• Diyarbakır’dan dünyaya

  Diyarbakır’dan dünyaya
  Diyarbakır’dan dünyaya
  21.01.2020 Salı

   

  DİYARBAKIR- Diyarbakır'da binlerce aileye umut olan Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği, hayırseverlerin sağladığı destekle muhtaç ailelere yardımlarını sürdürüyor.

  Her ay düzenli olarak muhtaç ailelere gıda yardımında bulunan Diyarbakır Umut Kervanı, hayırseverlerin sağladığı katkıyı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için köprü vazifesi görerek faaliyetlerine devam ediyor.

  Diyarbakır Umut Kervanı, son olarak Bağlar ilçesinde ihtiyaç sahibi bir aileye hayırseverler tarafından temin edilen birçok ev eşyalarını teslim etti.

  Eşi cezaevinde bulunan ve bir çocuğu olan aileye, gıda ve ev eşyasının yanı sıra bir miktar da nakdi yardımda bulunuldu.

  Mağdur aile, hayırseverlere ve Umut Kervanı yetkililerine sağladıkları destekten dolayı teşekkürlerini ileterek, zor zamanlar geçirdiklerini, bu yardımların bir nebze de olsa kendilerini rahatlatacağını belirtti.

  Muhtaç ailelere yardımları ulaştıran Umut Kervanı yetkilisi de bu tür yardımları daha fazla yapabilmemiz için ve daha fazla aileyi mutlu etmemiz için hayırseverlerin yardımlarını esirgememeleri gerektiğini söyledi.

  "MAĞDUR DURUMDAYKEN BANA DESTEK OLDULAR"

  Umut Kervanı ve hayırseverlere teşekkürlerini ileten ihtiyaç sahibi aile, "Öncelikle hepsinden Allah razı olsun. Mağdur durumdayken bana destek oldular. Eşim cezaevinde şu an. Ayrıca küçük bir kızım var. Gıda yardımı, halı, ev eşyası gibi yardımlarda bulundular. Allah hepsinden razı olsun. Herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

  "HAYIRSEVERLERİN YARDIMLARINI BEKLİYORUZ"

  Yardımların sayısını artırabilmemiz için hayırseverlerin desteğini artırmaları gerektiğini belirten Diyarbakır Umut Kervanı Yetkilisi Abdurrahim Karadeniz, "Bize böyle bir mağdur ailenin olduğunu söylediler. Tespit komisyonlarımız gelip evlerine baktı ve gerçekten mağdur olduklarını gördük. Bu aile mağdur bir ailedir ve eşi cezaevindedir. Bu durumu biz de hayırseverlerle paylaştık. Hayırseverlerin yardımlarıyla topladığımız eşyaları kendilerine teslim ettik. Allah hayırlarını kabul etsin. Bizim yardım kuruluşumuz hayırseverlere bağlıdır, zengin olan insanlara bağlıdır. Onların bize yardım etmesiyle, biz de bu tür mağdur ailelere yardım ediyoruz. Onların yardımlarını bekliyoruz. Onlar ne kadar bize yardım ederse biz de mağdur ailelere o kadar yardım edeceğiz. Allah hayırlarını kabul etsin." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

  Diyarbakır’dan dünyaya yayılan lezzet

   

  DİYARBAKIR - Diyarbakır’a has patentli soğuk baklava, dünyanın dört bir yanına yayıldı. Yılda 180 ton üretiliyor, 2 milyon 400 kişi bu baklavadan tadıyor.

  Diyarbakır'da 30 yıla aşkındır tatlı sektöründe öncü olan Hacıbaba Pastaneleri tarafından patentli olan soğuk baklava Diyarbakır’da gün yüzüne çıktı ve dünyaya yayılıyor. Sütten yapılan ve yılın 4 mevsiminde tüketilen soğuk baklava, diğer tatlılara göre daha hafif olduğu için vatandaşların son zamanlarda daha çok tercih ettiği tatlı haline geldi. Yılda 180 ton üretilen soğuk baklava 2 milyon 400 kişiye ulaşıyor. Hacıbaba Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Elaldı, soğuk baklavayla bir devrim yaptıklarını dile getirerek, dünyaya yeni bir tat kazandırdıklarını söyledi. Elaldı, “Hacıbaba 1984’te Bağlar ilçesinde doğdu, şuanda Diyarbakır’da 11, Türkiye’de 18 şubesi fabrikalarla beraber 21 noktamız 500’e yakın çalışanımız ile hizmetteyiz. Son dönemlerde trendini yüksekte tutuğumuz soğuk baklavamızın ünü dünyaya yayıldı. Dünyanın her yerinde soğuk baklava dediğimiz zaman Hacıbaba akla gelir” dedi.

  “TÜRKİYE’DE PATENT VE İSİM HAKKI BİZDE”

  Soğuk baklavanın 2018 yılında patenti ve isim hakkını aldığını söyleyen Hacıbaba Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Elaldı, günlük 7 bin dilim yılda 180 ton üretimde 2 milyon 400 bin kişi bir yılda soğuk baklavayı tattığını söyledi. Elaldı, “Normalde baklavayı 3 dilim yiyen soğuk baklavayı 6 dilim yerse kesmez. Şeker olmadığı için şeker hastaları çok rahat yer. Herkes soğuk baklava yapar ama Hacıbaba orijinalini yapar. Herhangi bir katkı ve renklendirici olmayıp üzerine serpilen kakao değil orijinal çikolata. Soğuk baklavamızı Türkiye’nin her yerine online sistemiyle otobüslerle gönderiyoruz. Alanlar böyle bir tat olmadığını özellikle söylüyorlar, bizde bu keyifle işimizi daha iyi bir şekilde yapıyoruz. Onlar çok fazla pahalı satıyorlar biz değerinde satıyoruz, herkes gelip çalışmalarımızı görebilir temizliği kontrol edebilir, içerisinde neler kullandığımızı da görebilirler” diye konuştu. (İHA)

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen