• DSİ Devegeçidini balıklandırdı

  DSİ Devegeçidini balıklandırdı
  DSİ Devegeçidini balıklandırdı
  16.10.2019 Çarşamba

   

  İzzettin KARAGÖZ

  DİYARBAKIR – DSİ 10. Bölge Müdürlüğünce her yıl barajlarda yapılan balıklandırma çalışması, bu yıl da Devegeçidi Barajı’nda gerçekleştirildi.

  DSİ 10. Bölge Müdürlüğünce her yıl barajlarda yapılan balıklandırma çalışması, bu yıl da Devegeçidi Barajı’nda gerçekleştirildi. Balıklandırma çalışmasına, DSİ 10. Bölge Müdür Vekili Veysi Kanat, Kayapınar İlçesi Kaymakamı Ünal Koç ve Jandarma Komutanı Ali Soner Bozan da katıldı.

  BÖLGE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ MİKTARDA KATKI

  Balıklandırma çalışması ile ilgili bilgi veren Bölge Müdür Vekili Kanat, “DSİ 10.Bölge Müdürlüğümüz, kendi görev sahasında bulunan Diyarbakır, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak illerindeki baraj göllerini, 2019 yılında 3.2 milyon pullu sazan yavrusu ve yöresel balık türü olan 1 milyon Şabut yavrusu olmak üzere, toplam 4.2 milyon balık yavrusu ile balıklandırarak, bölge ekonomisine önemli miktarda katkı sağlamış olacaktır” dedi.

  SAYI 52 MİLYONA ULAŞACAK

  Veysi Kanat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizdeki su kaynaklarının geliştirilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz, asli görevlerinin yanında mevcut kaynaklardan çeşitli yönlerden faydalanmak maksadıyla, bünyesinde bulunan 7 adet Su Ürünleri İstasyonu marifetiyle su ürünleri çalışmaları da yürütmektedir. Bu kapsamda, öncelikle baraj göllerinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin belirlendiği “limnolojik etüt” çalışmaları ve balık varlığının değerlendirmesi gayesiyle, “avlanabilir stok tespiti” çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca, baraj gölleri ile göletlerden uygun olanların da projeye dayalı su ürünleri yetiştiriciliği faaliyetlerini de izin verilerek su ürünleri üretim artışı sağlanmasına imkân tanınmaktadır. Diğer taraftan, baraj göllerinin bulunduğu yörelerdeki insanlarımıza yeni iş imkânı yaratmak ve kiralanan alanlardaki balıkçıları desteklenmek amacıyla her yıl düzenli olarak “balıklandırma” çalışmaları da yapılmaktadır. Keban Barajı Su Ürünleri İstasyonundan getirilen 200 bin adet pullu sazan yavrusu Devegeçidi Baraj Gölüne bırakıldı. Bölge Müdürlüğümüzce 1991 yılından bugüne kadar yaklaşık 48 milyon yavru balık ile balıklandırma yapılmış olup, bu yıl bırakılacak 4 milyondan fazla yavru ile bu sayı toplam 52 milyona ulaşmış olacaktır. Böylece, yöre insanımızın taze ve ucuz protein ihtiyacının karşılanmasına yönelik desteğimiz de artarak devam etmiş olacaktır”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen