• Çermik tespihleri ilgi görüyor

  Çermik tespihleri ilgi görüyor
  Çermik tespihleri ilgi görüyor
  20.01.2018 Cumartesi

  DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde tespih ustası İbrahim Koca, Çermik tespihlerine büyük ilgi olduğunu söyledi.

  Çermik'e bağlı Şeyhandede Mahallesi’nde ikamet eden tespih ustası İbrahim Koca, 3 yıl önce başladığı tespih işinde ciddi mesafe kat etti. Koca, yaptığı tespihlere yoğun ilgi olduğunu belirtti. Koca, “Ömrüm köyümde geçti. 1993 yılında Almanya'dan gelen oyuncak otomobilin motorunu çıkararak kendi imkanlarıyla helikopter yaptım, 8 yıl profesyonel olarak arıcılık yaptım, daha sonra köyde demircilik işiyle uğraştım” dedi.

  Daha önce yaptığı işlerin kendisini tatmin etmediğini ve tespih işi yapmaya başladığını anlatan Koca, “Bir gün arkadaşlarımla balık tutmaya gittik. Yaktığımız ateşte ısınırken arkadaşımın hediye ettiği tespihi ateşe tuttuğunu ve renk cümbüşü beni etkiledi. ‘Ben de yapabilirim’ diyerek arayış içerisine girdim. Diyarbakır'da bir tespih ustasından sadece 15 dakika tespihler hakkında bilgi aldım. Daha sonra kendi imkanlarımla oluşturduğum atölyemde 3 yıldan beridir sayısız tespih yaptım ve Çermik tespihlerine Türkiye'nin her yerinden rağbet var” diye konuştu. (İHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen