• EL ELE VER GİDAH PROTHANA’YA

  EL ELE VER GİDAH PROTHANA’YA
  EL ELE VER GİDAH PROTHANA’YA
  29.10.2018 Pazartesi

   

  Sözlü geleneğe ait olan farklı etnik yapıları ve kültürlerini yansıtan yöre türkülerimizde her türkü yaşanmış bir hikâyeyi anlatmaktadır. Yukarıda adı geçen türkümüzde dinler arası evlilik tartışmasının yaşandığı Ermeni kızı Sümbül ile Müslüman Nedim arasındaki saf temiz bir aşk hikâyesidir.

  Hançepek mahallesinde poşucuların yanında çalışan yakışıklı, mert, dürüst, genç Nedim, dolaptan çıkmış olan yaş poşuları kuruması için eski yerleşim yeri olan Diyarbekir ‘ in Sur ilçesindeki avlulu evlerinde bulunan dama çıkar. Biraz ilerdeki evin toprak damında âşık olacağı güzeller güzeli Sümbül’ ü görür. Bu karşılaşmalar birçok kez olur ve Nedim, Sümbül’ü tanımak ve yakından görmek için Hançepek mahallesini arşınlamaya başlar. Amacına ulaşır, güzel Sümbül’le yakınlaşmaya başlar. Sümbül’de Nedim’e karşı kayıtsız kalmaz.

  Emperyalizmin uzantılarından olan Güneydoğu Anadolu da birçok illerde genellikle İngiliz, Fransız ve Amerikalıların açmış olduğu misyoner okullardan birkaç tane de Diyarbakır’da açılmıştır. Bu okulların asıl amacı Ermeni ve Süryanileri Hıristiyanlığın Protestan mezhebine kazandırmaktı. Ayrıca bu okullarda el işleri, dikiş, nakış, yemek yapma, terzilik vs gibi mesleki kurslar ile lisan (İngilizce, Fransızca, Ermenice ) kursları verilmekteydi. Meslek öğrenmek için bazı Müslüman gençlerde katılır. Bu misyoner okullarına halk arasında “PROTHANA” denilirdi.

  Sümbül’de bu Prothana’ya aralıklarla gitmeye devam eder. Nedim sevdiği kızın ermeni olduğunu bilmemektedir. Nedim’in arkadaşı Kadri, Prothana’da Protestan ayinlerine katıldığı sırada Sümbül’ü görür ve Nedim’e Sümbül’ün ermeni olduğunu ve kuyumcu Ağopyan’nın kızı olduğunu bildirir. Nedim şaşkındır, yıkılmıştır. Hayalleri alt üst olmuş olarak sevdiği kız Sümbül ile konuşurken Sümbül “GEL BERABER PROTHANA’YA GİDELİM ORAYA MÜSLÜMANLARDA GELİYOR” diyince Nedim “Ben senin ermeni olduğunu yeni duydum, seni çok seviyorum fakat evlenmemiz mümkün değil, seni bana vermezler, verseler bile benim anam babam kabul etmez” der. Prothana önüne kadar birlikte yürürler. Sümbül “Madem benimle evlenmek istiyorsun gel beraber kaçalım. Beni kaçır” der.

  Ermeni poşucular Nedim’in dürüstlüğünü ve çalışkanlığını hep takdir etmişlerdir. Ermeni poşucuların birinin oğlunun düğününde meslektaşlarından Ermeni Gagik Nedim’in yanına gelerek “çok dalgın ve üzgünsün. Dur sana bir tas şarap getireyim iç de keyfin yerine gelsin” der. Düğünde sevdiği kız Sümbül’de vardır. Nedim Sümbül’ün dışarı çıktığını görünce oda arkasından gider. Sümbül “Bizim düğünlere Müslümanlar gelmez, sen nasıl geldin?” diyince Nedim, “Düğün sahibinin dükkânı bizim dükkânın bitişiği” der. Sümbül “Bu sanki bizim düğünümüzdür, hadi beni kaçır şimdi gidelim. Nereye istersen gelirim seninle” der. Nedim “Yapamam arkamdan, dostluğuna inandığımız bir Müslüman’ı düğünümüze davet ettik onun yaptığına bak, gelip kızımızı kaçırdı. Bunu arkamdan söyletmem ben” der. Bu Sümbül ile Nedim’in son görüşmesi olur.

   

  Sevgiyle Kalın…

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen