• Covid -19 tedbirli spor salonları star aldı

  Covid -19 tedbirli spor salonları star aldı
  Covid -19 tedbirli spor salonları star aldı
  31.05.2020 Pazar

  Şehmus KIZILASLAN

  DİYARBAKIR- 16 Mart 2020 tarihlerinde kapatılan spor salonları Koronavirüsle mücadele kapsamında 1 Haziran’dan itibaren sosyal izolasyon, sosyal mesafe hijyen kuralları tedbirlerini almak koşulu  ile birlikte açılıyor.  Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu asbaşkanı Koray Girgin spor salonlar içerisinde  alınacak tedbirlere açıklık getirdi.  Girgin’in , pandemi kurulunun  almış olduğu fitness salonlarının açılmasıyla ilgili sözlerinde destek açıklamasında bulunan Diyarbakır  Olimpiya  Fitness Center antrenörü Veysi Süngü ; “Bir daha bu pandemi sürecinin yaşanmaması adına  tedbirlere uyalım kendimizi ve başkalarını riske atmayarak  tedbir alalım. Bir daha evde kal demeyelim” dedi.

  10 METRE KARE BAŞINA BİR SPORCU

  Yeni dönemde spor merkezlerine 10 metrekare başına bir kişi alınacak. Bu bir spor salonunun yüz ölçümüyle doğru orantılı olacak. Örneğin bin metrekare bir spor merkezine en fazla 60 ila 90 dakikalık zamanlar içinde 100 kişi alınabilecek. Girişte temassız ateş ölçerle vücut ısısı ölçülüyor. Telefonuna gelen barkotla temasız şekilde gişeden geçecek.Bu dönemde nakit para akışını kaldırıyoruz. Üyeler ödemeleri temassız kredi kartıyla yapacak

  TEK TEK SOYUNMA ODASINDA OLUNACAK

  Girgin, ayrıca salonda görevli personelin, gelen müşterilere önce hijyen kurallarını anlatacağını, daha sonra soyunma odasına yönlendireceğini aktardı.

  Üyelerin soyunma odalarına birer birer alınacağı bilgisini veren Girgin, "Yeni dönemde, duş, havuz, SPA gibi alanları kullanmıyoruz. Üyelere, çalıştığı alete havluyu serme, eldiven takma ve maskesiyle sporunu yaptıktan sonra salonda bulunan dezenfektanlarla çalıştığı yeri temizleme zorunluluğu getiriyoruz." bilgisini paylaştı.

  KOŞU BANDI ARALIKLI OLACAK

  Koray Girgin, sosyal mesafe kuralları gereği kardiyo cihazlarının biri dolu biri boş olacak şekilde çalıştırılacağını, fitness ekipmanları arasında ikişer metre boşluk bulundurulacağını belirtti.

  KLİMA YERİNE PENCERELER AÇIK OLACAK 

  Havalandırmanın sürekli çalıştırılacağını, bu sistemin bulunmadığı spor merkezlerinde kapıların, pencerelerin açık olacağına değinen Girgin, "Bunun yanı sıra yeni dönemde klima kullanmaya izin vermiyoruz. Kafeterya gibi alanlarda sıcak satışın dışında oturma izin verilmeyecek. Yeni dönemde gruplar halinde insanlar alındıktan sonra grup değişiminde yarım saat ara verilerek salonumuz yeniden dezenfekte edilecek" diye konuştu.

  “TEDBİR ALALIM. BİR DAHA EVDE KALMAYIM”

  (Covid-19 ) '' Pandemi kurulunun  almış olduğu Tedbirler kapsamındaki kararlarına açıklamada bulunan  Süngü  “ Pandemi süresince kesinlik ile her spor salonlarımızın uyması ve Uygulaması gereken en önemli kesin tedbirdir  biz Antrenörlerin  bu koronavirüs  sürecini alınan tedbirler kapsamında  çok ciddi bir şekilde  ele almamız gerekmektedir .Yoksa 16 Mart 2020 tarihine geri gelebiliriz ve 2-3 ay yakın evlerimize mahkum kalarak iş yerlerimiz kapalı kalarak maddi zararımız oldu. Sağlık acısından sportif  faaliyetlerimizden de uzak kaldık. Bir daha bu günleri yaşamamak adına bu kurallar  kesinlikle  uygulaması gereken kriterlerdir. Çünkü  pandemi sürecini atlatana kadar bu uygulamalara hepimizin uyması gerekiyor. İnsanlar spor salonunda egzersiz ve sportif faaliyetlerini kendini ve başkasını düşünerek aldıkları tedbirler ile sosyal mesafe izolasyon hijyen kurallarına  uyarak istedikleri  spor salonlarında çekinmeden sporlarını yapabilirler  Bir daha bu süreci yaşamamak adına kurallara uyalım, uymayanları da uyaralım. Yoksa tüm dünyayı etkisi altına alan bu illetin 2. dalga riski ile karşı karşıya kalabiliriz  Lütfen spor salonlarında uygulanacak tedbirlere uyalım kendimizi ve başkalarını riske atmayarak tedbir alalım Bir daha evde kal demeyelim” dedi.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen