• Dü bölge rektörlerini ağırladı

  Dü bölge rektörlerini ağırladı
  Dü bölge rektörlerini ağırladı
  23.10.2020 Cuma

   

  DİYARBAKIR- Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki üniversitelerin rektörleri, tanışma ve istişare toplantısı için Dicle Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantıda bölge üniversiteleri arasındaki birliktelik ve dayanışma, sosyal ve bilimsel alanlarda gerçekleştirilecek ortak projeler, akademi-şehir-bölge iş birliği ile üniversitelerin bölgeye katkıları gibi pek çok konu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

  Tanışma ve İstişare Toplantısına, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar ve Kafkas Üniversitesi Prof. Dr. Hüsnü Kapu iştirak etti.

  Toplantının ardından misafirler, Dicle Üniversitesi rektörü  Prof. Dr. Mehmet Karakoç öncülüğünde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Zerzevan Kalesi’ni ziyaret etti. Çınar İlçesinde  bulunan ve Doğu Roma İmparatorluğu'nun son kalesi olarak kabul edilen Zerzevan Kalesi ziyareti sırasında, Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun ve ekibi misafir rektörlere rehberlik etti.

  Dicle Üniversitesi rektörü  Prof. Dr. Mehmet Karakoç, misafirleri ağırlamaktan ve Zerzevan Kalesi’ni ziyaret etmekten duydukları memnuniyeti dile getirirken,  Diyarbakır'ın ve bölgenin tanıtımı için bu tür toplantıların çok önemli olduğunu belirtti. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan kalenin, kültür varlıklarının mimari özellikleri ve görselliğini Dicle Üniversitesi olarak gün yüzüne çıkarmak amacında olduklarını vurgulayan Karakoç şunları aktardı: “Zerzevan Kalesi'nde yapılacak uzun süreli kazı çalışmaları ile bölgenin en eski dönemlerine ışık tutulacak. Zerzevan Kalesi kazıları arkeolojik alanda ses getirecek ve bölge tarihine katkıda bulunacaktır. Bu çalışmalar üniversitemiz ve şehrimiz için gurur vericidir.”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen