• Cami öğrencileri eğlenerek Kur’an-ı Kerim okumayı öğreniyorlar

  Cami öğrencileri eğlenerek Kur’an-ı Kerim okumayı öğreniyorlar
  Cami öğrencileri eğlenerek Kur’an-ı Kerim okumayı öğreniyorlar
  02.07.2022 Cumartesi

   

  GAZİANTEP- Okulların tatil olmasıyla beraber Diyanet İşleri Başkanlığı’nın "Haydi Koş Gel, Camiler Seninle Güzel" sloganı ile düzenlediği yaz Kur'an kurslarına akın eden çocuklar, oynayarak ve eğlenerek Kur’an-ı Kerim’i öğreniyorlar.

  Gaziantep'teki tüm camiler ile Kur'an kurslarında, yaz Kur'an kursları büyük bir coşku ile başladı. Kurslarda Kur’an-ı kerim dersi gören öğrencilerin sevinçleri gözlerinde okunuyordu.

  2021-2022 eğitim ve öğretim yılının sona ermesiyle birlikte Gaziantep'te, il ve ilçe müftülükleri tarafından yaz Kur'an kursları, düzenlenen törenlerle başlarken çocuklar ve gençler, kurslara büyük bir ilgi gösterdi.

  Kursta Kur’an-ı Kerim dersi haricinde öğrencilere sosyal aktivitelerin de yaptırıldığını söyleyen Ulu Camii İmam Hatibi Abdullah Oktay, herkesin çocuğunu bu yaz tatilinde camilere ve Kur'an kurslarına göndermelerini istedi.

  Çocukların yaz Kur’an kursunda daha da geliştiklerini ifade eden Oktay, “Bu, yıl içerisinde 1 senelik okul hayatında 72 saatken biz 8 haftada 130 saat olarak çocuklara eğitim veriyoruz.” dedi.

  “NESLİN İHYASI KÖTÜLERİN İMHASI İLE DEĞİL YENİ NESLİN EĞİTİMİYLE MÜMKÜNDÜR”

  Yaz Kur’an kurslarının yaygın eğitim alanında bir faaliyet olduğunu ifade eden Oktay, “Türkiye’nin tüm illerinde yaz Kur’an kursu sezonumuzu açtık. Bütün öğrencilerimize ve öğreticilerimize başarılar ve muvaffakiyetler diliyorum. Yaz Kur’an kursları yaygın eğitim alanında kurs veren en önemli eğitim faaliyetlerimizden biridir. Çocuklarımız, yaz Kur’an kurslarında öncelikle yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i namazı, namaz sürelerini, namaz dualarını, dini bilgileri, görgü kuralları (adab-ı muaşeret) gibi dersleri en yoğun şekilde öğreniyorlar. Çocuklar buraya gelerek bilişsel, duysal, psikometri davranışları gelişiyor daha aktif hale geliyor. Bir neslin ihyası kötülerin imhası ile değil yeni neslin eğitim ve terbiyesizle mümkündür. Bizde inşallah yeni neslin eğitim ahlak terbiyesi noktasında elimizden gelen gayreti gösterip bütün kadromuzla bunu tabana yaymaya çalışacağız inşallah.” diye konuştu.

  Yaz Kur’an kursuna katılan çocuklar, Kur’an-ı Kerim’i öğrenmenin çok önemli olduğunu ifade ederek, herkesi Kur’an-ı Kerim öğrenmesi konusunda çağrıda bulundu.

  Herkesin Kur’an-ı Kerimi öğrenmesi gerektiğini ifade eden, Alperen Yiğit Bozkurt, “Buraya gelmemin amacı faydalı insan olup insanlara Kuran-ı Kerim’i öğretmeye çalışmaktır. Buradaki hocalarımız da sağ olsun bize derslerimizi veriyorlar. İlk önce harflerden başlıyor sonra telaffuz alıyoruz sonra Peygamberimizin hayatını işliyoruz. Bence Kur’an-ı Kerim’i herkesin öğrenmesi gerekiyor. Çünkü bizlerin kitabi olduğu için öğrenmemiz lazım. Çocuklarınızı camiye yazdırarak bu hayırdan yararlanabilirsiniz.” diye konuştu.

  “ARKADAŞLARIM EĞLENMEYİ TERCİH EDERKEN BEN EĞLENİP ÖĞRENMEYİ TERCİH ETTİM”

  Peygamber Efendimizin hayatını merak ettiğini ifade eden Muhammed Eyyüp Başar, “Kur’an öğrenmek için buraya geldim. Öbür çocuklar eğlenmeyi tercih ederken ben eğlenip öğrenmeyi tercih ettim. Kur’an-ı Kerim öğrenmeyi ve Peygamber efendimizin hayatını öğrenmeyi tercih ettim.” dedi.

  Mirhan Aydın ise, “Allah’ın bize verdiği emri öğrenmemiz lazım ve sağ olsunlar hocalarımız bize bunları öğretiyorlar. Allah’ın gönderdiği kitabi öğrenmeyi istedim ve çok sevinçliyim. Allah’ın kitabını herkesin öğrenmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

  Kursa gelmekten büyü mutluluk duyduğunu ifade eden Elif Sena Avcı, “Öncelikle burada olduğum için çok mutluyum. Burada Peygamberimizin hayatını öğreniyoruz. Evde boş boş oturup gezeceğimize burada dini bilgiler öğreniyoruz. Burada arkadaşlıklar kuruyoruz. Hocalarımız bize Kur’an-ı Kerim ile ilgili birçok bilgi öğretiyor. İyi ki Kur’an-ı Kerim kursu açılmış iyi ki bize bu imkanlar sunulmuş.” dedi.

  “BURADA OYUN OYNAYARAK EZBERLERİMİZİ YAPIYORUZ”

  Elif Doğan ise, “Ben Allah’ımı, Peygamberimi, duaları, süreleri kısacası dinimi merak ettiğim için geldim. Burada Elif-ba öğreniyoruz. Burada oyun oynayarak ilahi söyleyerek eğleniyoruz, ezberlerimizi yapıyoruz. Peygamber Efendimizin çocuklarının isimlerini ezberlemek için oyunlar oynuyoruz.” diye konuştu.

  Kur’an-ı Kerim öğrenmeyi çok istediğini ifade eden Zeynep Yazga ise, geçen sene yine gelmiştim ama öğrenememiştim bu sene hayırlısıyla Kur’an-ı Kerim’i öğreneceğim.” dedi. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen