• Dijital Anadolu, Dijital Liderleri Diyarbakırlı KOBİ’lerle buluşturdu!

  Dijital Anadolu, Dijital Liderleri Diyarbakırlı KOBİ’lerle buluşturdu!
  Dijital Anadolu, Dijital Liderleri Diyarbakırlı KOBİ’lerle buluşturdu!
  11.11.2019 Pazartesi

  Dijital Anadolu Projesi, Dönüşüm Gündemi ile Diyarbakır’da 

   

  Şehmus KIZILASLAN

  DİYARBAKIR - TÜRKONFED ve İş Bankası işbirliğiyle 2018 yılında 5 kent ile başlayan ve 1500 KOBİ’ye ulaşan Dijital Anadolu Projesi’nde 2019 yılının 3’üncü toplantısı Diyarbakır’da yapıldı.

  Dijital liderleri Diyarbakırlı KOBİ’ler ile buluşturan ve DOGÜNSİFED ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının açılışı, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu tarafından gerçekleştirildi. Toplantının açılışını gerçekleştiren Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, dijitalleşmenin önemini vurgularken, “Tüketim ülkesinden üretim ülkesine dönüşmek en öncelikli hedeflerimiz arasında yer almalı. Artık kendi teknolojimizi üreten bir merkez olmalıyız. Diyarbakırımız bu merkezlerden biri olma potansiyeline sahiptir” dedi.

  Anadolu’da üretime odaklanmış sektörlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak amacıyla Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) ve Türkiye İş Bankası işbirliğiyle 2018 yılında başlatılan Dijital Anadolu Projesi, 2019 yılında hız kesmeden devam etti. Geçtiğimiz yıl 5 kentte 1500 KOBİ’ye ulaşan Dijital Anadolu Projesi, 2019 yılında Denizli ve Elazığ’dan sonra Diyarbakır’da düzenlendi. Dijital liderleri Diyarbakırlı KOBİ’ler ile buluşturan projenin 3. Toplantısı Doğu ve Güneydoğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DOGUNSİFED) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

  KOBİ’lerde dijitalleşme farkındalığı yaratmayı hedefleyen toplantı Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek ve DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Özkılıç’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

  Dijitalleşmenin yeni kodlarının ele alındığı toplantı da MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, Reeder Kurucusu Sezen Sungur Saral, Siemens Türkiye Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Pazarlama Müdürü Derya İren, Logo Yazılım Satış Müdürü Özlem Ersöz ile Netizen Kurucusu Ümit Öncel, Diyarbakırlı KOBİ’lere bilgi ve deneyimlerini aktardı.

  GÜZELOĞLU: TÜKETİM ÜLKESİNDEN ARTIK ÜRETİM ÜLKESİNE DÖNÜŞMEMİZ GEREKİYOR

  Toplantının açılışını gerçekleştiren Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, yaptığı konuşmada Diyarbakır’ın dijitalleşmesi için çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Dijitalleşmenin bugünü ve geleceği okumanın ana kavramı olduğunu belirten Vali Güzeloğlu, şunları söyledi: “Bireyden kuruma dijitalleşme okumasının yapılması gerekiyor. Bu konuları ele alırken en temel düzeyde anlatıp, erişilebilirliğe odaklanmalıyız. Bugün erişilebilir olmak çok önemli. Diyarbakır sadece tarımda değil aynı zamanda hizmetler sektörü ile de öne çıkmaktadır. Dijitalleşmede kamu kurumlarının öncülük ve taşıyıcılık görevi üstlendiğine inanıyorum. Kentimizin gelecek hedeflerini belirlemek için bir Yenilikçilik Platformu kurduk. Teknopark ve Agropark’ın kurulmasını hedefliyoruz. Kurumsal ve teknik altyapıyı tamamladık. Kentlerin yönetimi ve kendi geleceklerini doğru yönetmeleri için dijitalleşmeyi temel yapmalıyız. İyi bir tüketici olmak dijitalleşmek değildir. Eğitimin ilk fazından itibaren düşünen, geliştiren, araştıran ve icat çıkartan bir yapı kurmamız gerekiyor. Tüketim ülkesinden üretim ülkesine dönüşmek en öncelikli hedeflerimiz arasında yer almalı. Artık kendi teknolojimizi üreten bir merkez olmalıyız. Bu merkezlerden birinin de 10 bin yıllık geçmişi, kültürü ve coğrafyasıyla Diyarbakırımızın olması için çalışıyoruz”

  TURAN: DİJİTALLEŞME SADECE TEKNOLOJİK DEĞİŞİMİ DEĞİL ZİHNİYET DEĞİŞİMİNİ DE İFADE EDİYOR

  Açılış konuşmasında, Türkiye’nin dijitalleşme sayesinde ilk defa rakipleriyle aynı seviyeyi yakalama şansına sahip olduğunu hatırlatan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, dijitalleşme devriminde yeni fazın; bulut teknolojisi, veri depolama, veri analitiği, yapay zeka ve siber güvenlik alanları ile başladığını vurguladı. Günümüzde, kalkınma ve rekabetçiliğin bir veri yönetme meselesi haline geldiğini belirten Turan, “Dijitalleşmeyi amaç değil, araç olarak kullanmaya başlamanın tam zamanı” diyerek, şunları söyledi: “Elbette stratejik sektörlerimizi, çağın gerektirdiği bilgi-birikim ve teknoloji ile donatırken, finansmana erişimden ihracata KOBİ’lerimizin kapasitelerini de geliştirmeliyiz. Yaşadığımız yeni çağın ekonomik gücü; verimlilik ve değer yaratma üzerine inşa edilirken; ekonomimizin kırılganlığını azaltmak ve dayanıklılığını artırmanın da öncelikli ev ödevlerimiz arasında yer aldığını düşünüyoruz. Dijitalleşme; verimlilik artışı yaratacak şekilde ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için kaldıraçtır. Bir lüks değil aksine sanayimizin dönüşümü için zorunluktur. Ülkemizin üretim dinamiklerinin gelişmesi, tasarrufların etkin yatırıma dönmesi, nitelikli eğitim ile nitelikli insan kaynağının oluşturulması da dönüşümün önemli sacayakları olacaktır. Unutmayalım ki, en önemli sermaye nitelikli insan kaynağıdır. Ve dijitalleşme sadece teknolojik değişimi değil zihniyet değişimini de ifade etmektedir.”

  ŞİMŞEK: KOBİ’LERİMİZİN GELECEKTEKİ VARLIĞINI, DİJİTALLEŞMEYİ İŞ SÜREÇLERİNE NE KADAR KATTIKLARI BELİRLEYECEK

  Yaptığı açılış konuşmasında, ekonominin lokomotifi KOBİ’ler için dijitalleşmenin önemine vurgu yapan Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek de şunları söyledi: “Tüm dünyada ve ülkemizde dijital dönüşüm süreci ile üretim yapıları ve süreçler yeniden şekillendiriliyor. KOBİ’lerin büyüme, maliyet tasarrufu ve üretkenliğin artırılması yönünde hedefleri bulunuyor. Dijitalleşme ise tüm bu hedeflere ulaşmada önemli ve benimsenmesi gereken bir strateji. KOBİ’lerimizin gelecekte güçlü bir şekilde var olabilmelerinde dijitalleşmeyi iş süreçlerine ne kadar kattıkları belirleyici olacak.”

  ÖZKILIÇ: DİJİTALLEŞME, KÜRESEL REKABETTE KAPILARI AÇAN ANAHTAR

  Dijital Anadolu Projesi’nin üçüncü toplantısının Diyarbakır’da yapılmasını önemsediklerini belirten DOGÜNSİFED Başkanı Aziz Özkılıç, dijitalleşmenin küresel rekabette kapıları açan anahtar olduğunu vurguladı. Özkılıç, konuşmasına şöyle devam etti: “Hedefler ulaşmak için yola çıkmak gerekiyor. Yolculuğun güvenli geçmesi ise bilgiye ulaşmaktan ve yol haritanızı hazırlamaktan geçiyor. Küresel rekabette artık dijitalleşme kapıları açan anahtar. O nedenle işletmelerimiz, sektörlerimiz ve bölge ekonomimiz için dijitalleşmeyi avantaja dönüştürmek önem kazanıyor. Rekabette ayakta kalmak için yenilikçi ve vizyoner politikalar uygularken; KOBİ’lerimizin de dijital yetkinliklerini artıracak mekanizmaları kurmalıyız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın teknoloji geliştirici KOBİ'lerin nitelik ve niceliğini artırmak için başlattığı 71,5 milyon TL’lik dijitalleşme desteğini önemsiyor ve destekliyoruz.

  TOPLANTI SUNUM VE KONUŞMALARLA DEVAM ETTİ

  Açılış konuşmalarının ardından toplantıda Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, “Alacak Riski Yönetiminde Yeni Dönem: Karekodlu Çek” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Netizen Kurucusu Ümit Öncel moderatörlüğünde gerçekleştirilen Dijitalleşme ve Özel Sektör Paneli’nde Reeder Kurucusu Sezen Sungur Saral ve Siemens Türkiye Dijitalizasyon ve Endüstri 4.0 Pazarlama Müdürü Derya İren söz aldı. Logo Yazılım Satış Müdürü Özlem Ersöz, Dijital Çağ başlıklı bir konuşma yaparken, MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, Kurumların Dönüşümü konusunu ele aldı. Dijital Anadolu Diyarbakır toplantısı katılımcılarla “dijital soru-cevap” uygulaması ile sona erdi.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen