrasını teşriflerinden dolayı davetlilere ve buluşmaya vesile olanlara teşekkür etti.

  “SADECE MİLLETİMİZE HİZMET ETME GAYESİYLE ÇALIŞTIK”

  Siyaset yolculuğuna milletle beraber çıktıklarını, bugüne kadar yaptıkları hizmetleri milletle birlikte, millet için yaptıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demokrasimizi geliştirirken de ülkemizi büyütürken de sadece milletimize hizmet etme gayesiyle çalıştık. Sağ olsun, milletimiz de bizi hiç yalnız bırakmadı” diye konuştu.

  Milletin, her seçimde artan desteğiyle, kendilerini reformlar ve yatırımlar konusunda sürekli cesaretlendirip teşvik ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, Türkiye’yi büyüttükçe, güçlendirdikçe, karşımıza çıkartılan engellerin de arttığını gördük. Öyle ki işi darbe girişimine kadar götürdüler. Sandılar ki biz korkup kenara çekileceğiz, meydanı bu ürkeklere bu korkaklara bırakacağız. Hamdolsun, milletimizle birlikte tüm bu saldırıları göğüsledik” dedi.

  “GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN HER KÖŞESİNDEKİ KARDEŞLERİMİZLE GÜÇLÜ BAĞLAR KURDUK”

  Sadece bununla kalmayıp, 2023 hedeflerine de kararlılıkla yürümeye devam ettiklerini sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Bölgemizde ve dünyada sözü dinlenen bir güç hâline gelme yolunda mücadelemizi sürdürdük. Balkanlar ve Rumeli’den Kafkaslara kadar gönül coğrafyamızın her köşesindeki kardeşlerimizle daha güçlü bağlar kurduk. Dün nasıl kimseye kapımızı kapatmadık, herkese yüreğimizi ve soframızı açtıysak, bugün de Suriye’den, Irak’tan gelenlere karşı aynı tavrı gösterdik. Biz biliyorduk ki bizim tarihimizde Ensar var, biz biliyorduk ki bizim tarihimizde muhacirler var. Sevgililer sevgilisi Peygamberimiz (SAV) bir muhacirdi.” 

  Türkiye’nin potansiyelini harekete geçirip üretime, ihracata, istihdama dönüştürdüklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı zamanda demokrasiyi gerçek demokrasiye dönüştürerek bu ülkede millî birliği, beraberliği ve dayanışmayı kendilerinin tesis ettiğini vurguladı.

  Şimdi “Türkiye’nin Otomobili” sloganıyla yerli marka otomobil üretmenin hazırlıklarını yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ancak bu projeye vaktiyle merhum Nuri Demirağ’ın uçak fabrikasını gazocağı fabrikasına çevirenlerin karşı olduğuna dikkat çekti.

  “MİLLETİMİZ, KALKINMAYA TAHAMMÜLÜ OLMAYAN MÜSTEMLEKE KAFASINI SANDIĞA GÖMECEK”

  Bunları, her meseleye aşağılık kompleksiyle bakanlara anlatmanın zor olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi cumhurbaşkanı adayının yerli otomobil projesi ile ilgili açıklamalarına atıfta bulunarak şöyle konuştu: “Bu proje başından beri elektrikli olarak tasarlandığı, bunu duymayan kalmadığı hâlde, hâlâ kaporta diyerek ülkemizin gayretini, başarısını küçültmeye çalışıyor. Alman’a hayran, Türk’e düşman bu zihniyeti biz 200 yıldır çok iyi tanırız. Milletimizin bu seçimlerde de kendi ülkesinin, kendi halkının gelişmesine, kalkınmasına tahammülü olmayan bu müstemleke kafasını bir kez daha sandığa gömeceğine inanıyorum.”

  Siyasetin millete hizmet için çıkılan uzun bir yolculuk olduğunu ve bu yolculukta talip olunan görevlerdeki rekabetin, hizmetin kalitesini artıracağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, fakat hiç kimsenin şahsi siyasi hırsları adına ülkenin ve milletin değerlerine saldırmaya hakkının olamayacağını söyledi. Kendilerinin, 81 milyonun tamamını kuşatan bir siyaset vizyonu oluşturmanın gayreti içinde olduklarını ve bunun için “tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet” dediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız” diye ekledi.

  “MİLLETİN GÖZBEBEĞİ KURUMLARA SALDIRARAK İKBAL DEVŞİRMEYE ÇALIŞANLARI GÖRÜNCE ÜZÜLÜYORUZ”

  “Ülkenin ve milletin gözbebeği kurumlara, kahramanlarımıza saldırarak kendine ikbal devşirmeye çalışanları görünce hem üzülüyor hem de öfkeleniyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkenin kahraman güvenlik güçlerine sadece teröristlerin saldıracağını, Türkiye’nin sınır ötesindeki operasyonlarından sadece teröristlerin rahatsız olabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkenin inşa ettiği dünya çapındaki eserler sadece Türkiye düşmanlarını huzursuz eder. Bu ülkenin büyük yatırımları sadece rakiplerini ürkütür. Bu ülkenin huzuru, mutluluğu sadece değerli kardeşlerim, hasımlarımıza itici gelir. Hem bu ülkenin ekmeğini yiyeceksiniz, suyunu içeceksiniz, havasını teneffüs edeceksiniz, hem de bunlardan rahatsız olacaksınız. Maalesef bugün ülkemizde böyle insanlar var mı? Var” şeklinde konuştu.

  Milletin, sırf kendi çıkarları için ülkelerinin batmasını isteyenlerden geçmişte çok çektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Silah fabrikası noktasında da, fabrika kuruldu, onları da işlemez hâle getirdiler. Otomobil noktasında, otomobil fabrikası kuranların karşısına eften-püften bahanelerle bu girişimi engelleyip ithalatla cebini dolduranlar çıktı. ‘Ağır sanayi hamlesi’ diyenlerin karşısına ülkemizi toplu iğneye bile muhtaç bırakanlar çıktı. Köprü yapanların karşısına ‘yaptırmam’ diyenler, özelleştirerek yeni kaynak üretmek isteyenlerin karşısına ‘sattırmam’ diyenler çıktı. Biz de attığımız her adımda aynı anlayışı hep karşımızda bulduk. Dün ‘Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptırmayız’ diyorlardı, yaptık mı? Yaptık. ‘Kanal İstanbul’u yaptırmayız’ diyorlar; yapacağız, isteseniz de yapacağız, istemeseniz de yapacağız.”

  Dün ana muhalefet partisi liderinin “Yolcusu olmayan havalimanı” diyerek alay ettiği Sabiha Gökçen Havalimanı’na, bugün yetmediği için yeni pist ve yeni terminal binası yaptıklarına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün “bu kadar gazı havaya mı vereceksiniz” diyerek doğalgaz boru hattı projelerine karşı çıkanların, bugün Akkuyu’da inşası başlayan nükleer güç santraline de muhalefet ettiğini hatırlattı.

  “TANAP’IN AÇILIŞINI YARIN GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

  Yarın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte Eskişehir’de Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin açılışını yapacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bunlara kalsa istemezler; çünkü bunlar hâlâ 1940’ların, 1970’lerin, 90’ların Türkiye’sini arıyorlar. Milletimiz dün bunlara fırsat vermedi, inşallah 24 Haziran’da da vermeyecek” diye ekledi.

  “Bu dönemde ya dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda mesafe kat edeceğiz ya da ilk 20’nin dışına düşeceğiz” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim ülkemizin önünü, milletimizin bahtını açık eylesin” temennisinde bulundu.

  “BİZ DÜNYAYA AFAD, TİKA, KIZILAY İLE MEYDAN OKUYORUZ”

  Kimi adayların göreve geldiklerinde TİKA'yı ve AFAD'ı kaldırma söylemlerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AFAD'ın yaptığı işlerden, hayırlardan haberin var mı? Ötür tarafta TİKA nerede tarihî eserlerimiz varsa bu tarihi eserlerimizi rölöve ediyor, ayağa kaldırıyor. Sen 'bunları yok edeceğim' diyorsun. Benim milletim bu ifadeyi kullanan insanlara, bu ülkede Cumhurbaşkanlığı yetkisi verir mi? Bunlar benim milletimi, gaflet için de mi zannediyorlar? Biz dünyaya AFAD, TİKA, Kızılay ile meydan okuyoruz. Bunlar ise bu kurumlarımızı kapatmaktan söz ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

  “OHAL'İN GETİRİLMESİNİN SEBEBİ TERÖR ODAKLI”

  Programda olağanüstü hal (OHAL) uygulaması ile ilgili soruya verdiği cevapta OHAL'in getirilmesinin sebebinin terör odaklı olduğunu, hedefinde FETÖ, PKK diğer terör örgütlerinin olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz terörle mücadeleyi rahatlattık. Şu anda bu işi ciddi manada yumuşattığımız için 24 Haziran'dan sonra neşter vurabiliriz, ara verebiliriz. Herhangi bir sıkıntı olduğu anda OHAL sonrasında tekrar getirilebilir” açıklamasında bulundu.

  “FIRAT'IN DOĞUSU VE BATISI İLE İLGİLİ TÜRKİYE, ABD VE RUSYA İLE TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile gündemdeki F35 savaş uçakları ve S400 savunma sistemleri ile ilgili soruya verdiği cevapta, “F35 konusunda biz anlaşmamızı yerine getirdik. Bu noktada bize yanlış yaparlarsa, hukukun gereğini yaparız. S400'leri hangara çekecek hâlimiz yok, bunları biz kullanacağız. Biz ABD'nin eline mi bakacağız?” ifadelerini kullandı.

  Bölücü terör örgütüne yönelik Irak’ın kuzeyine yapılacak operasyonlarla ilgili yöneltilen soruya ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kandil'in benzeri Sincar, orayı da her an vurabiliriz. Operasyon tarihi söylenmez. Bir gece ansızın vurabiliriz. Tahran'la ve Bağdat'la temaslarımız devam ediyor. Oralarla bu temasların yürütülmesi önemli. Fırat'ın doğusu ve batısı ile ilgili Türkiye, ABD ve Rusya ile temaslarını sürdürüyor. Bu Türkiye'nin diplomasideki başarısını gösteriyor” açıklamalarında bulundu.

  “LİYAKATE BAKARAK GÜÇLÜ İSİMLERLE, GÜÇLÜ BİR KABİNE KURMAK GEREKİR”

  24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı seçildiği takdirde bakanlıkların ve cumhurbaşkanı yardımcılığı konularının nasıl şekilleneceği sorusuna, bununla ilgili çalışmalarını yaptıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  Milliyetçi Hareket Partisi’nden isimlerin kabinede yer alıp almayacağı yönündeki soruya ise şu cevabı verdi: “Burada ehliyet, liyakattir aslolan ve bu ehliyet liyakatle tabii parlamento sayısı nasıl oluşacak bu önemli. Bu sayı oluştuktan sonra, duruma göre değerlendirmesi yapılır. Yani MHP'ye gönül vermiş arkadaşlardan da istifade edilir. Yani buna göre bir değerlendirmeyle bizim burada ehliyet ve liyakate bakarak, güçlü isimlerle güçlü bir kabineyi kurmak gerekir."

  Davetlilerin, yaklaşan Ramazan Bayramını tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran’ın da milletimiz için bayram olması temennisiyle konuşmasını tamamladı.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen