• CORONA’NIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ ÜZERİNE UYARILAR

  CORONA’NIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ ÜZERİNE UYARILAR
  CORONA’NIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ ÜZERİNE UYARILAR
  25.03.2020 Çarşamba

  Feyza ÇIKINTAŞ

   Canım okurlarım  gerçekten çok zor günlerden geçiyoruz. Hepimiz bu zor süreci az hasarla atlatmak için üzerimize düşen sorumluluğun bilinci ile  atlatmaya çalışacağız.Dünyayı etkisi altına alan bu küresel salgında ülkemizde  bu hafta yoğun şekilde yaygınlaşan  Corona virüsünün insanlar üzerindeki psikolojik sürecini konuşmak üzere arkadaşım ve aynı zamanda  Diyarbakır İş Kadınları Derneği  (DİKAD) üyesi , Uzman psikolog   Duygu Berakatoğlu ile görüştük.

   

  Hocam  Dünya bu küresel salgınla boğuşuyor . Bu süreçte nasıl davranmamız gerekiyor  ?

   

  -- İnsanlık tarihi boyunca salgınlar hastalıklar yaşanmıştır.Bunun da bir süreç olduğunu düşünüp kabullenmeye geçmemiz gerekiyor. Bağışıklık sistemimiz sadece besinlerle güçlenmiyor ruhumuzu da güçlendirmemiz gerekiyor,bu durumdan kendimizi korumak adına yapacağımız pek çok tedbir var,pozitif çıkan vakaların iyileşmeleri ve iyi hijyenin olumlu etkilerinden ne kadar emin olur uygularsak beynimiz doğal olarak ona doğru hareket eder, çünkü daha iyi hisseder.

   

  Bu virüsün bulaşma riski toplum olarak hepimizi korku baskısı altına aldı. Online psikoterapi platformu hakkında okuyucularımıza bilgi verir misiniz ?

   

   

  --Online terapi , profesyonel ruh sağlığı hizmet ve desteğinin internet üzerinden sunulduğu, yeni bir yaklaşımdır.

  Özel sağlık problemleri nedeniyle dışarı çıkmakta zorlananlar,çalışma hayatı yüzünden şehir dışına çıkıp seansını aksatmak istemeyenler için terapi sürecini kolaylaştıran bir yöntemdir.

  Son günlerde sosyal mesafe sebebiyle daha çok talep ediliyor.

   

  Korona korkusu en çok kaygı,evham,kuruntulu insanları etkiliyor ve bu insanlar da virüsü değil , paniği yayıcı oluyor.Bu kaygıyla yaşayan insanlar  bu süreçte neler yapmalı  ?

   

  -- Genellikle kontrol edememe,belirsizlik ve yetersiz bilgi sonucu oluşan kaygıyı şu anda insanların çoğunda görüyoruz.

  Kaygımızı kontrol edemediğimiz zaman, duygularımız paniğe dönüşür.Ve panik insanlara virüsten daha hızlı bulaşır.

  Her şeyden önce korku ve kaygı yaşıyorsak mutlaka düşüncelerimize başka bir perspektiften daha bütüncül bir yaklaşımla ele almamız ve bu kaygıyı gidermemiz gerekir.

  İnsanları bu süreçte en çok korkutan şeylerden biri belirsizlik. Virüsün yeni olması tedavisine yönelik çalışmaların devam ediyor olması ve bulaşıcılığının yüksek olması  birçok ülkede ölümlerin arttığını duyuyor olmamız, ve ülkemizde de sayının giderek artması insanlar üzerinde korku oluşturuyor,karantina durumundan dolayı insanlar evlerinden çıkmıyor sürekli telefon televizyon sosyal medyadan pandemi ile ilgili güncel durumları takip ediyor Buda kaygıyı daha çok artırıyor bu süreçte mümkünse sosyal medyadan uzak durulması abartılı haberlerden kaçınmak gerekir.

   

  Stresin vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasında önemli rol oynadığı bilinmektedir bu yüzden bu süreçte stresten uzak kalıp,gün içerisinde keyif aldığımız şeyler yapmak kendimizi iyi hissettirir.

   

  Virüsün sosyo ekonomik olarak her kesimi etkilemesi hakkında ne düşünüyorsunuz ?

   

  -- İdeoloji,din,dil,mezhep,renk,cinsiyet ayırmadan bütün insanlığı etkilemesi bir kere daha herkesin aynı gemide olduğunu hissettirdi.

   

    Küresel salgınla  doğa biz insanlardan  intikam alıyor.Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

   

  -- Bu pandemi İçin kimileri Çin’in ekonomisini yavaşlatmak İçin biyolojik bir silah olduğunu söylüyor,kimileri nüfusu azaltmak İçin planlanmış bir salgın olduğunu,kimileri doğanın intikam aldığını söylüyor,yaşadığımız süreç hepimiz için bir sınav.

   

  Varılan kanı bu salgının 2023 yılına kadar süreceği ve tekrarlanma riski ile bu huzursuzluğu nasıl yeneceğiz ?

   

  -- Veba’dan sonra AIDS, Ebola, Kuş Gribi, Domuz Gribi gibi salgınlar kontrol altına alındı. Corona da alınacak.Çok fazla üzerine düşünmeden tedbir alarak yaşamımıza devam etmemiz gerekiyor.

  Türkiye sağlık sisteminde, imkânlar açısından dünyanın birkaç ülkesinden biri.

  Sağlık bakanlığı,sağlık çalışanları bu konuda büyük katkılar sunuyor bu sürecinde geride kalacağını umut edip pozitif düşünmek gerekir.

  Duygu hocama verdiği değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Sağlıkla ve Sevgiyle kalın.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen