• Diyarbakır'daki evlat nöbetine bir aile daha katıldı

  Diyarbakır'daki evlat nöbetine bir aile daha katıldı
  Diyarbakır'daki evlat nöbetine bir aile daha katıldı
  14.07.2020 Salı

   

  DİYARBAKIR- Evlat nöbeti tutan acılı ailelerin umutlu bekleyişi 316’ncı gününü geride bırakırken eyleme bir ailenin daha katılmasıyla aile sayısı 143'e yükseldi.

  Çocukları HDP tarafından dağa gönderildiği gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Binası önünde 3 Eylül 2019 tarihinde başlayan evlat nöbeti, yeni ailelerin katılımıyla sürüyor.

  Evlat nöbetinin 316’ncı gününde Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinde 10 yıl önce kandırılarak dağa kaçırılan oğlu Teyfur (20) için gelen anne Sever Fidan, bazı ailelerin çocuğuna kavuştuğunu görünce eyleme gelmeye karar verdiğini belirtti.

  Çocuğunu PKK’den almak için PKK kampına gittiğini söyleyen anne Sever, "Ben Hakkâri'nin Yüksekova ilçesinden geldim. 2010'da oğlum Teyfur çobanlık yapıyordu. Bir gün hayvanları otlatırken PKK köye gelip 20 yaşındaki oğlumun elini bağlayarak dağa kaçırdı. Ben küçük çocuğumu evde bırakıp oğlumun peşinden gittim ama PKK'liler bana çocuğumu göstermediler. Ben eve geri geldiğimde küçük yaşındaki çocuğum havale geçirmişti ve halen biraz rahatsızdır. 10 yıl boyunca hiçbir haber alamadım. Yine çocuğumu aradım. PKK çocuğumu aradığımı öğrenince bize çocuğunun dağda olduğunu söyledi. Televizyonda eylem yapan ailelerin çocuklarına kavuştuğunu gördüm. Onlardan etkilenerek buraya gelmeye karar verdim. HDP'den çocuğumu istiyorum. Çocuğumu bana vermeyene kadar burada kalmaya devam edeceğim." dedi.

  Çocuğunun teslim olması için çağrıda bulunan anne Fidan, "Oğlum kaç ve polislere askerlere teslim ol. Seni çok özledik. Sensiz yapamıyoruz. Senin geleceğin günü dört gözle bekliyoruz." ifadelerini kullandı.(İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen