• DSMMMO’dan 30 yıllık meslektaşlarına plaket

  DSMMMO’dan 30 yıllık meslektaşlarına plaket
  DSMMMO’dan 30 yıllık meslektaşlarına plaket
  14.06.2019 Cuma

  Şehmus KIZILASLAN

  DİYARBAKIR- Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Odası  (DSMMMO) Başkanı Mustafa Vural ve yönetim kurulu üyelerince, 30. yıla giriş anısına düzenlenen plaket töreninde 30 yılı aşan 50’e yakın meslektaşlarına plaket verildi.
  ÖNEMLİ KONUKLAR KATILDI
  Bir otelde organize edilen 30. yılı giriş anısına düzenlenen plaket törenine DSMMMO Başkanı Mustafa Vural ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra 1985–1989 yılları arasında mesleğin yasal statüsü yok iken Muhasebeci Mali Müşavirlik Derneği Başkanlığı yapan Hikmet Baran, 1990–2006 yılları arasında 16 yıl oda başkanlığı yapan Mehmet Vural ve 200’e yakın yeni ve eski Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirler katılımı ile gerçekleşti.
  VURAL: 30 YILLIK MESLEKTAŞLARIMA PLAKET VERMEK ÇOK BÜYÜK BİR GURUR
  Burada konuşan Başkan Vural, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin 3568 sayılı yasa 1.Haziran.1989 yılında da kabul edilerek, 13 Haziran 1989 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiği hatırlatmasında bulunarak, şöyle dedi:
  “Bugün 30 yıllık bir tecrübeye ulaştır. 30 yıl insan ömründe uzun bir süre olsa da, herhangi bir mesleğin gelişimi ve yerleşik bir kültüre sahip olması için kısa bir süredir. Hukuk, muhasebe, vergi ve teorik uygulamaların bilinmesine dayalı bir mesleğin icra edilebilmesi ve tecrübenin elde edilebilmesi uzun yıllar isteyen bir süreçtir. Bu günün esas konusu; ve günün Şeref konukları olan 30 yıllık bu tecrübeye şahitlik yapmış, badirelerden ve deneyimlerden harmanlanıp olgunlaşan Çevirmeli fasit makineleri, daktilo ve karbon kağıtlarının hakim oluğu tek odalı han ve pasaj odalarından mesleği bu günlere taşıyan bir kuşakla birlikte.... o tarihlerde henüz dünyaya gelmiş ve bugün meslektaşlarımız arasında yer alan genç kuşakla mesleğimizi icra ediyoruz. Mesleğimizin; ruhunda bir yandan genç ve dinamik kıpır kıpır bir nehir akarken, diğer yanında tecrübenin ve zamanın şahitliğini yapan koca çınarların gölgesinde dinginleşiyoruz. Yasal olarak 2 kuşaktan söz etsem de hepimiz biliyoruz ki muhasebe mesleğini zaman perdesinin arkasından bugünlere taşıyan onlarca kuşak var. Her bir kuşak kendi zamanın sosyo-ekonomik ve sosyo-politik değişimlerine tanıklık ederek mesleğimizi bugünlere taşıdılar. Bizleri 80 lı yıllardan bugünlere taşıyan; bu mesleğin yasallaşması sürecinde gecesini gündüzüne katan; O tek odalı han ve pasaj odalarında, mum ışığında ve gaz lambalarında bir yandan muhasebe yapıp bir yandan bu mesleğin saygın bir yere gelmesi için bakanlık ve meclis koridorlarında sesini yükseltenleri ve devamında 30 yıldır, gerek başkanlık, gerek yönetim, gerekse kurullarda ve komisyonlarda görev alarak emek sarf eden, emeklerini, birikimlerini katan, zamanlarını ayıran, mesleğin bu günlere gelmesini sağlayan, şuan aramızda; bulunan, bulunmayan, ağabeylerimizi, üstatlarımıza teşekkür ediyor hürmetle anıyorum. Ve yine ben bunları anlatırken o dönemin tanıkları , emekçileri olan; büyüklerimizi aramızda görmekten duyduğum güven ve mutluluğu yaşıyorum. Onları temsil etme şerefine nail olmanın heyecanını, Aynı zamanda gururunu yaşıyorum. Emeğin ve çabanın kıymetini bilmek, bu emek ve çabalarla oluşmuş değerleri; gözümüz gibi korumak. Bu değerleri ortaya çıkaranlara karşı saygıyla eğilmek gerektirir”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen