• Dicle İsviçre’deki EAIE yükseköğretim fuarında

  Dicle İsviçre’deki EAIE yükseköğretim fuarında
  Dicle İsviçre’deki EAIE yükseköğretim fuarında
  18.09.2018 Salı

   

  Süleyman AYDIN

  DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen ve Yükseköğretim dünyasının en önemli fuarlarından biri olarak kabul edilen EAIE (European Association for International Education) eğitim fuarında 10–15 Eylül tarihlerinde üniversiteyi ve şehri temsil etti.

  Halen Avrupa Birliği’ne üye 23 ülkeden 196 üniversite ile anlaşması olan Avrupa Birliği dışında ise 12 ülkeden 19 üniversite ile Erasmus+, Mevlana ve İkili Protokol sahibi olan Dicle Üniversitesi, EAIE fuarında, Dış İlişkiler Ofisimizin 2019-2020 yıllarındaki Erasmus+ KA 103, KA 107 hareketliliklerini, Mevlana Programını ve İkili Protokolleri geliştirme  amaçlarına uygun olarak daha önceden planlanmış olan ülke ve üniversite hedefli verimli görüşmeler gerçekleştirdi.

  Öncelikle daha önce öğrenci ve personel hareketliliği anlaşması yapılmış olan üniversiteler ile programların ilerleyişi hakkında bilgi alışverişi ve verimliliği konusunda müzakereler yapıldı.

  Üniversite açısından yeni ilişkiler geliştirme planlaması çerçevesinde pek çok üniversite ile görüşmeler gerçekleştirildi.

  Bu kapsamda Şili Universidad de Velparaiso Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Jose Miguel Salazar ve Dış İlişkiler Ofisi Başkan Yardımcısı Eva Madrid Aris ile üniversiteleri arasında ikili işbirliği protokolü imzalama ve Tıp, Maden Mühendisliği ve Hukuk alanlarında KA 107 projeleri hazırlama konularında anlaşmaya varıldı. Şili Universidad Bernard O’Higgins Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi Başkanı Virginie Delalande ile yapılan görüşmelerde ise Hemşirelik ve Eczacılık alanlarında KA 107 projesi hazırlama konularında mutabakata varıldı. Öte yandan Hindustan Institute of Technology and Science Üniversitesi temsilcilerinden Prof. Dr. M.K. Badrinarayanan ve Dr. G. Ilavazhagan ile Sivil Havacılık ve Mühendislik alanlarında, aynı ülkeden SRM Institute of Science and Technology Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi sorumlusu Prabakaran Mathiyazhagan ile yapılan görüşmelerde ise Tıp Fakültesi (Fizyoterapi), Eczacılık ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında işbirliği yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Fas’tan Universite Internationele de Rabat Üniversitesi Dış İlişkiler sorumluları Nour-eddine Labiad ve Abdellatif Harraida ile yapılan görüşmelerde Uluslararası İlişkiler, Mimarlık ve İşletme alanlarında KA 107 projeleri hazırlanması ve ikili işbirliği protokolü imzalanması hususunda mutabık kalındı. Rusya Rudn Üniversitesi Dış İlişkiler sorumlusu Dr. Pavel V. Lapo ile yapılan görüşmelerde üniversitelerimizin daha önce imzalamış olduğu ikili işbirliği protokolüne uygun olarak Mevlana Değişim Programı ve KA 107 konularında işbirliklerinin hayata geçirilmesi noktasında anlaşmaya varıldı.

  City of University of Hong Kong Dış İlişkiler temsilcisi Gigi Yan ile Tıp alanında 2019 yılında sunulmak üzere KA 107 projesi için karara varıldı. Kazakistan ilk defa 2018 yılında akademik ilişkiler tesis eden üniversitemiz bu yıl aynı ülkenin seçkin üniversitelerinden biri olan Nazarbayev University ile Maden Mühendisliği, Arkeoloji, İşletme ve İktisat alanlarında KA 107 projeleri hazırlanması ve ikili işbirliği imzalanması konularında müzakereler yapıldı. İlk defa 2018 yılında Malezya ile proje tabanlı akademik ilişkiler geliştiren üniversitemiz, Malezya’nın Selangor kentinde yerleşik bulunan MSU (Management and Science University) üniversitesi temsilcisi Prof. Dr. Rosli Yusof ile yaptığı görüşmelerde ise ikili işbirliği imzalama, Mevlana ve Erasmus+ programlarından aktif olarak yararlanma konularında fikir birliğine vardı. Üniversitemiz, fuarda Çin Fudan Universitesinden Maggie Yu ile yaptığı görüşmelerde özellikle İktisat, İşletme, Ekonomi ve Mühendislik alanlarında işbirliği konusunda görüşmeler yapıldı. Bangladeş Daffodil University ve National  Taiwan University ile de verimli görüşmeler gerçekleştirildi.

   

  Dicle Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi, ilerleyen dönemlerde üniversitemizin uluslararasılaşma hedeflerinin birer parçası olan Erasmus+ ve Mevlana Değişim programları başta olmak üzere proje tabanlı Erasmus+ başvurularını ve ikili işbirliği protokollerini hayata geçirme doğrultusunda çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. 

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen