• DTSO Başkanı Kaya: Habur sınır kapısındaki sorunların çözülmesi için adımlar attık …

  DTSO Başkanı Kaya: Habur sınır kapısındaki sorunların çözülmesi için adımlar attık …
  DTSO Başkanı Kaya: Habur sınır kapısındaki sorunların çözülmesi için adımlar attık …
  08.02.2019 Cuma

   

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, İhracatçılar Kurulu 2’nci toplantısında,  Habur Sınır Kapısı’ndaki sorunların çözülmesi için adımlar attıklarını ve yeni proje ile kapıların genişleyeceğini aktardı.

  Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen toplantıya DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, DOGÜNSİGFED Yönetim Kurulu üyesi ve DİSİAD Başkanı Burç Baysal, Dış Ticaret Komisyon Başkanı Baran Türk ve kentte ihracat yapan firmaların temsilcileri katıldı.

  “HAVA ALANINDA ÖZEL GÜMRÜK SAHASI AÇILACAK”

  Toplantının açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Kaya, yönetime geldikleri günden itibaren ihracat alanıyla yakından ilgilendiklerini belirtti. Gümrük sahasında çalışma başlattıklarını ifade eden Kaya, “Hava alanında özel gümrük sahası açılacak. Geçici gümrükleme alanı Gümrük İl Müdürlüğünde oluşturulacak” dedi.

  “BÖLGENİN VE DİYARBAKIR’IN ÖZGÜN SORUNLARI VAR”

  Türkiye’deki ihracatçıların sorunları kendi sorunlarıyla örtüşmediğine dikkat çeken Kaya, “Bölgenin ve Diyarbakır’ın özgün sorunları var. Mevcut şirketlerin sorunlarını aşarsak yeni ihracatçılar da oluşur. İhracatçılarımızın kurumlar ile yaşadıkları sorunları bizlere aktarabilirsiniz. Habur Sınır Kapısı’ndaki sorunlar bu yıl çözüleceği belirtildi ve yeni proje ile kapılar genişleyebilir. Yaya kampüsü de yapılacak. Projenin bir yıl içinde biteceği ve hizmete açılacak. Erbil, Süleymaniye ve Duhok ile işbirliğin ve ticaretin geliştirilmesi için protokoller yaptık. Süleymaniye uçuşları ile ilgili görüşmeler gerçekleştirdik ve Süleymaniye İstanbul uçuşları başladı. İran ambargosu başlayacak.

  İhracat rakamlarının önemine değinen Kaya, “Bizim en önemli önceliğimiz ihracat rakamlarını artırmaktır. Firmaların aktardıkları bizim için oldukça önemli. Hedefimiz Diyarbakır’da üretileni Diyarbakır’da işleyip satacak bir yapı oluşturmaktır” şeklinde konuştu.

  BAYSAL: AVRUPA MERKEZLİ BİR YAPI KURABİLİRİZ

  DOGÜNSİGFED Yönetim Kurulu üyesi ve DİSİAD Başkanı Baysal, Uluslararası uçuşların yoğunlaşmasının yeni pazarlara yönelik çalışmalar geliştireceğini belirtti. Baysal, “Tüm bu çalışmaları yan yana koyduğunuz zaman belirli bir aşamaya geliriz. Yapılan çalışmalar birbirini besleyecek. Turizmi de tetikleyecek. İMMİB ortaklığında eğitimler düzenliyoruz. Hedefimiz ihracatı geliştirmek. Yeni Pazar arayışlarını da çalışmak istiyoruz. Avrupa ve Diyarbakır merkezli ihracat şirketleri oluşturmayı hedefliyoruz. Bizim amacımız her firmanın ihracata başlaması. Küçük küçük üretimlerini ihraç etmesi. Finans, gelişim, mali işler, üretim, planlama, kurumsallaşma ve satış konularında eğitimler düzenliyoruz” dedi.

  “TİCARET MERKEZİ KURULUŞU İÇİN BİR ÇALIŞMA BAŞLATTIK”

  Dış Ticaret Komisyon Başkanı Baran Türk ise, daha önceki toplantılardan bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi vererek “Eximbank yetkililerini davet ettik. Gelip buraya sunum yaptılar. Eximbank İrtibat Ofisini açtık. Eximbank şubesi için çalışmalarımız devam ediyor. İhracat Destek Ofisi birimini kurduk. Burada eğitim, bilgilendirme, proje gibi desteklerde bulunacağız. Irak’ta Erbil, Süleymaniye ve Duhok ticaret ve sanayi odaları ile protokoller imzaladık. Ticaret merkezi kuruluşu için bir çalışma başlattık. Nasıl bir merkez kuracağımız noktasında çalışma yürütüyoruz. Vize Başvuru Merkezi için yer tahsisi çalışmalarımız devam ediyor” dedi.    

  Toplantıda daha sonra Eximbank İrtibat bürosuyla ilgili sunum yapıldı. 

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen