• Diyarbakır Pazar Esnafı, ‘Sosyal mesafe’ kuralına uyuyor

  Diyarbakır Pazar Esnafı, ‘Sosyal mesafe’ kuralına uyuyor
  Diyarbakır Pazar Esnafı, ‘Sosyal mesafe’ kuralına uyuyor
  30.03.2020 Pazartesi

   

   

  DİYARBAKIR– İçişleri Bakanlığı tarafından Covid-19 tedbirleri kapsamında, pazar tezgâhları arasındaki mesafenin 3 metre olması kuralına Diyarbakır Pazar esnafı uyum sağlamaya başladı.

  Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından Covid-19 tedbirleri kapsamında yayımlanan genelge ile semt pazarındaki giyim, oyuncak ve benzeri ürünlerin satışına izin verilmeyeceği, süs eşyası, çanta gibi eşyaların satıldığı pazarların geçici süreyle kapatılacağı ve pazar tezgâhları arasındaki mesafenin 3 metre olması gerektiği belirtilmişti. Bazı Pazar esnafı, tezgâhlar arasındaki mesafenin 3 metre olmasının hem iyi hem de kötü olduğunu söylediler.

  “KADINLAR MEYVE SEBZE SEÇMEK İÇİN ZORLUK ÇIKARIYORLAR”

  Sosyal mesafe kuralının işlerini etkilediğini belirten Pazar esnafından Mahmut Akalan, virüs bulaşma riski artarsa Pazar yerlerinin de kapatılması gerektiğini söyledi. Akalan, “Bu kalabalığın içinde virüs bizi etkiliyor mu onu bilemiyorum. Vatandaşlar alışveriş yaptığında bizimle muhatap oldukları için verdikleri nefes ve para alışverişinde bizi etkiliyor. Bu virüs sadece ağızdan ve burundan bize bulaşmaz. Birinde virüs varsa ve o kişi bize dokunduğunda bize de bulaştırma gibi bir risk de ortadadır. Bundan korunmak için kişisel bakımlarımıza ve namazlarımıza dikkat edersek Allah'ın izniyle hiçbir şey olmaz. Eldiven kullanmayan bazı vatandaşlarımız var. Biz de sadece esnafın seçme hakkı olduğunu söyleyince bize kızıyorlar. Özellikle kadınlar meyve-sebze seçmek için zorluk çıkarıyorlar. Bu durum böyle devam ederse Pazar yerlerini de kapatsınlar” dedi.

  “SOSYAL MESAFENİN OLMASI HERKES İÇİN ÇOK İYİ BİR TEDBİRDİR”

  Müşterilerin tezgâhlar arasındaki mesafenin 3 metre olmasından memnun olduğunu belirten Cengiz Öztürk, “Sosyal mesafenin olması herkes için çok iyi bir tedbirdir. Çünkü vatandaşlar aradan geçebiliyor ve virüsün bulaşmasını azaltma konusunda bunun etkisinin olacağını düşünüyorum. Meyve sebzeye herkesin dokunmaması çok iyi bir uygulamadır. Müşteriler de bu durumdan memnundur” ifadelerini kullandı.  

  “MÜŞTERİLER MEYVELERİ SEÇEMEDİKLERİNDEN DOLAYI UYGULAMADAN MEMNUN DEĞİL”

  Pazar esnafının tedbir aldığını belirten Musa Çevik, ise şöyle konuştu:

  “Pazarda herkes 3 metre uygulamasına, eldiven ve maske kullanımında çok ciddi bir tedbir almış. Ama bu uygulamadan dolayı çok zorluk çekiyoruz. Müşterilerimiz meyveleri seçemedikleri için bu durumdan hiç memnun değil. Çünkü çürük olmasından korkuyorlar. Biz de onlara parmaklarınızla işaret edin diyoruz ve onlar da mecburen bu duruma uyuyorlar.

  “MEYVE SEBZE ALIŞVERİŞİNDE VATANDAŞLAR VE PAZAR ESNAFI ARASINDA ZOR ANLAR YAŞANIYOR”

  Genelgeye uyduklarından dolayı vatandaşların tepki verdiğini belirten İbrahim Meşe, "Pazar esnafımız İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelgeye göre sosyal mesafe kuralına uyuyor, maske ve eldiven takıyoruz. İşlerimizi böyle yürütmeye çalışıyoruz. Meyve sebze alışverişinde vatandaşlar ve Pazar esnafı arsında zor anlar yaşanıyor. Ama belediye ekipleri pazara gelen vatandaşlara eldiven verse sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. (İLKHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen