• DİYARBAKIR’DA FOTOĞRAF EĞİTİM GÜNLERİ

  DİYARBAKIR’DA FOTOĞRAF EĞİTİM GÜNLERİ
  DİYARBAKIR’DA FOTOĞRAF EĞİTİM GÜNLERİ
  01.05.2018 Salı

  Şehmus KIZILASLAN

   

  DİYARBAKIR- Diyarbakır Fotono 21  Fotoğraf Derneği ile Diyarbakır Karacadağ Kalkınma Ajansı  işbirliği ile düzenlenen ileri düzey fotoğraf eğitim günlerine Türkiye Fotoğraf Federasyonu Başkanı Yrd. Doç.Dr.A.Beyhan Özdemir, Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır, Fotoğraf Sanatçıları Alberto Modiano,  Kıvanç Şen ve  Nadire Günday katılımı ile gerçekleşti. Eğitim günlerinde, Fotoğraf okuma Eğitim Günlerinde Fotoğraf nedir ? Fotoğraf Okuma,Panaromik Fotoğraf nasıl olur,Işıkla Boyama Teknik özellikleri,ve fotoğrafçı için fotoğraf depolama özellikleri anlatıldı.

  Diyarbakır Fotono 21  Fotoğraf Derneği ile Diyarbakır Karacadağ Kalkınma Ajansı  işbirliği ile düzenlenen Fotoğraf Eğitim günlerinde Fotoğraf okuma ile ilgi bilgi ve değerlendirmede bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu  Yönetim Kurulu Başkanı Yrd.Doç.Dr. A.Beyhan Özdemir “Fotoğraf Değerlendirme ve Seçme” Konusunda eğitim verdi.  

  FOTOĞRAF OKUMA NEDİR ?

  27 Nisan Cuma günü Yrd.Doç.Özdemir ilk vermiş olduğu Eğitimde “Fotoğraf Değerlendime ve Seçme İlkeleri neler olmalıdır? Fotoğrafı “okumak,değerlendirmek” ve “seçmek” için gereken nitelikler nelerdir? Birçok fotoğraf arasından yapılan eleme, seçme ve sıralama mantığı nasıl kurulur ?  Fotoğraflar arasından ideal olanı belirlemek nedir ? İdeal olan fotoğraf var mıdır?  Bir fotoğrafı çektiğimizde ya da gördüğümüzde benzer bir diğer fotoğrafa neden tercih ederiz?  Teknik, içerik, ideolojik, estetik ve etik kriterler nasıl belirlenir? Fotoğraflarla anlamlı ve görsel bütünlüğü oluşturmak ne anlama gelir ? gibi sorulara uygulamalı örnekler ile cevaplar arandı.

  PANAROMİK FOTOĞRAF NEDİR ?

  İzmir Fotoğraf Sanatı Derneğinden Kıvanç Şen ise, Panaromik Fotoğraf Çekim Teknikleri ve Polar Panorama eğitimi nedir ? Atölyede teorik sunum yapılıp ardından daha önceden üretilmiş olan örnek fotoğrafları sayısal görüntü işleme programı aracılığı ile nasıl birleştirildiğini uygulamalı olarak göstermek hem pratik hem de teorik olarak bilgi değerlendirmesinde bulundu..

   

  IŞIKLA BOYAMA NEDİR ?

   

  Aydın  Kuşadası Fotoğraf derneği üyesi Nadire Günday da Işıkla Boyama atölyesi düzenleyerek karanlık bir ortamda yapay ışık kaynağı ile ( genellikle el feneri )  kulanarak hazırlanan bir obje veya  konunun  istenen yerlerine ışık vererek istenmeyen bölgelerin karanlıkta bırakılması ile uzun pozlama yolu ile oluşturulan Işıkla boyama etkinliği uygulama çalışmaları anlatarak üye öğrencilere detaylı bir şekilde göstererek sunumu yaptı.

   

   FOTOĞRAF DEPOLAMA NASIL OLUR ?

   

  Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni  Ömer Serkan Bakır, “İnsanı Fotoğraflamak” ,“Fotoğrafçılar için depolama çözümleri” konulu eğitimlerini haklında bilgi ve sunumu  ile devam eden Eğitim sonunda ise Belgesel Fotoğraf Konulu Sunum ve Söyleşi Etkinliği Gerçekleştirmek üzere Alberto Modiano Belgesel fotoğraf atölyesinde slayt gösterisi ile görsel olarak bilgi vererek sona erdi.

  BÜYÜK FOTOĞRAF SERGİSİ YAPILDI

  Diyarbakır Fotono 21  Fotoğraf Derneği ile Diyarbakır Karacadağ Kalkınma Ajansı  işbirliği ile düzenlenen etkinlik devamın da Diyarbakır Büyükşehir Öğretmen evinde sergi salonunda yapılan Fotoğraf sergisine Van fotoğrafçılar derneği başkanı Tayfun Çiftçi Art – İz  Fotoğraf topluluğu başkanı Hakkı Çılgın Türkiye Fotoğraf Federasyonu Yönetim kurulu Başkanı Beyhan Özdemir ve Nadire Günday ile Siverek,Urfa,İzmir ve Vandan gelen 50 kişilik fotoğrafçı topluluğu katıldı.

  Sergi de Fotoğraf sanatçısı Mustafa Ozusan’ın Nepal fotoğraf sergisi de 13 günlük Nepal gezisinde çekilmiş olan 40 fotoğraftan oluşan serginin açılışını TFSF Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Özdemir ve Fotono21 fotoğraf derneği başkanı Mehmet Kılıçoğlu açılış töreninde kurdeleyi keserek açılış yaptı.  

   

  Tören’de Konuşan Fotono21 Fotoğraf Derneği Başkanı Mehmet Kılıçoğlu Karacadağ Kalkınma Ajansı ile beraber yürüttükleri bu çalışmanın çok değerli olduğunu ve eğitimlerin belirli aralıklarla devam edeceğini söyledi. Kılıçoğlu 8 Mayısta Yenişehir Halk eğitim merkezinde 50 fotoğraftan oluşan bir karma sergi ile 11 Eylül de Dicle Üniversitesinde yapacakları Anneler günü sergisine de tüm sanat severleri davet etti. Kılıçoğlu, burada ki etkinliğe katılan  katılımcılara ve etkinliğin oluşumuna emek veren tüm herkese teşekkür etti.

   

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen