• Erdoğan: İsrail, bir terör devletidir ve İsrail’in yaptığı bir soykırımdır

  Erdoğan: İsrail, bir terör devletidir ve İsrail’in yaptığı bir soykırımdır
  Erdoğan: İsrail, bir terör devletidir ve İsrail’in yaptığı bir soykırımdır
  16.05.2018 Çarşamba

  “Herkes sussa, gözünü yumsa, sırtını dönse bile, biz Türkiye olarak Filistin'e, Filistin halkına, Gazze'ye sırtımızı dönmeyeceğiz, gözümüzü yummayacağız. Gazze için haykırmaktan vazgeçmeyeceğiz”

   

  Birleşik Krallık’ta eğitim gören Türk öğrencileri kabulünde, Gazze’de yaşanan olaylara ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu insanlık dramını, soykırımı hangi taraftan olursa olsun -ister Amerika ister İsrail- lanetliyorum. Filistinli kardeşlerimizin yanında olmayı kararlılıkla sürdüreceğiz Buna sessiz kalanları da lanetliyorum. İsrail devlet terörü estirmektedir. İsrail, bir terör devletidir. İsrail'in yaptığı bir soykırımdır” dedi.

  Birleşik Krallık resmî ziyareti dolayısıyla başkent Londra’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı (AA) ve TRT World'ün Genç Yetenek Geliştirme Projesi kapsamında eğitim gören öğrencilerle bir araya geldi. Intercontinental Otel’de gerçekleşen buluşmada öğrencilere hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail askerlerinin, Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösterilerde Filistinlilere yönelik uyguladığı şiddet ve katliama ilişkin açıklamalarda bulundu.

  “BU İNSANLIK DRAMINI, SOYKIRIMI LANETLİYORUM”

  İsrail’in uyguladığı terörde şehit olan Gazzeliler için Allah’tan rahmet dileyen, saldırılarda yaralananlara acil şifa temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin’de bugün yaşanan hadiselerde 55 kişinin şehit olduğunu 2 bin 500 kişinin de yaralandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoğun bakımda olan yaralılara gerekli ilaçların ulaştırılmasında sıkıntı çekildiğini de söyledi.

  Yaşanan insanlık dramını soykırım olarak niteleyen ve “Hangi taraftan olursa olsun -ister Amerika ister İsrail- lanetliyorum. Buna sessiz kalanları da kusura bakmayın onları da lanetliyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, devamında şunları ekledi: “Zira herhangi bir yerde bu tür hadiseler olduğu zaman veyahut da ülkemizi ziyarete gelenler bizlerle görüştükleri zaman teröristlerle verdiğimiz mücadele sebebiyle teröristleri öldürdüğümüz zaman bizi hesaba çekenler, şu anda (Filistinlilerin) kendi topraklarını işgal edenlere karşı en ufak bir ses çıkarmıyorlar.”

  “İSRAİL DEVLET TERÖRÜ ESTİRMEKTEDİR”

  İsrail’in bir terör devleti olduğunu, devlet terörü estirdiğini ve bir terör devleti olarak da şu anda attığı adımlarla bunu ispatladığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne yazık ki Amerika PYD-YPG ile DEAŞ’a karşı mücadele ettiğini söyleyerek nasıl iş birliği yapıyorsa, işte burada da ne yazık ki İsrail’le acımasız bir şekilde iş birliğine girmiştir. İsrail’in yaptığı bir soykırımdır” dedi.

  İsrail’in bu soykırımı ilk defa bugün değil, 1948 yılından beri gerçekleştirdiğini; Filistin’in o tarihten bu yana küçülerek bugünkü sınırlarına geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in şimdi de Filistinlileri buradan atmanın gayreti içinde olduğunu dile getirdi.

  “FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZLE DAYANIŞMA İÇİN 3 GÜN MİLLÎ YAS İLAN ETTİK”

  “Gayrimeşru bir karara karşı sadece demokratik hakkını kullanan sivillere yönelik bu saldırılar bir kez daha İsrail’in çirkin yüzünü ortaya koymuştur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırı haberlerini gelmeye başladıktan hemen sonra Başbakan Binali Yıldırım ve diğer yetkililerle görüşerek istişarede bulunduklarını ve yaşanan vahşete gerekli tepkiyi ortaya koymak için bazı kararlar aldıklarını açıkladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistinlilerle dayanışma için Türkiye’de yarından itibaren üç gün millî yas ilan ettiklerini, dönem başkanlığını yürüttüğü İslam İşbirliği Teşkilatı’nı (İİT) da olağanüstü toplantıya çağırdıklarını kaydetti. Cuma günü sabahtan öğleye kadar olağanüstü toplantıyı gerçekleştireceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğleden sonra da Yenikapı Meydanında Filistin için dev buluşma gerçekleştireceklerinin bilgisini verdi.

  “İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI OLARAK YARDIM KAMPANYASI DÜZENLEYECEĞİZ”

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nu acil olarak toplanmaya davet ettiklerini ve yarın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin özel gündemle toplanacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

  “Ayrıca, Filistinli kardeşlerimizle dayanışmamızı göstermek için cuma günü atacağımız adımı İstanbul’da yaparken, pazar günü de Diyarbakır’da miting düzenleyeceğiz ve bu bir seri hâlinde devam edecek. İslam İşbirliği Teşkilatı olarak Ramazan ayı boyunca üye ülkelerde Filistinli kardeşlerimiz için yardım kampanyası düzenleyeceğiz. Mektuplarını yazdım, imzalar atıldı ve bu mektuplar da liderlere gönderiliyor. Bunun yanında liderleri bir taraftan şahsım ararken, başbakanları başbakanımız, dışişleri bakanlarını da dışişleri bakanım aramaya başlayacaklar ki cuma günü yapacağımız bu zirveyi şanına yakışır bir şekilde gerçekleştirelim.”

  Kızılay’ın 100 bin dolarlık acil alım yaparak Gazze’deki hastanelere yardımları ulaştırmaya başladığını, AFAD ve Genelkurmay Başkanlığı’nın koordinasyonunda Gazze’deki yaralıların tahliyesi için gerekli çalışmaların başlatıldığını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington ve Tel Aviv büyükelçilerinin de istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağrıldığını söyledi.

  “BUGÜN ZULME VE HAKSIZLIĞA KARŞI İNSANLIĞIN DAYANIŞMA GÜNÜDÜR”

  Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere pek çok liderle görüşeceğini de söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili açıklamalarını şöyle tamamladı: “Şunu özellikle belirtmek istiyorum: Bugün zulme ve haksızlığa karşı insanlığın dayanışma günüdür. Bugün sağduyu sahibi Hristiyan, Musevi ve diğer inanç mensuplarından herkesi bu haksızlığa karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Bugünün İslam dünyası olarak Kudüs’ü kaybettiğimiz bir gün olmasına asla izin vermeyeceğiz. Tüm imkânlarımızla Filistinli kardeşlerimizin yanında olmayı kararlılıkla sürdüreceğiz.”

  “YURT DIŞINA GİDEN NE İLK, NE DE SON NESİLSİNİZ”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere hitaben bir konuşma yaptı. “Sizler eğitim-öğretim ve tahsil için yurt dışına giden ne ilk, ne de son nesilsiniz” diyerek Türkiye’nin son iki asırdır Batı ülkelerine eğitim için öğrenci gönderdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar yurt dışında yüzbinlerce gencin tahsil gördüğünü, bu öğrencilerin bir kısmının ülkeye dönerken, bir kısmının da gittikleri yerleri kendilerine yurt edindiğini hatırlattı.

  “AVRUPA VE DÜNYA ÇAPINDA CİDDİ BAŞARILARA İMZA ATAN VATANDAŞLARIMIZ VAR”

  Dönenlerin ve yurt dışında kalanların arasında başarıları ve duruşlarıyla Türkiye’yi gururlandıranlar olduğu gibi, benliğini ve yolunu kaybedenlerin de olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mehmet Akif’in gençlerimize rol model olarak gösterdiği Asım ile Tevfik Fikret’in eğitim için İskoçya’ya gönderip hayatını papaz olarak tamamlayan oğlu Haluk bunun en çarpıcı örnekleridir” diye konuştu.

  Bugün çoğu Avrupa’da olmak üzere dünya genelinde 6,5 milyona yakın Türk vatandaşının olduğuna değinerek, bunların arasında iş dünyası, akademi, siyaset, sinema, edebiyat, ticaret ve basın yayın alanlarında ciddi başarılara imza atanların olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2015 senesinde Nobel Kimya Ödülünü alarak tüm milletimizin göğsünü kabartan Prof. Dr. Aziz Sancar Hocamız, Türkiye’nin başarı sancağını tüm dünyada iftiharla dalgalandıran vatandaşlarımızdan sadece bir tanesi” diye ekledi.

  “YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZIN BAŞARILARINDAN GURUR DUYUYORUZ”

   

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi kimliğine, ideolojisine, diline, dinine ve meşrebine bakmadan kendini Türk milletinin bir parçası olarak gören yurt dışındaki bütün vatandaşların başarılarından gurur duyduklarını, nerede ikamet ederlerse etsin, onların başarılarını kendi başarıları olarak gördüklerini söyledi.

  Ancak bunların arasında kimi zaman Türkiye’ye husumette yarışanların da çıktığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’ye ve Türk milletine düşmanlığı görev addeden bir sürü mankurt tipleri de üzüntüyle takip ediyoruz. Yabancılar ülkemizle ilgili değerlendirmelerde en azından bazı ilkelere saygı gösterirken, bu tetikçiler her türlü yalanı ve iftirayı fütursuzca kullanıyorlar. Buldukları her fırsatta milletimiz hakkında hakaretamiz cümleler kurmayı maharet sanıyorlar. Başka ülkelerin lejyoneri olmayı bize gazetecilik, akademisyenlik, ilericilik diye yutturmaya çalışıyorlar. Sosyal medya üzerinden Türkiye karşıtı kampanya yürütmeyi, sahte-sanal hesaplar üzerinden iftiralar yaymayı muhaliflik olarak görüyorlar. Efendisine karşı ezik, kendi insanına karşı küstah, nobran ve acımasız bu karakterlerin tek bir vazifesi vardır; o da tetikçiliktir, taşeronluktur. Bunların içinde bulundukları haletiruhiye ise, vatansızlık sendromudur. Kendi ülkelerinin, kendi milletlerinin başarıları yerine başkalarının başarılarıyla mutlu olmalarının sebebi budur.”

  “MEYDANI FETÖ’CÜ HAİNLER VE BÖLÜCÜ ALÇAKLARA BIRAKMAMALISINIZ”

  Bölücü terör örgütünü ve 15 Temmuz darbe girişiminde 251 kişiyi şehit eden FETÖ terör örgütü mensuplarını aklayacak kadar insanlıktan çıkmalarının nedeninin de bu olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan bu kesimlerin artık Türkiye’yle, Türk milletiyle hiçbir bağlarının kalmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Elde ettiği makamı, ulaştığı şöhreti, birileri tarafından el üstünde tutulmayı ülkemize olan düşmanlığına borçlu olan bu tiplere inanın biz sadece acıyoruz. Çünkü bunlar iradelerini ve şahsiyetlerini kısa vadeli ikbal hesaplarına kurban etmiş zavallılardır. İhanetleriyle ne milletimizin, ne de şirin gözükmeye çalıştıkları sahiplerinin gözünde hiçbir kıymetleri yoktur, asla da olmayacaktır” şeklinde konuştu.

  Öğrencilere hitaben, Türkiye’nin yurt dışındaki temsil ve tanıtımında kendilerine önemli görevler düştüğünü, meydanı FETÖ’cü, PKK’lı, türlü sapkın görüşlere sahip hain ve alçaklara bırakmamaları gerektiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Unutmayın, hakikatler yalanların en büyük panzehridir. Hakikat güneşinin eritemeyeceği hiçbir iftira yoktur. Bizler tıpkı ülkemizde olduğu gibi burada da sadece hakikatlere sarılarak gerçek Türkiye’yi muhataplarımıza anlatacağız” diye konuştu.

  “MİLLETİMİZ, SİZDEN PARMAKLA GÖSTERİLEN KİŞİLER OLMANIZI BEKLİYOR”

  Türkiye olarak Cambridge’de güzel bir cami inşa ettirdiklerini, yapımı yakında tamamlanacak olan caminin gençler için güzel bir buluşma yeri olacağı bilgisini de paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerçek Türkiye’yi anlatma konusunda TRT ve Anadolu Ajansı’nın destekleriyle iletişim, hukuk ve sosyal bilimler ağırlıklı eğitim gören gençlerin sorumluluğunun diğerlerine nazaran daha büyük olduğunu belirtti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Milletimizin rızkından kısarak sağlamış olduğu kaynaklarla okuyan siz öğrencilerimizin sorumluluğu çok daha yüksektir. Milletimiz sizden gerek akademik çalışmalar, gerek tesis ettiğiniz sosyal ve kültürel münasebetler açısından, gerekse de işte bu tür mücadelelerde parmakla gösterilen kişiler olmanızı bekliyor. Çorum’daki çiftçimizin, Zonguldak’taki madencimizin, Trabzon’daki balıkçımızın, Şırnak’taki askerimizin, Hatay’daki polisimizin burada eğitiminiz için yaptığı fedakârlığın karşılığında sizlerden beklediği tek şey budur. Anneleriniz ve babalarınızla beraber ülkemize umut bağlamış milyonlarca mazlum ve mağdur da sizlerin başarısı için unutmayın dua ediyor, gözyaşı döküyor. Sizlere baktığımda bu bilince sahip olduğunuzu görüyorum.”

  “TÜRKİYE HER SEÇİM ÖNCESİ YURT DIŞI MERKEZLİ MANİPÜLASYONLARA MARUZ KALIYOR”

  Türkiye’nin önünde kritik bir seçimin olduğunu ifade ederek, geçen yıl 16 Nisan halk oylamasında alınan yönetim sistemini değiştirme kararının 24 Haziran’da fiilen hayata geçirileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, her seçim öncesi Türkiye’nin yurt dışı merkezli manipülasyonlara maruz kaldığına, son zamanlarda bu tür müdahalelerin giderek daha çirkin ve kasıtlı bir hâl almaya başladığına işaret etti.

  Terör örgütlerinin cirit attığı Avrupa ülkelerinin, demokrasiyle, hak ve özgürlüklerle bağdaşmayacak bir şekilde seçimlere yönelik çalışmaları engellediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilmiyorlar ki gönüllerin arasına engeller koymak, bariyerler dizebilmek, setler kurabilmek mümkün değildir. Bizim milletimizle kalpten kalbe, gönülden gönüle giden görülmeyen yollarımız vardır, işte bu yollar sizlersiniz” sözlerine yer verdi.

  “Yurt dışındaki her bir vatandaşımız, her bir kardeşimiz, her bir öğrencimiz, burada çalışan her bir insanımız bizim en gür şekilde çıkan sesimizdir, keskin gözümüzdür, duyan kulağımızdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca Türk vatandaşından bulundukları her yerde Türkiye’nin haklı davasını anlatmaları ricasında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan öğrencilere şöyle seslendi: “Yönetimler ne derse desin, halkları ikna edeceğimizden en küçük bir şüphem yoktur. Önce kendi vatandaşlarımızı, onlarla birlikte yaşadığınız ülkelerin halklarını ikna etme konusunda ben sizlere güveniyorum.”

  “BİZLER ASIRLAR BOYUNCA CİHANA YÖN VERMİŞ BİR ECDADIN TORUNLARIYIZ”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bizler asırlar boyunca cihana yön vermiş, dünyayı adaletle yönetmiş bir ecdadın torunlarıyız. Biz daha 21 yaşında İstanbul’u fethederken gemileri karadan yürüten Sultan Fatih’in ahvadıyız. Biz tüm imkânsızlıklara ve yokluklara rağmen, ‘Çanakkale geçilmez’ sözünü tarihe nakşeden asil bir milletin mensuplarıyız. Bizim anlayışımıza göre inanç ve azim tekeden süt çıkartır. Mermeri delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir. Disiplin, sabır ve gayretin önünde durabilecek hiçbir engel yoktur. Yeter ki inanalım, çalışalım, hedeflerimiz ve hayallerimiz için fedakârlık yapmayı göze alalım. Gerisi Allah’ın izniyle muhakkak gelecektir.”

   

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını öğrencilerin Ramazan ayını tebrik ederek, tutacakları oruçların ve yapacakları ibadetlerin kabul olması temennisiyle tamamladı.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen