• Dinamik denetim süreci başlıyor

  Dinamik denetim süreci başlıyor
  Dinamik denetim süreci başlıyor
  04.03.2021 Perşembe

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR - Kontrollü normalleşme döneminde, sürecin sürdürülebilirliği ve tam normalleşmenin sağlanması amacıyla “Dinamik Denetim Süreci” hayata geçiriliyor.

  Koronavirüsle mücadelede yakalanan ivme ve vaka sayılarındaki durağan seyir sonucu geçtiğimiz günlerde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılmasının ardından İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

  Bakanlık tarafından yayınlanan genelgeyle tüm Türkiye’de Dinamik Denetim Sürecine geçildi. Risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme dönemi ve dinamik denetim süreciyle birlikte, hem sürecin korunması hem de en kısa sürede normalleşmenin sağlanması hedefiyle denetim seferberliği başladı.

  Koronavirüsle mücadelede sağlanan başarıyla düşük risk grubunda yer alan Diyarbakır’da, bu kazanımın korunması ve ileriye taşınması amacıyla gerçekleştirilecek denetimlere ilişkin ilk toplantı Vali Vekili Ömer Coşkun başkanlığında yapıldı. İlgililerin katıldığı toplantıda, Dinamik Denetim Sürecinin usul ve esasları belirlenerek yapılacak çalışmalar istişare edildi.

  Toplantıda, tedbirler konusunda vatandaşlara görsel ve işitsel olarak uygun kanallarla gerekli uyarıların yapılması, mücadelenin aynı şekilde devam ettirilmesinin önemi vurgulandı.

  DÖRT KOLDAN VE SÜREKLİ DENETİM

  Önceki süreçte, sahada kolluk kuvvetleri vasıtasıyla sağlanan denetimlerin etkinliğinin, yeni süreçte artırılması için tüm kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimler ve meslek odalarının, personel, araç ve malzeme gibi azami seviyede destek sağlamaları kararlaştırılan toplantıda, kolluk ve diğer kamu görevlilerinden oluşturulan ekiplerce her gün sahada denetim yapılması yönünde karar alındı.

  Öte yandan toplantıda, daha önce oluşturulan İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde bulunan İşyeri Denetim Ekipleri ve Mahalle Denetim Ekiplerine, Belediye/İl Özel İdaresi, meslek odaları, iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip kamu personeli ile Tarım ve Orman Bakanlığı gıda denetmenlerinden oluşturulan yeni denetim ekipleri dahil edilerek dinamik denetim modeli uygulanması kararlaştırıldı.

  7/24 esasına göre sürdürülecek dinamik denetim faaliyetlerine şehrin, kafe, lokanta, restoran ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren  birçok işyerinin bulunduğu en işlek caddelerden birisi olan Diclekent’te yapılan denetimlerle başlanacak.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen