• DTSO Kadın Meclisi’ne ABD Büyükelçiliği’nden Hibe Desteği

  DTSO Kadın Meclisi’ne ABD Büyükelçiliği’nden Hibe Desteği
  DTSO Kadın Meclisi’ne ABD Büyükelçiliği’nden Hibe Desteği
  16.05.2019 Perşembe

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR – DTSO Kadın Meclisi’nin Haziran ayında başlayacağı ve toplam bütçesinin 72 bin 900 dolar olan projeleri hayata geçirmek için ABD Büyükelçiliği’nden destek geldi.

  ABD Adana Konsolosluğu Kültür Ataşesi JenCuratola ziyaret ettiği DTSO’da kadın meclisinin projelerine 40 bin dolar hibe desteğinde bulundu.

  Türkiye’de ilk defa Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulan Kadın Meclisi 27 Nisan 2019 tarihinde yapılan seçimlerle kuruldu. 230 kadın girişimcinin katıldığı seçimde 48 kişilik kadın meclisi seçimi yapıldı. Kadın meclisinin kendi içinde yürütme kurulu, yürütme sözcüsü, komisyonlar, yüksek istişare kurulu gibi yapılarını oluşturarak faaliyetlerine başlaması sağlanacak.

  ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN HİBE DESTEĞİ ALDI

  Kadınların ticaret ve sanayi odaları gibi ekonomik yapılarda ve meslek örgütlerinde temsilinin güçlendirilmesi ve bu yapıların hizmetlerinden daha etkin bir şekilde yararlanabilmelerini hedefleyen Kadın Meclisi, planladığı çalışmalar için ABD Büyükelçiliği’nden hibe desteği aldı. Hibe desteği hakkında bilgi veren DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok, projenin bir yıl süre ile uygulanacağını ve proje ile kadınların oda hizmetlerinden daha etkin destek alması ve güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Özdemir Ok sözlerine şöyle devam etti, “ABD Büyükelçiliği’nden hibe desteği alan projenin toplam bütçesi 72.900,00 Dolar olup, büyükelçiliğin desteği 40.000,00 Dolar, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın proje desteği 32.900,00 Dolardır. Proje kapsamında yereldeki ekonomik kuruluşlar bünyesinde toplumsal cinsiyet eğitimlerinin düzenlenmesi, kadınların güçlenmesine yönelik eğitim ve desteklerin sunulması, Kadın Meclisi’nin kurumsallaşmasının sağlanması ve 2020 yılında Uluslar arası Kadın ve Ekonomi Zirvesi’nin düzenlenmesi planlanmaktadır”

  ABD ADANA KONSOLOSLUĞU PROJE FAALİYETLERİ İÇİN DTSO’YU ZİYARET ETTİ

  Haziran ayında başlayacak projenin faaliyetlerini görüşmek ve işbirliğini geliştirmek için ABD Adana Konsolosluğu Kültür Ataşesi JenCuratola DTSO’yu ziyaret etti. Ziyaret kapsamında DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Nevin İl ve Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok ile bir araya gelen JenCuratola Kadın Meclisi’nin çalışmalarını ve proje kapsamında yapılacak faaliyetleri değerlendirdi. JenCuratola Kadın Meclisi Projesi’nin kendilerini oldukça heyecanlandırdığını ve yakından takip edeceklerini, bu projeye destek verdikleri için de oldukça mutlu olduklarını belirtti.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen