• Çermik’in içmesuyu sorunu ortadan kalkıyor

  Çermik’in içmesuyu sorunu ortadan kalkıyor
  Çermik’in içmesuyu sorunu ortadan kalkıyor
  11.10.2018 Perşembe

   

  Abdulsamet KARAŞ

  DİYARBAKIR- Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, Çermik kent merkezi ve kırsal mahallerindeki içme suyu sorununu ortadan kaldırmak için içmesuyu şebekelerinden, su depolarına ve sondaj çalışmalarına kadar bir dizi çalışma yürütüyor. DİSKİ Genel Müdür Vekili M. Fırat Tutşi, çalışmalar tamamlandığında Çermik’in içme suyu sorunu ortadan kalkacağını söyledi.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, Çermik’in içme suyu sorununa neşter vuruyor. Yapılan çalışmalarla Çermik’in çok uzun yıllar süren su sorunu ortadan kalkacak.

  Diyarbakır İli Çermik, Çınar, Dicle ve Ergani İlçelerinde İçmesuyu Tesisleri Yapım İşi, Kırsal ve Merkez Mahallelerde Kısmi İçmesuyu Kuyularına Ait Pompa Temini ve Montajı Yapım İşi, Ergani, Eğil, Çermik, Çüngüş ve Hani İlçelerine Bağlı Mahallelerde Kısmi İçmesuyu Tesisi Yapım İşi, İşletmeler 2. Bölge Daire Başkanlığı’na Bağlı Kırsal Mahallelerde İçme ve Kullanma Suyu Sondajı Açılması İnşaatı İşi, Çermik İlçesine Bağlı Mahallelerde Grup İçme Suyu Tesisi İnşaatı Yapım İşi kapsamında hayata geçirilecek pek çok proje, Çermiklilerin altyapı sorunlarını çözecek.

  SU DEPOSU, İÇMESUYU ŞEBEKELERİ YAPILIYOR

  Buna göre Çermik’in Kuslukçayırı-Işıklar Mahallesi’nde 50 m3’lük su deposu inşa edilecek, 65 metre uzunluğunda Hdpe içme suyu borusu döşenecek. Çermik’in Aynalı, Petekkaya, Balıksırtı, Yiğitler ve Güney kırsal mahallelerinde bulunan su depoları için paslanmaz dalgıç pompa, kumanda panorsu, kolon borusu, elektrik kablosu ve elektrot kablosu döşenecek. Yine Aynalı, Petekkaya, Balıksırtı kırsal mahallelerindeki derin su kuyularına paslanmaz yatay milli pompa, kumanda panosu, kolon borusu, elektrik kablosu ve top şamandra ve kablosu döşenecek. Çermik’in Yiğitler kırsal mahallesinde ise 63 mm çapında Hdpe içmesuyu şebekesi döşenecek.

  5 BİN 620 METRE SONDAJ AÇILIYOR

  Çermik’in 15 kırsal mahallesinde iki adet olmak üzere çeşitli derinliklerde içme ve kullanma sondajı açılacak. Buna göre Gözerek, Artuk, Çallıtepe, Örenkuyu, Konuksever, Kuyu, Akkoyunlu, İncirli-Dallıkaya, Alabuğday, Bircemal, Kömürcüler, Haburman, Akçaörten-Hozalan, Ceylan ve Kalaç kırsal mahallelerinde toplamda 5 bin 620 metre sondaj açılacak.

  Diğer yandan Aynalı, Petekkaya, Bereketli ve Balıksırtı mahallelerinde 2 adet 50 m3 su deposu, değişik çaplarda 6 bin 50 metre uzunluğunda Terfi Hattı ve yine değişik çaplarda 2 bin 800 metre uzunluğunda iletim hattı, 13 adet vana, 9 adet vantuz ve pompa yapılıyor.

  ÇERMİK İÇME SUYU ŞEBEKESİ İNŞAATI DEVAM EDİYOR

  Çermik kent merkezinin altyapısını değiştirecek olan Çermik İçme Suyu Şebekesi İnşaatı Yapım İşi projesi de halen devam ediyor. İlçenin tüm çehresini değiştirecek olan projede yüzde 80’lik bir ilerleme sağlandı. Sözleşme bedeli 13 milyon 800 bin TL olan proje kapsamında 62 km içmesuyu şebekesi döşenecek. Halen 4 bin metreküplük depo yapımı ve Saray ve Kale mahallerindeki içmesuyu döşenmesi çalışmaları devam ediyor. Yine mevcut 2 bin ve 400 m3’lük su depolarının bakım-onarımı gerçekleştiriliyor.

  TUTŞİ: ÇERMİK KONFORA KAVUŞACAK

  Çalışmaları yerinde denetleyen ve daire başkanlarından bilgi alan DİSKİ Genel Müdür Vekili M. Fırat Tutşi, çalışmaların tamamlanmasının ardından Çermik’in altyapı açısından konfora kavuşacağını söyledi. Tutşi, kent merkezindeki kaliteli altyapı hizmetinden Çermik’in de yararlanacağını ifade ederek, pek çok altyapı sorununun yapılacak çalışmalarla ortadan kalkacağını belirtti.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen