• Endonezya ulemasından “Fethullah Gülen” fetvası “FETÖ’nün faaliyetlerine katılmak haram”

  Endonezya ulemasından “Fethullah Gülen” fetvası “FETÖ’nün faaliyetlerine katılmak haram”
  Endonezya ulemasından “Fethullah Gülen” fetvası   “FETÖ’nün faaliyetlerine katılmak haram”
  10.10.2018 Çarşamba

   

   

  ENDONEZYA - Asya Endonezya Sufi Ulema Meclisi, Fethullah Gülen ve takipçilerinin tüm dünyada yapmış oldukları faaliyetler ve bu faaliyetlere katılmanın haram olduğu fetvasını verdi.

  Asya Endonezya Sufi Ulema Meclisi,  FETÖ elebaşı Fethullah Gülen hakkında yapmış oldukları tahkikat sonucunu ve fetvayı kamuoyuyla paylaştı.

  Asya Endonezya Sufi Ulema Meclisi, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen ve 258 kişinin şehadetine sebebiyet veren darbe girişiminden itibaren meclisin, Endonezya ve Asya'da İslam ve sufilik adı altında faaliyet gösteren Fethullah Gülen hareketi hakkında kapsamlı bir tahkikat gerçekleştirdiği belirtildi.

  “FETULLAH GÜLEN KUR'AN AYETLERİNİN TEFSİRİNDE CİDDİ TAHRİFLER YAPMIŞTIR”

  Açıklamada, şu hususların dikkate alındığı belirtildi:

  “Fetullah Gülen Kur'an ayetlerinin tefsirinde ciddi tahrifler yapmıştır. Ona ait öğretiler Kur'an ve sünnete dayanan İslam akidesini bozabilecek niteliktedir.

  Fetullah Gülen başlangıçta öğretilerini Bediüzzaman Said Nursi'ye nispet ederek yaymıştır. Fakat tahkik edildiğinde Bediüzzaman Said Nursi'nin görüşlerini tahrif ettiği ve bunu İslam ümmetinin, Müslüman gençlerin ve özellikle de üniversite öğrencilerinin ilgisini çekmek için yaptığı açıktı. Bütün davranış ve fikirleri özellikle sufiliğe dair olanlar hatalıdır ve tasavvufi değerlere zarar vermiş ve vermektedir. Fetullah Gülen hareketi ve cemaati sadece dini bir hareket veya sosyal bir organizasyon değildir. Söz konusu oluşum, siyonist gruplarla güçlü ilişkileri olan dini/sosyal oluşumların (STK'Iarın) arkasına gizlenme heveslisi bir harekettir.

  “FETULLAH GÜLEN VE TAKİPÇİLERİNİN TÜM DÜNYADA YAPMIŞ OLDUKLARI FAALİYETLER HARAMDIR”

  Açıklamada, bu temel kabul ve esaslardan hareketle Asya Endonezya Sufi Ulema Meclisinin, fetva derecesindeki şu kararları aldığı kaydedildi:

  “Fetullah Gülen ve takipçilerinin tüm dünyada yapmış oldukları faaliyetler ve bu faaliyetlere katılmak haramdır. Fetullah Gülen ve takipçileri Allah Teala'ya tevbe etmelidir ve yaptıklarının hesabını tüm dünyadaki Müslümanlara vermelidir. Özellikle de 15 Temmuz 2016'da yaptıklarının hesabını Türkiye'ye vermelidir. Başta Endonezya Cumhuriyeti başkanı olmak üzere tüm ülkelerin liderlerinden ve alimlerden Fetullah Gülen hareketinin ülkelerindeki tüm faaliyetlerinin durdurulmasını ve İslami akideye zarar veren kitaplarının da yasaklanmasını ve toplatılmasını talep ediyoruz”

  Açıklamanın sonunda, “Bu fetva tüm Müslümanlar için geçerli olmak üzere verilmiştir. Bizler Allah Teala nezdinde bu fetvanın mesuliyetini üzerimize alıyoruz” vurgusunda bulunuldu. (İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen